Detsember on kätte jõudnud ja nii ka aasta viimase kuu esimesed nädalasoovitused.

Paratamatus elada ühel ajal

2.12.
4.12.
6.12.
Von Krahli Teater

Von Krahli Teatri uue trupi esimene lavastus.

Lauri Lagle lavastus “Paratamatus elada ühel ajal” algab hetkel, mil kõik on lõppemas. Inimesed on kogunenud ning valmistuvad millekski. Ent uued horisondid ei avane veel niipea. Nagu meie eludki, pole see jutustus, vaid hetked elatud eludest – ning nendest, mis alles ees.

Raili Keivi näitus “Nihkes”

2.–17.12.
Hop Galerii

Näitus on välja kasvanud Raili Keivi ja Hanna Dis Whiteheadi koostööna sündinud näituseprojektist “Nõiaring”, mis toimus 2016. aastal Eesti Disaini- ja Tarbekunstimuuseumis ning 2019. aasta märtsis Islandi Disaninädala raames Islandi Kunstimuuseumis.

Näituse “Nihkes” esmane versioon leidis aset septembris ARS Showroomis. Selle loomise eri etappides tegeles kunstnik ringi ja kera mõistete analüüsi ja dekonstrueerimisega. Tulemuseks on portselanist nõude seeria ning seda toetavad kolm ruumiinstallatsiooni.

James Nachtwey näitus “Memoria”

2.12.2019 – 1.03.2020
Fotografiska Tallinn

Fotograafina on James Nachtweyle kingitud oskus tabada silmatorkavaid kompositsioone. Omaenda eluga riskides vaatleb ta maailma, kus elame, ja seda alati tohutu austusega kõige haavatavamate inimeste – tsiviilohvrite – vastu. Nachtwey on erakordne vaatleja ja tähelepanelik tunnistaja, kes on pühendanud oma karjääri lähiajaloo kõige olulisemate probleemide dokumenteerimisele. Näitus “Memoria” on retrospektiiv Nachtwey kõige silmapaistvamatest töödest.

Valdur Mikita tutvustab oma värskeimat teost järgnevalt: “2019. aasta on rahvusvaheline põliskeelte aasta ja lisaks ka eesti keele aasta. See raamat jutustab eesti keele omailmast, mis on põnev, salapärane ja ennekõike väga ilus. Keel on eesti rahva kõige suurem ja kõige vanem ühislooming. Pole kahtlust, et eesti keel kuulub maailma kõige elujõulisemate keelte hulka.”

Autoriga vestleb esitlusel tele- ja raadioajakirjanik Märt Treier.

Somnium

2.12.
Vaba Lava Tallinna teatrikeskus
3.12.
Vaba Lava Narva teatrikeskus

Tallinna Tantsuteatri lavastus Jaanus Tepomehe ja Aivar Kallaste esituses.

Tabades hetke, kui silmad pole veel päris kinni – sind pole enam siin, kuid mitte veel ka seal. Tantsulavastus annab läbi voolava ja puhta koreograafia, tugeva atmosfääriloomelise muusika ning valguse võimaluse rännakuteks.

Näitus “Metsa moodi”

2.–14.12.
Kastellaanimaja galerii

Eesti Moekunstnike Ühendus pühendab oma seekordse näituse põlismetsale, mis oli hoitud nõukogude ajal, kuid on määratud lageraiete läbi hävitamisele Eesti Vabariigi ajal.

Võimetuna midagi muutma, demonstreerivad moekunstnikud oma tundeid ja mõtteid näituse kaudu. Iga eksponeeritud rõivamudel või moejoonis on kummardus metsale kui keskkonnale, milles on elu, ilu ja armastust.

Vapruse värinad

3.12.
4.12.
5.12.
6.12.
7.12.
8.12.
NUKU teatri Ferdinandi saal

“Vapruse värinad” on lihtne ja südamlik lugu julgusest, hulljulgusest ja tõelisest vaprusest, mida lavastaja Kaili Viidas nimetab lasterealistlikult argimaagiliseks.

Esmakordselt on kirjutanud teatrilavastusele muusika Henry Kõrvits ja Paul Oja, kelle räpp-lugude saatel räägib lavastus kuuendas klassis õppivatest kaksikvendadest Villist ja Vollist. Poisid mõtlevad osalt tähelepanuvajadusest, osalt igavusest välja julguseproove, mis tekitavad enamasti paksu pahandust ja lõpevad sageli õnnetustega. Nõnda võiks juhtuda selleski loos, kui ootamatult ei tuleks abi sealt, kust seda keegi oodata ei oska.

Film “Majakas”

4.12.
Tartu Elektriteater
7.12.
8.12.
Kino Sõprus

Robert Eggersi teine mängufilm “Majakas” pole mitte üksnes haarav psühholoogiline põnevik, vaid ka aukartustäratav uurimustöö 19. sajandi lõpu kommetest, keelest ja väljanägemisest. Sarnaselt oma debüütfilmile “Nõid” suudab Eggers siin luua täiesti oma maailma, kus tonaalsus liigub väga kiiresti koomikast traagika ja õuduseni ning siis tagasi. Üks selle aasta suuremaid filmielamusi.

Evolutsiooni revolutsioon

5.12.
6.12.
Genialistide Klubi

Kui uskuda üldlevinud arvamust, siis me ei saaks elada tänasest paremal ajal. Meile on kõik võimalik – saame õppida, mida iganes me soovime; elada ja reisida ükskõik kus ja kuhu; armastada ja olla armastatud enda valitud kellegi või millegi poolt; kanda nii kleite kui pükse; uskuda, mida soovime; kuulutada tõdesid, mida ainult meie usume. Valikuid kui palju!

Kas see ongi täius?

Musta Kasti 2019. aasta detsembris esietenduv uuslavastus keerab vindi peale ja toob lavale muusikali, kus tantsu, naeru ja laulu saatel seda täiuslikkust kõverpeeglist vaadatakse, leides elupäästvat rõõmu ka kõige mustematest värvidest.

Eriline Kingiturg

7.12.
Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus

Erilisel Kingiturul on müügil tooted, mis peidavad oma lugu. Igast loost leiab erivajadusega inimese, kes on oma kätega valmistanud müügil olevad tooted. Need tooted kannavad endas valmistamise rõõmu ja hingesoojust, aga ka lootust ja unistusi.

Tootevalikust leiab ligi 150 erinevat toodet, alustades köögitarvete ja väiksemate mööblitükkidega ning lõpetades looduskosmeetika ja värskelt trükist tulnud raamatutega. Kui väsimus jalgadesse poeb, saab kohvikus maha istuda ja täita kõhtu maitsvate küpsetistega.