Sel korral jäid sõelale Briti autorifilmid, näitused Lasnamäest ja Siberi laste mälestustest ning üks klaasikunstinäitus, mis võtab ette kastide, pakkide, kirstude, kingituste, kohvrite, pakkimise, saatmise ja avanemise põhjaliku käsitlemise. Lisaks saab vaadata Vene Teatri ja Vaba Lava Narva teatrikeskuse koostöös sündinud lavastust “Ära imesta, kui sinu maja süütama tullakse”, külastada välkloengut teemal “Võrdõiguslik ruum?”, tähistada Jazzkaare juubelit, kuulata 90ndate alguse jungle’it, vaadata filmi “Taagepera” või uudistada Kreenholmi.

1970ndate parimad Briti autorifilmid. 

Neil päevil, mil britid ähvardavad Euroopa Liidust lõplikult lahku lüüa, on viimane aeg meenutada hellusega peaaegu poole sajandi tagust kuldaega, kui nad alles liitusid Euroopa Majandusühendusega, rohi oli veel roheline ja kõigi pilgud kirkasse tulevikku suunatud.

AJAKAVA:

15. aprillil kell 18:30 “Neetud pühapäev” (Sunday, Bloody Sunday, 1971)
16. aprillil kell 20:00 “Barry Lyndon” (Barry Lyndon, 1975)
17. aprillil kell 20:30 “Etendus” (Performance, 1970)
18. aprillil kell 18:30 “Pereelu” (Family Life, 1971)
19. aprillil kell 19:00 “Puuslik” (The Wicker Man, 1973)
20. aprillil kell 19:30 “Õnneseen” (O Lucky Man!, 1973)
21. aprillil kell 18:30 “Tapke Carter” (Get Carter, 1971)

Marika Alveri näitus “Hele ruum ja tume ruum”

15.28.04.
Amandus Adamsoni Ateljeemuuseum

Marika Alveri näitus “Hele ruum ja tume ruum” põhineb samuti Siberi laste mälestustel ning jaguneb kaheks mõtteliseks ruumiks. Küüditamise tume ehk traumaatiline osa on ühelt poolt seotud 1949. aasta märtsikuuga ning sellele järgnenud ajaga kuni Stalini surmani. Vähem on aga siiani räägitud hingelisest vapustusest, mille küüditatud läbi elasid, kui tagasi Eestisse jõudes selgus, et neil ei ole siin enam kodu, kuhu minna. Seepärast küsib näitus: kuidas küüditatud tagasi Eestisse tulles kohanesid siinse eluga?

Näitus kuulub kunstiprogrammi “Siberi lapsepõlv”, millega mälestatakse 70 aasta möödumist märtsiküüditamisest.

Näitus “Lasnamäe?”

15.17.04.
Vent Space projektiruum

Mõeldes Lasnamäest, meenuvad esmalt paneelmajade read ning nende vahele pikitud tühermaa. Isikupäratut, puhtalt utilitaarset ruumi kehastava linnaosana on see meile kui endises Nõukogude Liidus või peagi pärast selle lagunemist sündinud noortele inimestele endiselt oluline ja intrigeeriv keskkond. Lasnamäe impersonaalsus jätab hingamisruumi, luues tühjust, millesse oli võimalik kirjutada oma lugu. See on meie mõtteline mänguväljak päris mänguväljakute ja aknaridade vahel, kus mälestused ja neist kerkinud emotsioonid keerduvad võõra ümber ja temast saab tuttav.

Osalevad kunstnikud: Anna Kaarma, Lee Kelomees, Tõnis Laurson, Tiiu Lausmaa, Janne Lias, Riin Maide, Vassa Ponomarjova

Tiina Sarapu näitus “Case Study 2”

15.04.5.05.
Tartu Kunstimaja

Minimalistlik klaasikunstinäitus tegeleb kastide, pakkide, kirstude, kingituste, kohvrite, pakkimise, saatmise ja avanemisega seotud juhtumiuuringutega. Klaas on Sarapu jaoks peamiselt installatsiooni- või skulptuurimaterjal ning teda on paelunud töö geomeetrilise kujundi ja lihtsa abstraktse vormiga. Ta tahab nautida selgust, ruumi, korrastatust, tühjust ja seda juurde luua.

Näituse “Case Study” esimene versioon oli novembris 2017 vaadata Tallinnas Hop galeriis.

