Louis Armstrong ültes kord: “Kui sa pead küsima, mis džäss on, siis ei saa sa seda kunagi teada”. Muusika on see, mis viib sind täiesti teise atmosfääri, haarab üleni su aju, keha ja hinge, pakkub rõõmu kunstist, rõõmu hetkest. See on osa elust.

4.-7. märtsini toimus üle-eestiline Tudengijazz. Festivali vältel tutvustas oma muusikat 10 bändi. Mul oli au osaleda viimasel, 7. märtsi kontserdil Tallinnas, mis toimus Telliskivi loomelinnaku F-hoones.
F-hoonesse oli rohkelt rahvast kogunenud. Kokku oli tulnud väga erineva tausta, rahvuse ja huvidega inimesi, et veeta suurepäraselt aega džässmuusikat kuulates. Tudengite etteastete tase oli isegi kõrgem, kui publik oli oodanud.

Üles astusid kollektiivid Saue muusikakoolist, Elleri koolist, Otsa koolist, TÜVKAst ning EMTAst ja Göteborgist. Neist igaühel oli isikupärane džässitunnetus ja tehnikad. Tegu oli live-etteastetega ning džässmuusikat esitati kahel laval korraga.

Festivali jooksul kõlasid traditsioonilise ja kaasaegse džässi kombinatsioonid. Meetingpoint, Harri Heinsoo Trio, Mental Floss ja Kalle Pilli Quintet esitasid tudengite loodud traditsioonilist džassmuusikat. Suurepärane oli näha eri koolide tudengeid mitmesuguste instrumentidega laval musitseerimas. Džäss on improvisatsioon – valid palast välja noote või osi ning improviseerid nendega. Traditsioonilise džässi palad olid väga sujuvad, pehmed, klassikalised ning publik reageeris sagedaste aplausidega.
Hiljem esitasid Kakelvrak ja Innersound eksperimentaalset džässmuusikat. Nende erakordne andekus ja muusika rikastasid kogu õhkkonda ning muutsid selle võimsaks ja meelierutavaks. Kakelvraki pala “Old China” oli pühendatud sellele, kuidas elus rahu saavutada. Teema oli väga kaasaegne ja aktuaalne, mida tõestas publiku hämmastus ja ainitine keskendumine etteastele. Saksofoni suursugused helid, elektrigitarr, pisut trummi, kontrabassi kurb meloodia ja puhas vokaal tekitasid meeldivad emotsioonid. Tegu oli katsetusega džässis, mängiti uhkelt ja julgelt.

Eraldi märkimist väärivad EMTA ja Göteburgi muusikakooli ühisprojektid Project A & Project B – bändid, kus esinesid koos eri riikide muusikud. Project A esitatud “Puddle” väljendas loomingulisust ja sisemist muusikaarmastust. Jälgisin neid uusi tulijaid džässis, või ka muusikas üldse, ja nägin, kui sügav on nende muusikatunnetus, kuidas nad loovad, püüavad ja jagavad oma isikupärast vaimsust publikuga. “River” oli pigem sujuv ja pehme meloodia koos saksofonisoolo ja kontrabassiekatsetustega. “The desert” väljendas erinevaid emotsioone ja motiive. Sinine valgus koos instrumente hoidvate muusikute kerge liikumisega oli eriti inspireeriv. Project A erines teistest ansamblitest oma etteaste kvaliteedi ja kompositsioonide poolest.

7. märtsi õhtul oli Telliskivi linnak täis uskumatut džässihõngu. Idee üritus organiseerida ja anda võimalus lavale astuda, on noortele tore väljakutse. Tudengijazz on iga-aastane festival ning see võimaldab mitte ainult eestlastel, vaid ka rahvusvahelistel üliõpilastel harjutada, luua, komponeerida ja improviseerida.
Festivali viimane päev oli püütud teha kõige atraktiivsem ja tiheda programmiga, mistõttu oli see väga meeldiv kogemus publikule ja esinejatele. Tudengijazzi festivali toimumine Eestis on oluline, et edendada jazzmuusika viljelemist ja kujundada üldsuse muusikamaitset.