Sel aastal on 20. august pühapäev, seega anname sel korral soovitusi terve nädalavahetuse tarvis. Sündmusi on nii pidupäeva kui ka muul puhul toimumas rohkelt ja sobiva meelelahutuse või meeldetuletuse olnust leiavad endale kindlasti kõik.

Vaba rahva laul

19.08.
Intsikurmu lauluväljak

Taas on kavas suur pidulik ühislaulmine. Repertuaaris on kokku 37 laulu tuhandepealise ühendkoori ja tuntud solistide esituses. On ka laule koos koori ja solistiga. Vahvaid rahvatantse esitavad tuntud Põlva rahvatantsurühm Põlva Päntajalad.

Ajaloopäev ja rohelaat
20.08.
Eesti Vabaõhumuuseum

Kavas on tähistada taasiseseisvumist põlluharijarahvale omaselt aiapäevaga. Tähelepanu all on koduaianduse ajalugu, traditsioonilised aiataimed ja nende kohalikud sordid. Laadalt leiab aeda uusi istikuid ja lauale kodumaiseid aiasaadusi.

Naised köögis. Uue plaadi esitluskontserdid
17.08.
Ammende Villa

Viljandist alguse saanud ansambel Naised Köögis armastab köögilaua taga kokku saada, maailma asju arutada ja uusi laule teha. Nende laulud valmivad enamasti ühisloominguna ning lähtuvad nelja naise erinevast elukogemusest ja tunnetusest. Nüüd on neil valmis saanud uus plaat.

Linnafestival UIT 17′: “Beetareaalsus”
17.–19.08.
Vanemuise tänav 64

Pealtvaatajaid võetakse vastu kui häid sõpru, keda on pikisilmi oodatud, ja jäetakse siis omal initsiatiivil pidu kogema. “Beetareaalsuse” publik ei ole pelgalt passiivne vaatleja, vaid muundub etenduse käigus etendajatega võrdväärseks kaasloojaks. Tegemist on radikaalse kaasatusega, sest kord sisenenuna ei ole võimalik oma kohalolu eitada. Vastupidi, see on võimalus pühitseda iseenda fundamentaalsust – ihulist olemist.

Emajõe festival 2017
17.–20.08.
Tartu

Emajõgi väärib oma festivali – tulla kord aastas kokku ja täiel rinnal nautida jõe võlusid. Vaadata aluseid kulgemas jõeparaadil, näidata, et kalarikas jõgi võib kalameest üllatada latikahiiglasega ka linnasüdames, ja veenduda, et Emajões sünnib ujuda, laulda ja tantsida nii kallastel kui ka sellel seilavatel alustel.

Uued helid Toomemäel
09.06.2017–31.01.2018.
Tartu Ülikooli muuseumi peamaja

Tegemist on kunstnik Hendrik Kaljujärve poolt toomkiriku tornidesse loodud heliinstallatsiooniga, mis täidab kunagise vana Liivimaa võimsaima katedraali vahetu ümbruse uuesti kirikukellade kajaga.

Kirjandusfestival “Eesti kirjanik 2017”
18.–19.08.
Liivi Muuseum

Nagu juba tavaks saanud, kohtuvad augustikuus Liivi Muuseumis kirjanik, lugeja ning uus eesti kirjandus. Tänavu lastakse end intrigeerida teemal, kas elusolemise mõte seisneb geenide edasiandmises, loominguga üle aja ulatumises, keele ja kultuuri säilitamises või veel milleski muus. Vaatluse all on teemassepuutuvad teosed, piilutakse autorite sahtlisse ja võetakse vabalt.

Filmilindifestival 2017: ULM
19.–20.08.
Vanatehnika varjupaik

Kino Sõprus ja Tartu Elektriteater korraldavad Järva-Jaanis filmilindifestivali, millega avaldatakse austust aegumatule kinokunstile. Filmilindifestivali programmi keskmes on unenäolised filmid ja seisundimuusika viljelejad. Festival, millega avaldatakse austust aegumatule kinokunstile, toimub Järva-Jaani Kinomuuseumis ning Vanatehnika varjupaigas – vanade busside, trammide ja trollide keskel. Festivali iseloomulik osa on kinoklassikaks saanud filmide näitamine 35-millimeetristelt lintidelt, projektoripõrina saatel, õdusas õhkkonnas.

