Seekordsetest nädalasoovitustest võib leida raamatuesitlusi, filme ja festivale, loenguid ja arutelusid, kontserte, aga ka ekstreemsporti.

Rein Veidemanni romaani “Piimaring” esitlus

28.01.
Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu

Kirjanik kõneleb raamatu saamisloost ja näitab slaide omaaegsetest piimaringidest. Raamat  müügil kirjastuse hinanga.

“Piimaring” on  viimane osa autobiograafiliste sugemetega romaanitriloogiast “Wiik” (eelmised kaks: “Lastekodu”, 2003 ja “Tund enne igavikku”, 2012), milles autor jäädvustab ühe “elluastuja”  loo kaudu ilukirjanduslikult 1960-ndate keskpaiga maaelu Eestis.

Kumu Dokumentaal: “Tinguely”

30.01.
Kumu auditoorium

Dokumentaalfilm tuntud Šveitsi maalikunstnikust ja skulptorist Jean Tinguelyst, keda on nähtud ühe kineetilise kunsti pioneerina.

Pärast Teist maailmasõda õppis Tinguely Baseli kunstikoolis maalikunsti ja skulptuuri, näidates juba varajases loomingus huvi liikumise kui kunstilise meediumi vastu. Oma karjääri algusaastatel töötas ta vaateakende kujundajana ning tema esimesed traadist ja juhtmetest assamblaažid olid kui kolmemõõtmelised joonistused, mida võis leida ka kaubamaja vaateakendel. Hiljem lõi ta eksperimentaalse kunstnikuna leidobjektidest mitmeid robotitaolisi kineetilisi skulptuure, mis end mõnikord ka oma tegevuse käigus hävitasid.

Tasuta!

Teatrikontsert: Lauri-Dag Tüür

30.01.
Tallinna Linnateater

Esineb Lauri-Dag Tüür (klahvid, kitarr, elektroonika), kellega liitub Silver Ulvik (löökpillid).

Lauri-Dag Tüüri muusika on aidanud omailmu luua Eesti Draamateatris etendunud Tõnu Õnnepalu näidendite “Vennas” ja “Mäed” lavastustele. Samuti on Tüüri muusikal keskne roll olnud Von Krahli teatri lavastustes “Madame Bovary” ja “Solarise needus”. Lisaks on ta muusikat loonud mitmele dokumentaalfilmile, sealhulgas “Inimese mõõt”, “Tšernobõli samuraid”, “Saare võimalikkusest” ja “Vigala Sass – viimased lindid”.

Artistina on ta muuhulgas esinenud Stalker festivalil (koos isa Erkki-Sven Tüüriga), Üle Heli festivalil ja Kukemuru Ambientil.

DocPoint Tallinn 2019

30.01.–3.02.
Tallinn

Jaanuari lõpus ja veebruari alguses leiab Tallinnas juba kümnendat korda aset dokumentaalfilmidele keskenduv festival DocPoint Tallinn.

Festival toimub koostöös Helsingi DocPointi festivaliga, mis on Põhjamaade regioonis üks olulisemaid dokfilmisündmusi.

Vestlusõhtu Veronika Kivisillaga

31.01.
Eesti Rahvusraamatukogu

Uuest raamatust ja vanadest juttudest Veronika Kivisillaga.

“Kuni armastus peale tuleb” on Veronika Kivisilla esimene proosakogumik. On inimesi, kes mitte ainult ei luuleta, vaid ka vaatlevad. Veronika Kivisilla on üks selliseid inimesi, kes oskab märgata kõiki neid väikesi imelisi hetki, mis end argipäevades peidavad. Käesolev kogumik ongi valik Veronika Kivisilla veebipäeviku sissekannetes. Leebe huumori ja liigutava empaatiaga kirjeldab autor ootamatuid kohtumisi poes ja rongis, hetki poja ja tütre seltsis, ja teisi pealtnäha tavalisi seiku, mis ometi kannavad endas suurt üldinimlikku sõnumit.

Veronika Kivisilla (snd 1978) on varem avaldanud luulekogud “Kallis kalender” (Verb, 2011), “Veronica officinalis” (Verb, 2012) ja “Cantus Firmus” (Näo Kirik, 2015). Ta on koostanud õpikuid, laulikuid ja sõnaraamatuid ning töötab hetkel Eesti Kirjanike Liidus.

Üritus on kõigile tasuta!

