Käesoleval nädalal soovitame vestelda Anti Saarega raamatutest, arutleda nii lemmikloomade toitumise kui ka Tartu kuritegevuse üle, külastada seenefestivali Tihemetsas ja kultuurifestivale Raplas ja Põhja-Tallinnas, uudistada nii Loomehäkil kui ka vaadata kaht imelikku filmi. Ja nagu igal nädalal, võib ka sellel lihtsalt koristada ja süüa sibulat ning leiba. Ühesõnaga, järjekordne sündmuste virvarr.

Mis uudist, raamatukogu? Külla tuleb Anti Saar

12.09.
Tallinna Keskraamatukogu võõrkeelse kirjanduse osakond

Kolmapäeval, 12. septembril kell 11.00 kohtub võõrkeelse kirjanduse osakonna Loovuse toas väikeste lugejatega lastekirjanik Anti Saar. Koos tutvutakse uudiskirjanduse ning Anti raamatutega. Kohtumine toimub Tallinna Keskraamatukogu projekti “Mis uudist, raamatukogu?” raames. Projektiga korraldatakse kohtumisi laste- ja noorteraamatute autoritega, kes tutvustavad raamatukokku jõudnud uudisteoseid. Projekti eesmärk on tutvustada ja populariseerida uuemat eesti kirjandust.

Aruteluõhtu “Kuritegelik Tartu”

12.09.
Tartu Linnamuuseum

Tartu Linnamuuseumi saalis toimub kolmapäeval, 12. septembril aruteluõhtu “Kuritegelik Tartu”. Ürituse esimeseks osaks on Tartu Linnamuuseumi koostatud lühiettekanne “Kuritegevus 1920-30ndate aastate Tartus”. Vahetult ürituse eel on võimalik tasuta külastada 1920-30ndate aastate Tartule pühendatud näitust “Randevuu. Kohtumispaik Tartu”.

Aruteluõhtu teine pool keskendub kuritegevusele tänapäeva Tartus. Valgust heidetakse muutustele, mis Tartu kuritegelikul maastikul on toimunud viimastel aastatel ning arutletakse tänapäeva kesksete probleemide üle.

Tappev armastus. Lemmikloomade toitumisest

12.09.
Eesti Tervishoiu Muuseum

Suhkruakadeemia arutelus lemmikloomade toitumisest osalevad loomaarstid Tiina Toomet ja Marii Pikkoja. Kuidas toita lemmiklooma õigesti? Millist toitu lemmikud ise eelistavad ja kas ka magus võiks olla nende menüüs? Kas inimtoit võib lemmikule ohtlik olla? Kuidas hoida oma lemmiklooma rasvumisest?

Seenefestival 2018

14.-15.09.
Tihemetsa

Sügis, seened ja keskkonnaharidus – need kolm sõlmuvad Tihemetsas seenesündmuseks. Seenenäitusel eksponeeritakse sadu seeneliike, sh Eesti mürgisemaid ja parimaid söögiseeni. On hulgaliselt selliseidki seeni, mida seeneks pidada ei oska. Lisaks saab uudistada teisi näitusi, osaleda töötubades ja loengutel, käia seeneretkel ning nautida erinevaid maitseelamusi seentest.

Kultuurifestival “Särin”

14.-15.09.
Kultuuriklubi BAAS, RApla

Kultuurifestival “Särin 2018” on täis muusikat, teatrit, kirjandust, kunsti ja filmi. Raplas kolmandat korda toimuv festival otsib nende valdkondade puutepunkte, esitleb koostööprojekte ja paneb väikese linna kultuurist särisema!  Lavadel astub üles pööraseid artiste nii Eestist kui ka väljaspoolt.

Loomehäkk vol 6: Creative Tech

14.-16.09.
Mektory maja, Tallinn

Baltimaade suurim loomemajanduse arendusmaraton Loomehäkk toimub kuuendat korda 14.- 16. septembril ja kolib sel korral Mektorysse. Toimuva Loomehäki teemaks on Creative Tech: loovtehnoloogia, tehnoloogiline loovus, patsid, pitsad ja baretid koos. Pane kokku oma häkkertiim loomingulistest tüüpidest, progejatest, disaineritest ja ettevõtjatest ning häki 48 tunni jooksul välja tõeliselt uuenduslik lahendus, mis kasutab loovust tehnoloogias ja tehnoloogiat loomemajanduses.