Küüslaugufestival
19.08.
Kuremaa

Laadal müüakse eestimaist käsitööd ja toitu. Kindlasti ei puudu erinevates variatsioonides küüslauguteemaline kaup. Samuti saadab päeva tihe kultuuriprogramm ning õpitoad. Tegemist peaks jaguma nii väiksele kui suurele, nii emale kui isale, nii vanaemale kui vanaisale. Tädide ja onude kohta pole nii täpselt öeldud, aga ju on neil ka lõbus.

Kontsert “Peegeldusi Eestimaast”
19.08./20.08.
Tõrva Kirik-Kammersaal / Treski küün

Kammerkoor Head Ööd, Vend alustab oma 10. hooaega eesti rahvamuusikast inspireeritud kontsertidega Lõuna-Eestis. Kontsertidel kõlavad valdavalt regilaulude ja vaimulike rahvaviiside seaded Eesti koorimuusika heliloojate sulest. Esitusele tulevad Kunileiu, Kreegi ja Saare teosed, samuti on kavas kummardus Veljo Tormisele: kõlab valik kuueosalisest tsüklist “Unustatud rahvad”, mida peetakse Tormise kooriloomingu üheks tippteoseks. Mõlemal päeval esitatakse ka Pärt Uusbergi tsüklit “Lapsepõlves lauldud laulud”.

Vaba riigi perepäev
20.08.
Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss

Perepäeval on Maarjamäe lossi õuel EV100 elamustuur “Laste Vabariik”, mis pakub mängulusti ja avastamisrõõmu nii väikestele kui suurtele. Laste Vabariigi ainulaadsel autolaval etendub Kätlin Vainola näidend “Kõige parem kingitus”, labürint-mängualal saab Eestit mängulisel moel eri nurkade alt tundma õppida. “Laste Vabariigi” töötubades innustavad lapsi tegutsema Eesti Ajaloomuuseum, Eesti Tervishoiumuuseum, Tallinna Linnamuuseum, Jääaja Keskus jt.

Pika Hermanni ekskursioonid
20.08.
Kuberneri aed

Taasiseseisvumispäeval on Pika Hermanni torn huvilistele avatud kella 11–17. Torni pääseb Kuberneri aiast.

Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 26. aastapäeva tähistamine Tartus
20.08.
Kalevipoja ausamba juures

20. augustil kell 11 oodatakse tartlasi, linna külalisi ja kodanikuühendusi Emajõe äärde Tartu Vabadussõja mälestussamba Kalevipoeg juurde, et üheskoos tähistada Eesti Vabariigi taasiseseisvumise 26. aastapäeva. Lisaks sõnavõttudele saab nautida koori- ja puhkpillimuusikat. Esinevad Tartu Noortekoor ja Puhkpilliorkester Tartu, dirigeerivad Markus Leppoja ja Margus Kasemaa.

Taasiseseisvumispäeva kontsert
20.08.
20. augusti väljak Harjumäel

20. augusti väljakul esinevad pühapäeval  Kaitseväe orkester Peeter Saani juhatusel, solistid on säravad Nele-Liis Vaiksoo ja Rolf Roosalu. Kavas on Eesti muusika ning kontsert on tasuta.

Eesti muld ja Eesti Ruja
20.08.
Tallinna Lauluväljak

Üle pikkade aastate astuvad taas koos lavale Ruja originaalkoosseisu liikmed ja Eesti muusika legendid Jaanus Nõgisto ning Rein Rannap. Ühel õhtul kohtuvad laulukaare all Eesti parimad pillimehed ning andekaimad lauljad, et tuua publikuni võimas ja kaasahaarav kontsertsõu, mis ei jäta külmaks mitte kedagi. Esitusele tulevad kõik Eesti rokiklassikasse kuuluvad Ruja suurimad hitid, mille sõnu teavad peast nii noored kui ka vanad.