Aprilli viimane nädal tõotab tulla kirev. Tutvuge kultuur.info soovitustega ning veenduge ise!

Jazzkaar 2017
…–30.04.
Üle Eesti

Jätkub Baltimaade suurim džässifestival “Jazzkaar”, mis toimub alates 1990. aastast. Kolmandat aastat on “Jazzkaare” kodu Vaba Lava ja Punane Maja Telliskivi Loomelinnakus Tallinnas. Lisaks jõuab festival 11 linna üle Eesti.

Näitus “Lahustumine – Raivo Puusemp dialoogis”
…–14.05.
Tallinna Kunstihoone galerii

Väliseesti kunstniku Raivo Puusempi praktika lõppakord – Rosendale’i lahustumine seda ümbritsevasse linna – võiks näida rohkem haldusreformi kui kunstilise saavutusena. Sellest inspireerituna kõnelevad Krõõt Juurak, Flo Kasearu, Kristina Norman, Mark Raidpere ja Margit Säde vastutuse võtmisest, pragmaatilisest idealismist, kodanikualgatusest ning nähtuste, esemete ja isikute liikumisest ühest olekust teise.

Hiina nädal Tartus
18.–27.04.
Tartu

Mitmekesine programm sisaldab hiina keelt ja kultuuri tutvustavaid üritusi koolides ja mänguasjamuuseumis, avalikke loenguid ja seminari ettevõtlushuvilistele, näha saab Hiina tantsuteatrietendusi ja tasuta filmiprogrammi.

Näitus “Ebamugavad küsimused. Kaasaegne kunst Venemaalt”
…–28.05.
Tartu kunstimuuseum

Alates 10. märtsist on Tartmusis avatud rahvusvaheline näitus “Ebamugavad küsimused. Kaasaegne kunst Venemaalt”. Väljapanek toob Tartusse Venemaal aktiivselt tegutsevate noorte kunstnike teosed, mis käsitlevad venekeelses ühiskonnas olevaid tabuteemasid alates seksuaalsusest kuni võimukriitikani.

Tantsunädal 2017
23.–29.04.
Viljandi

Tantsunädal on nädalapikkune tantsukunsti propaganda 23. aprillist 29. aprillini, mille jooksul valatakse Viljandimaa üle erinevate tantsuilmingute ja -võimalustega. Tantsu jagub igaühele, kel huvi tantsu näha, vaadata, kuulda, selle üle arutleda ning loomulikult – tantsida.

Maxim Mjödovi näitus “Enesekaitse”
24.04.–13.05.
Draakoni galerii

Eile avas Maxim Mjödov (sünd 1983) Draakoni galeriis isikunäituse “Enesekaitse”, mis räägib kunstniku lapsepõlveradadest Lasnamäel. “Enesekaitse” on esimene osa “Mäe” projektist, valik üle 1000 negatiivi hulgast, mis pildistatud aastatel 2007–2017. Kõik fotod on käsitsi ilmutatud ja toonitud.

Botaanikaaia näitus “Eksootika aknalaual”
…–28.05.
Tartu Ülikooli botaanikaaed

Kas alati on mõistlik aiast iga viimane naaditaim ja nõgesepuhmas välja rohida või saab nendest hoopis kosutava supi keeta? Tartu Ülikooli botaanikaaia õppeklassis on alates 17. aprillist avatud näitus looduslikest toidutaimedest.

Näitus “Unistused ja tegelikkus. 90ndate lapsepõlv”
…–21.01.2018
Tartu mänguasjamuuseum

Millistest mänguasjadest unistasid lapsed 1990. aastatel? Millega nad tegelikult mängisid? Mis mõjutas laste soove?

Harta 77
25.04.
Okupatsioonide muuseum

Okupatsioonide Muuseumis linastub dokumentaalfilm Tšehhoslovakkia mõjukast opositsiooniliikumisest Harta 77.

Ringkäik ja vestlus Soome tänavakunstniku Jesse Pasaneniga
25.04.
Barlova

Teisipäeval, 25. aprillil algusega kell 19.00 toimub Karlovas kohalikus baaris Barlova vestlus ja ringkäik Soome tänavakunstniku Jesse Pasaneniga. Vestlusele eelneb ringkäik kunstniku maalide juurde Kesk ja Õnne tänavas.

Tudengipäevade seiklus kunstimuuseumis
26.04.
Tartu kunstimuuseum

Seiklusel osalejatel on võimalik ühe päeva jooksul leida just neile sobiv aeg, et üksi või koos kaaslastega külastada Tartu kunstimuuseumi näitusi. Kõigile jagatakse kätte mõni ülesanne, mille lahendused ja vastused peituvad näitusesaalides.