TOLM ’18

14.-16.09.
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

Kunsti- ja muusikafestival TOLM hõivab Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumis kõik kolme korruse saalid, katuse, hoovi, garaaži, ikka selleks, et külastajaid üllatada ja südant üllalt küllastada.

Festival TOLM on kogukond, mis vaatleb erinevaid eneseväljenduse vorme, pühitsedes kõigi osavõtjate loomingulisust ja loomingumõnu. Selline helde mängulust leiab endale vormi skulptuuris, installatsioonis, performance’is, muusikas, sõnakunstis või mistahes muus meediumis või eneseväljendusviisis. Viisi leiab ka see, kes viisi ei pea!

Imelike filmide festival

14.09.
Rockstar’s, Tallinn

Imelike filmide festival (IFF) sai viieseks! Seetõttu on Tatari tänaval puhvetis nimega Rockstar’s (tuntud ka kui Woodstock) tulekul eriprogramm. Mis näitamisele tuleb?

Freaks (USA, 1932) Väidetavalt maailma esimene exploitation-film. Näitlejateks valdavalt inimesed, kes tegelikus elus töötasid tsirkuses (miks, sellele saab vastuse filmi vaadates). 45 minutit originaalist on kadunud, sest kolmekümnendate Hollywoodi tsensorid seda ei seedinud.

Fateful Findings (USA, 2013) Ed Wood on naljategemine selle kõrval, mis on Neil Breen. Suurepärane kinematograafia, imeline lugu, tehtud fantastilise professionaalsusetasemega. Jalad igal pool. CGI, mis teeks kadedaks igaühe, kes suri vahetult pärast Windows 95 väljatulekut.

Teeme Ära maailmakoristus

15.09.
Üle Eesti

15. septembril 2018 toimub ülemaailmne koristuspäev, millest võtab osa vähemalt 116 riiki. Maailmakoristus on eestimaalaste suurim juubelikingitus maailmale. Koristuspäeva käigus astutakse ühiselt globaalse prügiprobleemi vastu enamikes riikides üle maailma. Läbi ühise prügikoristuse sünnib maailma suurim positiivne kodanikuaktsioon. Kujutlege võimast “rohelist lainet”, mis algab Jaapanis ja lõpeb Hawaiil ning mille raames tegutsevad ühise eesmärgi nimel samal päeval koos sajad miljonid inimesed.

Sibulatee puhvetite päev

15.09.
Sibulatee

Septembris, Eesti toidu kuu ajal, avavad Sibulatee piirkonna aktiivsed elanikud oma kodude ja hoovide uksed külastajatele. Juhtub see küll vaid ühel päeval, aga seda suurem on ettevalmistamisrõõm ja uhkus, millega omakandi kultuuri ja pärandit eksponeeritakse.

Ligikaudu 20 majapidamist on puhvetite päevaks kokku kutsunud oma sõbrad, sugulased ja naabrid. Vaatavad üle vaaremade retseptid ja selle, mida selleaastane peenar ja mets annavad, liidavad sinna järvesaadused ja üht-teist turul pakutavat ning meisterdavad sellest nii siinsetele kultuuridele omaseid kui kaugemalt mõjutusi saanud roogasid.

Uksed avavad kodud nii Varnjas kui Kolkjas, nii Varal kui Kokoral, nii Alatskivil kui Koosal. Ühesõnaga: terve Sibulatee piirkond on külaliste ootel!

Kesk kirevat lõikusaega kutsume külla kõiki, kel huvi eestimaise traditsioonilise toidu vastu. Päeva peakangelane on kodumaine rukkileib, mida saame auga pidada oma toidulaua kuningaks. Tutvustame leiva valmimislugu viljast värkse leiva maitsmiseni.