Käesolev nädal on soovitatav mööda saata svingi, džässi, sündipopi, roki, uneluste ja surematuse kaasabil. Kõrvale näpuotsatäis Tommy Cashi uut albumit ja vanu tantse ning klassikuid. Need aga, kes armastavad väljakutseid, saavad end proovile panna filmi- ja tantsumaratonil!

TAFF Club. Aastalõpu swing: Sofia Rubina ja Raivo Tafenau bänd

27.12.
Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja

Tänapäeva muusikamaastikul on väga raske defineerida, mis täpselt siis ikkagi on džäss. Väga paljud džässmuusikud unistavad rännata ajas tagasi viiekümnendatesse aastatesse, kui džässi määratlemine polnud üldse keeruline, see oli tolleaegne popmuusika. Ööklubides mängisid suured bigbändid ja swing-orkestrid, tantsiti charleston’i ja fokstrotti. TAFF Clubi aastalõpu svingipidu ei tähenda Great Gatsby laadset stiiliõhtut, aga retrohõngu on majas sellegipoolest. Hea maitse eest kannab hoolt Sofia Rubina, keda võib täiesti vaieldamatult nimetada eesti džässidiivaks või lausa primadonnaks.

Neljapäeval, 27. detsembril on tähtede seis lausa imeline! Indrek Spungin esineb Sveta baaris esmakordselt koos Steve Vanoniga ning Jaapanist on naasnud meie prints, ei keegi muu kui Florian Wahl. Esitlusele tuleb christian-christmas-trap-materjal ja selle tulemusena on sündinud uus performance! Kolmandana on laval salapärane sündipopi ja darkwave’i artist Svet Nureka, kes teeb samuti oma majadebüüdi.

Gabi Csutaki foto- ja tekstinäituse “Uneledes Tartut”

27.12.2018–18.01.2019
Raamatupood Utoopia

“Uneledes Tartut” (Álmodozás Tartuban) on näitus UNESCO kirjanduslinna Tartu tänavusügisese resident-kirjaniku Gabi Csutaki fotodest ja tekstidest. Gabit inspireerib Tartu tänavakunst, arhitektuur ja lood. Tuhandetest fotodest, mille ta on Tartust teinud, on ta valinud välja kaheksa, millest moodustanud näituseks uneleva hetke. Loo, mis põimib ühte sajandeid ja paiku, annab elu kohtadele ja piltidele, detailidele ja vaadetele.

Ansambel Kuradi Saar lõpetab aasta lisakontserdiga Tallinnas. Selle esinemisega tõmmatakse võimsalt joon alla sügisel alanud projektile ning kes teab … ehk jääb see ka üheks viimaseks kontserdiks. Kuradi Saar on mitmekordselt Eesti muusikaauhindadel aasta rokkalbumi ja 2017. aastal ka aasta ansambli tiitli pälvinud Elephants From Neptune’ist tuntud muusikute eestikeelne eriprojekt.

Maria Metsalu “Mademoiselle x”

28. ja 29.12.
Kanuti Gildi SAAL

Maria Metsalu lavastus opereerib poolfiktsioonalse tegelase Mademoiselle x-i reaalsuses. Mademoiselle x on naine, kes, olles elus, on veendunud, et ta on surnud. Ta usub, et tal ei ole aju, närve, kere ega organeid, olles vaid lagunev keha. Oma surmast hoolimata usub ta oma igavikulisusesse ja surematusesse. Selles reaalsuses on kõik võimalik ja lubatud, kõik on osa temast ja pärineb temast, vormides kompleksse kuid lihtsakoelise süsteemi. “Mademoiselle x” varastab elemente lo-fi haunted attraction’itest, mis jäljendavad kummituslikesse paikadesse sisenemise kogemust. Läbi Mademoiselle x-i narratiivi, kes jõlgub zombina kuskil “vahepeal” nagu elav surnu, pannakse vaatluse alla etendaja motivatsioon ja seisund repetatiivsel sama etenduse ning materjali korduval esitamisel.

2018 on olnud erakordselt edukas kodumaiste filmide aasta. Hulgaliselt häid filmielamusi on juba saadud, aga kindlasti on midagi mõnusat veel vaatamata. Sõprus pakub kolmel päeval oma filmivalikut ning näitamisele tulevad nii möödunud aasta mängufilmide kassahitid, visuaalselt võimsad kinoelamused kui ka ülimalt armastatud dokumentaalfilmid. Kolmel maratonpäeval, mis kestavad kell 11.00-23.00, tuleb näitamisele 19 kodumaist filmi.

Tantsumaraton

29.12.
Sõltumatu Tantsu Lava

Sõltumatu Tantsu Lava ja Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit korraldavad 29. detsembril ainukordse tantsumaratoni. Meelelahutuslik ja heategevuslik tantsumaraton kutsub jõulupingeid ja aasta raskusi maha tantsima ning raputama endalt kaasaja ühiskonna rõhuvat müra. Tantsumaratoni eesmärk on pühitseda liikumiskultuuri ning sealjuures pöörata tähelepanu abivajajatele ja neile, kes ühiskonnas nõrgemal positsioonil. Tantsuline vastupidavustest kestab 12 tundi, mille vältel valvavad kohtunikud osalejate reeglitest kinnipidamist ja hindavad tantsu. Igal tunnil mängib muusikat erinev DJ ning õhtut juhivad õhtujuhid, kelle ülesanne on ka võistlejaid turgutada.

Tommy Cashi kontsert

29.12.
Saku Suurhall

Ülemaailmselt tuntud visuaalkunstnik ning muusik Tommy Cash esitleb oma uut albumit “¥€$” 29. detsembril Saku Suurhallis, tuues lavale oma seni suurima autorikontserdi, mis paneb alguse kaks kuud vältavale Euroopa ja Venemaa tuurile, mis algab 2019. aasta veebruaris.

Vanade tantsude klubi

29.12.
Hopneri Maja

Hopneri Maja kutsub oma keskaegse kaupmehemaja eluruumi tantsima keskaegseid tantse. Külli Kressa juhendamisel tulevad õpetamisele 15.–17. sajandi tantsud. Paaritunnise koosviibimise ajal saab selgeks nii väga lihtsad kui ka üpris keerulised seltskonnatantsud. Eelnev tantsuoskus pole vajalik. Kaasa tuleks võtta mugavad jalanõud.

Üles astuvad Tallinna Kammerorkester ja Dmitri Sinkovski (viiul, kontratenor, dirigent / Venemaa). Kavas Geminiani, Vivaldi, Brescianello ja Händeli looming.