Sel nädalal tõstame esile filme Eesti rattaspordist, Novitskova kunstist, aga ka Cronenbergi body horror’ist. Tallinnas võib kuulata loengut tehnoloogiast ja Tartus turistide vaatluspraktikatest troopilistes vihmametsades. Teatrietendustest soovitame lavastusi nii Camus’st kui ka traumadest ja nende ümberkirjutamisest. Lisaks veel trummi ja bassi pidu Kultuurikatlas ja reiv Aparaaditehases. Nädala lõpetab mõistagi Kafka.

Mäed, mida polnud

5.11.
Tartu Elektriteater

Dokumentaalfilm, mis viib vaataja rattaspordi suurtele lavadele, et jälgida Vändrast pärit naabripoiste Tanel Kangerti ja Rein Taaramäe võidukäiku maailmavallutuste teeotsal.

See on film, milles kohtuvad perifeersed madalad maastikud maailmakuulsate mäetippudega.

Režissöör: Ivar Jurtšenko

Kaugest tulevikust tagasi vaadates oleme ikka alles lapsekingades, proovides mõista, kuidas maailm toimib. Kindel on, et muutused on pidevad ja kiired, tuues kaasa ka arenguhüppeid. Kuid raskem on ennustada, mis muudab päriselt igapäevast elutegevust ja mis on vaid praeguse elukorralduse pidev ja tasane evolutsioon või ka taandareng. Tehis- ja pärismõistuse vahekord võib tunduda ehk ühe kõige intrigeerivama küsimusena.

Jaak Vilo on bioinformaatika professor, Tartu Ülikooli IT-hariduse ja -teaduse eestvedaja, arvutiteaduse instituudi juhataja, akadeemik.

Registreerimine loengusse: http://www.jaik.ee/loengud/jaak-vilo-it-ja-tehnoloogia

Tasuta!

Beverly ja Elliot (Jeremy Irons) on juba lastena huvitatud elu jätkamise bioloogilistest iseärasustest. Mõlemast saavad edukad ja teedrajavad günekoloogid. Ühtlasi on nad identsed kaksikud, kes teevad kõike koos ning jagavad ka oma suhteid.

Kanada režissöör David Cronenberg alustas õudus- ja ulmefilmidega ning tema töödega arvestatakse body horror’i žanri algust. Cronenberg serveerib oma pööraseid ideid patoloogilise täpsusega, töötades ettevaatlikult nagu keemik biorelvaga militaarlaboris. Kuigi filme läbib nähtamatu ohuga põimitud atmosfäär, ei ole tema katseklaasides kohta müstikale ega tuttavatele õudusefektidele.

Nils Lindahl Ellioti loeng looduse vaatlemisest

7.11.
Tartu Ülikool, Jakobi 2-114

Nils Lindahl Ellioti teadustöö keskendub looduse vahendatuse küsimusele. Külalisloengu käigus tutvustab ta teadusprojekti, mille raames uuris ta turistide vaatluspraktikaid troopilise vihmametsa külastamisel. Vaatluspraktikate analüüsil kasutab Elliot lähenemist, mis hõlmab Charles S. Peirce’i semiootikat – lisaks ökoloogiat, geograafiat ja sotsioloogiat. Selle nn geosemiootilise lähenemise abil otsib Elliot vastust küsimusele, miks üldse loodust vaadeldakse ja milliseid vahendatuse viise võib selles tegevuses eristada.

Loengus tutvustatava uurimuse tulemused ilmuvad peagi samanimelise raamatuna. Ellioti varasem monograafia “Mediating Nature” (Routledge 2006) on üks oma uurimisvaldkonna tähtteoseid.

Tasuta!

Must Kast esitleb: “Caligula”

8.11.
Genialistide Klubi

Musta Kasti viienda hooaja esimene uuslavastus “Caligula” põhineb kirjaniku ja filosoofi Albert Camus’ samanimelisel näidendil, mis valmis Teise maailmasõja eelõhtul. Näidendi peategelaseks on kurikuulus keiser Caligula, kes traagilise sündmuse järel konstrueerib armu- ja armastusvaba vägivallafilosoofia, mida ta hakkab rakendama nii oma rahva kui ka ümberkaudsete suhtes. Caligula lähikondlased peavad valima, kas võtta vastutus ning risk takistada keisrit tema teel või jätta hullumeelsele valitsejale vabadus mässata elu vastu. Sellest maailmast kujuneb kõikide jaoks talumatu võimuöö, millele heidab lootusetuskiiri kättesaamatu kuu.

Laval: Kaarel Targo, Kristjan Lüüs, Märt Koik, Karl Robert Saaremäe, Kristian Põldma, Silver Kaljula, Karl Edgar Tammi, Laura Niils, Martin Tikk

Lavastaja: Lennart Peep

Hospitality

9.11.
Kultuurikatel

Maailma suurim trummi ja bassi pidudesari Hospitality jõuab talve hakul taas Eestisse, kus 9. novembril astuvad Kultuurikatlas üles plaadifirma Hospital Records nimekad artistid ning teised elektroonilise muusika kuumad nimed.