Tiina Sarapu (snd 1971) on lõpetanud Eesti Kunstiakadeemia klaasikunsti eriala ning töötas aastatel 2003–2017 samas ka dotsendina. Lisaks Eestile on tema isikunäitused toimunud Portugalis, Saksamaal, Belgias, Itaalias ja Taanis. Erinevate tunnustuste hulgas on talle 2007. aastal omistatud ka Kristjan Raua preemia.

Vene Teatri ja Vaba Lava Narva teatrikeskuse koostööprojekt.

Lavastus põhineb tuntud poola dramaturgi ja ajakirjaniku Pavel Demirski samanimelisel ühevaatuselisel näidendil, mis valmis koostöös Paulina Muravskajaga.

Näidend põhineb reaalsetel sündmustel. Ühes tehases lülitati tööviljakuse suurendamise eesmärgil välja ohutussüsteem, mille tagajärjel sai pressi all surma üks tööline. Loo peakangelane on selle mehe noor lesk. Õiglust taotledes alustab ta võitlust süsteemi vastu.

Lavastaja: Juri Muravitski

67. välkloeng “Võrdõiguslik ruum?”

18.04.
Eesti Arhitektuurimuuseum

18. aprillil toimuv 67. välkloeng “Võrdõiguslik ruum?” laiendab Eesti Arhitektuurimuuseumis kuni maikuuni avatud näituse “Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile” teemasid, avades nende laiemat ühiskondlikku, ajaloolist ja juriidilist tausta.

Esinejad
Merili Metsvahi, folklorist
Johanna Ross, kirjandusteadlane
Liiri Oja, õigusteadlane
Kristi Grišakov ja Anni Müüripeal, urbanistid
Ruth-Helene Melioranski, disainer

Loengut juhib Ingrid Ruudi.

Jazzkaar 2019

19.28.04.
Telliskivi Loomelinnak

Jazzkaar tähistab 30. sünnipäeva kummardusega 1990. aastal toimunud esimesele festivalile, Eesti jazziparemiku uute albumitega ja USA tänaste jazzitippudega. Jazzkaare peaesinejad on Bobby McFerrin, John Scofield, Joshua Redman ja Judith Hill

Jazzkaar 2019 põhiprogrammis on üle 60 kontserdi. Eestisse jõuavad maailma jazzimaastiku tänased staarid, keda võib leida ka Euroopa olulisemate jazzifestivalide nagu EFG London Jazz Festival või North Sea Jazz kavadest.

Juubelifestivali keskpunkt on taaskord Telliskivi Loomelinnak Tallinnas, kuid jazzihelid kostuvad ka pealinnast kaugemale.

ETK Goes Jungle Lu:k

19.04.
Tartu Erinevate Tubade Klubi

On aeg rännata 90ndate algusesse, puhuda tolm vinüülidelt ja meenutada vana head reivikultuuri osa jungle’it! Ja kes oleks parem teejuht kui mitte meie oma pioneer Lu:k! Lovin U? La:v? Koidab, eksole!

Vanad lemmikud on kaasa võtnud ka Studios, Kalev K ning Moose, kes kõik on ühel või teisel moel jungle-skeenega seotud olnud juba aastaid.

Film “Taagepera”

20.04.
Tartu Ülikooli kirik

Rein Taagepera põgenes 11-aastase poisina isa käe kõrval Punaarmee eest.

Sirgunud mitmel mandril ja mitmes kultuurikeskkonnas, kandis ta alati isamaad südames. Füüsikust sai politoloog, kes söandas ujuda pagulaspoliitikas vastuvoolu, et tõkestada kodumaa süvenev venestamine.

Dokumentaalfilm Rein Taageperast on kvintessents suure mõtleja ja suure tegutseja eluteest ning elutööst. Filmis kõnelevad arhiiviürikud, aga ka tema kaasteelised nii Kalifornias kui Eestis. Ja muidugi Rein Taagepera ise.

Režissöör: Peeter Simm

Kreenholmi ekskursioonid

21.04.27.10.
Narva Kreenholm

Narva Muuseum kutsub pühapäevastele ekskursioonidele Kreenholmi, kus külastaja saab keset monumentaalset industriaalarhitektuuri ülevaate manufaktuuri enam kui 160-aastasest ajaloost.

Ekskursioonid algavad kell 12.