Neljapäeval, 31. jaanuaril kell 18.00 toimub loengusarja avaloeng “Arhitektuurifotograafia Fotomuuseumi kogudes”.

Koguhoidja Merilis Roosalu annab ülevaate Eesti arhitektuurifotograafia näidetest Fotomuuseumi kogudes. Fotomuuseumi kollektsioonides leidub rohkelt oluliste Eesti fotograafide loomingut, milles on ühtlasi jäädvustunud Tallinna ehituslugu.

Fotomuuseumi arhitektuuri teema-aasta näitab, tutvustab ja uurib arhitektuurifotot ja kutsub koostööle kõiki arhitektuurihuvilisi. Tähelepanu all on fotod ehitusest, ehitistest ja tänavatest ning postkaardid Tallinna vaadetega.

LIFE #ONLINE. IS IMMEDIACY KILLING DEBATE?

31.01.
Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

Prantsuse Instituut ja Vabamu kutsuvad teid aruteluõhtule, mille fookuses on pideva infovoo, -janu ja -sõltuvuse ohud demokraatlikule debatile. Internet ja sotsiaalmeedia ei kao kuhugi, ent kuidas panna need demokraatia heaks tööle, et need demokraatiat hoopis ei lämmataks?

Panelistidena löövad kaasa prantsuse ja eesti ajakirjandus- ning kommunikatsioonieksperdid.

Adeline Wrona (õppejõud Sorbonne’i ülikooli ajakirjanduskoolis CELSAs)
Caroline Sauvajol-Rialland (kommunikatsioonispetsialist, “Infobésité” autor)
Laurent Mauriac (Brief.me tegevjuht)
Daniel Vaarik (kommunikatsiooniekspert)

Arutelu modereerib Martin Noorkõiv (Domus Dorpatensise tegevjuht, meediaõpingute doktorant)

Osalejatel palume registreeruda: https://bit.ly/2QqASkg

Debatt toimub inglise keeles. Osalemine on tasuta!

2. septembril kell 13 peab Ljubov Kisseljova (Tartu Ülikool) näitusel “Alguses olid … Köler ja Weizenberg” loengu “Johann Köler ja Peterburi patriootide ring”.

Peterburi patriootideks nimetatakse 1850. aastate lõpust 1870. aastateni tegutsenud Peterburi eesti haritlaste rühma, kuhu kuulus erinevate kultuuri- ja sotsiaalpoliitiliste vaadete, erineva tausta ja positsiooniga eesti haritlasi ametnikest ja õpetajatest vabakutselisteni.

Professor Ljubov Kisseljova on Tartu Ülikooli slaavi filoloogia osakonna juhataja ja vene kirjanduse professor. Tema peamised uurimisvaldkonnad on 18. sajandi ja 19. sajandi esimese poole vene kirjanduse ajalugu, vene kirjandus teiste rahvuste kultuurikontekstis ning Juri Lotmani pärand.

Intsikurmu talifestival 2019

2.02.
Kultuurikatel

Neljandat korda toimuv Intsikurmu talifestival juhatab sisse 2019. aasta augustikuu alguses Põlvas toimuva Intsikurmu muusikafestivali.

Uksed avanevad kell 18.00.

Esinejad:

Low Roar (Island)
Hildur (Island)
I Wear* Experiment
The Boondocks
Restless Experience
EiK
HOAX
Catapulta
Tintura
Arg Part

Simple Session 2019

2.–3.02.
Saku Suurhall

Ekstreemimaailma üle ilma tuntud talvisest suursündmusest võtavad sel aastal osa ligikaudu 150 oma ala tippu 35 riigist, tehes sellest planeedi kõige rahvusvahelisema ekstreemspordisündmuse. Kohal on kümneid X-Mängude kuldmedaliste, Dew Touri võitjaid ning maailmameistreid. Tegu saab olema korraliku soojendusega ka tulevasteks Tokyo 2020 olümpiamängudeks, mille programmi BMX ja rulasport esmakordselt kuuluvad.

Võistlused lööb lahti laupäev, 2. veebruar, mil terve päeva jooksul toimuvad Saku Suurhallis nii rula- kui ka BMXi kvalifikatsioonid ning sõitmas näeb kõiki võistlusele pääsenud Eesti sportlasi. Pühapäeval, 3. veebruaril vallutavad pargi juba sõelale jäänud võistlejaid, kelle osalusel kulmineerub Simple Session võimsate finaalidega, millele paneb punkti auhinnatseremoonia.