Varasemalt kahel korral Kultuurikatlas välja müüdud saalis toimunud legendaarsel peosarjal astuvad sel aastal üles ühtekokku seitse artisti, kelle seas ka Brasiilia trummi ja bassi legend DJ Marky. Esinejate seas on ka Etherwood (UK) ning MHKL x Jozels (GRIND).

Sissepääs alates 18. eluaastast.

Unusta/Unista

9.11.
10.11.
Tartu Ülikooli Uus Anatoomikum

Meie kogemused, mõistus ja tunnetus määravad, kes me oleme ja kelleks võime saada. Kui laps paneb esimest korda käe vastu kuuma ahju, saab ta kõrvetada ja õpib kuumadest ahjudest eemale hoidma.

Sarnasel moel õpitakse navigeerima inimsuhetes ja elus üldiselt. On inimesi, kes on kõrvetustest õppinud ning lähevad targalt ja kartmatult edasi. Kuid on ka inimesi, kelle armid ei lase neil edasi liikuda. Nad jäävad oma minevikku kinni.

Õnneks kuulub seegi mure nüüd minevikku. Me kirjutame su traumad ümber ja teeme ajule restardi. Õnn on ju lõppude lõpuks suhtumise küsimus. Sa väärid uut võimalust!

Laval: Steffi Pähn, Nils Mattias Steinberg, Johan Elm, Jane Napp, Markus Truup, Jaanus Nuutre

Autor: Jim Ashilevi

Lavastaja: Ingmar Jõela

Filmi kaheaastane võtteperiood langes aega, mil rahvusvaheliselt tuntud kunstnik Katja Novitskova valmistas ette ja esitles oma senise karjääri mahukamaid projekte, teiste hulgas esimesi soolonäituseid Euroopas, Põhja-Ameerikas ja Aasias: “Koidiku missioon” Hamburgi Kunstihoones, “Maa potentsiaal” New Yorgi Linnavalitsuse pargis ning “Loki kindlus” Cc Fondis Shanghais.

Antropoloogia- ja filmitaustaga autor Piibe Kolkat tõukas filmi tegema Katja Novitskova huvi visuaalsete tehnoloogiate suhtes ning “veider võlu”, mida ta installatsioonides loob. Protsess andis võimaluse kogeda Novitskova kunsti kiirete kaadrivahetuste ja tähelepanukonkurentsi tingimustes tavatult pikalt ja keskendunult. Film on katse seda kogemust audiovisuaalsesse keelde tõlkida.

Tasuta!

Apareiv

9.11.
Aparaaditehas

Aasta reiv Aparaaditehases.

Frotee x Monopol Entertainment OÜ @Kolm Tilli (23:00-06:00)

Erki Pruul (Frotee)
Martin Jõela (Frotee)
Johann3000 (JÄCK!)
Rain Tolk (IDA Raadio)
Kaarel Valter (IDA Raadio)
Kersten Kõrge (Monopol Entertainment OÜ)

SÜNK Experimental Room @Armastuse saal (23:00-06:00)

LIVE: Ratkiller
LIVE: Rando Arand
LIVE: Joel Tammik
LIVE: Kienra
LIVE: Kenn-Eerik Kannike
LIVE: Myspace01
DJ: Söör Paul (SÜNK)
DJ: Uku Masin (SÜNK)

MÜRK @Aparaat (23:00-06:00)

Artur Laats (MÜRK)
Domnina (MÜRK)
NOA (KTRL)

KTRL @Tartu Erinevate Tubade Klubi (23:00-10:00)

Paul (Rütmika Soundsystem)
Bakey USTL (Nastja Riist)
Mava (Sünkretism / UNI)
Tanel Mütt (KTRL)

Protsess

11.11.
NUKU (Nukuteater)

Maalt linna tulnud ambitsioonikas noormees Josef K. töötab pangas soojal kohal, hindab väga oma positsiooni ja pingutab selle säilitamise nimel.

Kolmekümnenda sünnipäeva hommikul esitatakse talle süüdistus ning algab protsess. Milles teda süüdistatakse? Milline on tema kuritegu? Kas ta on mees, kes kaotab kõik, sest keegi esitas tema peale valekaebuse, või on see enesest teadlikuks saamise protsess, mille eesmärk on inimest õigele teele juhatada?

“Protsess” on psühholoogilist, füüsilist ning nuku- ja visuaalteatrit siduv noortelavastus, mille peamine eesmärk on mõtiskleda inimeseks olemise baasteemadel.

Mängivad: Stefan Hein, Karolin Jürise, Loviise Kapper, Elena Koit, Grete Konksi, Mathias-Einari Leedo, Silva Pijon, Kristjan Poom, Henessi Schmidt, Maarja Tammemägi, Hans Kristjan Õis, Elar Vahter, Mari Anton (TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia teatrikunsti 12. lend) ja NUKU teatri näitleja Liivika Hanstin

Dramatiseerija: Mihkel Seeder

Lavastaja: Taavi Tõnisson

Noortele alates 16. eluaastast ja täiskasvanutele.