Kumu Dokumentaal: “Vabaduspäev Põhja-Koreas”
26.04.
Kumu auditoorium

Linastub režissööride Morten Traavik ja Ugis Olte film “Vabaduspäev Põhja-Koreas”. Muusika Laibachilt.

Raadio Ööülikooli avalik salvestus
26.04.
Eduard Vilde muuseum

Tallinna Kirjanduskeskuse Eduard Vilde muuseumis toimub kolmapäeval, 26. aprillil kell 18 Raadio Ööülikooli avalik salvestus teemal “Naine nõukogude eesti kirjanduses”. Esineb Keele ja Kirjanduse peatoimetaja Johanna Ross.

Austraalia filmifestival “AUS+FILM”
26.04.–10.05.
Üle Eesti

26. aprillist 10. maini leiab aset teine Austraalia filmide festival “AUS+FILM”. Sel korral linastub kaks muusikateemalist väärtfilmi kuues linnas: Tallinnas, Tartus, Viljandis, Jõgeval, Paides ja Karksi-Nuias.

Balti akadeemiate orkestri sümfooniakontsert
26.04.
Vanemuise Kontserdimaja

Balti akadeemiate orkester, mis on loodud Leedu, Läti ja Eesti muusikaakadeemiate noortest talentidest, alustab aprillis kontsertide tsüklit, mis on pühendatud Balti riikide 100. aastapäevale. Kolmanda kontserdiga jõuab orkester Tartu Vanemuise kontserdisaali.

X Jõhvi balletifestival
29.04.–7.05.
Jõhvi Kontserdimaja

Jõhvi balletifestival on Ida-Virumaa aasta tähtsaim kultuurisündmus! Tänavuse X balletifestivali külalised tulevad otse Hiinast ja Gruusiast.

Juhan Jaigi nimeline jutuvestmispäev
27.04.
Sänna kultuurimõis

Kultuurimõisas kõnelevad võrukeelseid jutte lapsed kõikjalt Vana-Võrumaalt. Tule kuulama – parimad jutukõnelejad selguvad publikuhääletuse käigus! Jutuvestmispäeva mõte on meenutada Sänna mõisas sündinud Võrumaa kirjanikku Juhan Jaiki (1899–1948), kelle looming põhineb paljuski rahvalikul jutuvaral.

Tallinn Coffee Festival
28.–29.04.
Kultuurikatel

28.–29. aprillini toimub Tallinna Kultuurikatlas esimest korda Tallinn Coffee Festival – üritus nii oma ala professionaalidele kui ka lihtsalt kohvisõpradele. Festivali eesmärk on kohvikultuuri arendamine ning põneva kohvimaailma tutvustamine.

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival “HÕFF”
28.–30.04.
Haapsalu

12. HÕFF toob kevade! 28.–30. aprillini toimuv Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival on Baltimaade suurim žanrifilmide festival, mis toob publikuni viimaste aastate parimaid, julgemaid ja originaalsemaid põnevus-, fantaasia- ja õudusfilme.

Tallinn Swing Weekend 2017
28.–30.04.
ARSi maja

Swing-tantsu ja -muusika festival “Tallinn Swing Weekend 2017” toimub 28.–30. aprillini. Järjekorras juba viies festival on taaskord täis swing-tantsu, õpitubasid ja muusikaelamusi. Oodata on juhendajaid Leedust, Poolast ja Venemaalt, muusikuid Eestist ja Poolast.

ContempArt 2017 kevadkontsert
29.04.
Narva linnus

Rahvusvahelise kaasaegse klassikalise muusika festivali kevadkontsert. Esitatakse kaasaegsete heliloojate muusikat.

Hinge tõmme: Jaan Pehk
29.04.
Eesti Rahva Muuseum

“Hinge tõmme” on ERMi kontsertide sari, kus astuvad üles lauljad jt interpreedid, kes mitte ainult ei lahuta meelt, vaid kes oma loominguga väljendavad erinevaid tundeid, kujutlusi ja pilte, mis võiksid kuulajate mõttemeeli puudutada. Seekordne külaline on Jaan Pehk.

Jarek Kasari kontsert “Naljakuu lõpuaktus”
30.04.
Nõmme Kultuurikeskus

Kõlab uuem ja vanem omalooming ja karastavat huumorit saab kah.