Taaskord on aeg pidada sügisest Üle Heli festivali ning seekord on fookuses heli ja  ruumi omavahelised suhted. Kultuur.info küsimustele vastas festivali peakorraldaja  Aivar Tõnso.

Mis on Üle Heli festival ja kui pikalt selline asi Eestis juba toimub?
Üle Heli festival uurib muusika ja heli taga olevaid tähendusi ning püüab neid siduda teiste kunstivaldkondadega igal aastal spetsiaalselt seatud teemafookuse abil. Käesoleva aasta festivali teema on heli ja ruum ning kogu programm tegeleb heli ja ruumi küsimustega erinevate nurkade alt. Tähelepanu all on nii füüsiline ruum kui ka kõik see, kuidas muusika mõjutab meie mõtlemist ja teadvust.

Kes on sellel aastal põnevaimad välis- ja kohalikud esinejad? Välisesinejatest tasub esile tõsta Jimi Tenorit, kes esmakordselt Tallinnas annab soolokontserdi, näidates end mehe kui orkestrina. Just sel moel sai ta 90ndatel tuntuks. Kindlasti esitab ta mõned lood ka sellest perioodist, kuid kindlasti ei saa tegemist olema vaid minevikku vaatava esinemisega. Üks peaesineja on ka Ninos Du Brasil Itaaliast, kes seob Brasiilia rütmikultuuri elektroonilise klubimuusikaga. Üheks suurejoonelisemaks ettevõtmiseks sel aastal võib pidada koostööd Eesti Filharmoonia Kammerkooriga, kes esitab suures osas spetsiaalselt festivaliks kirjutatud eesti heliloojate elektroonilist muusikat koorimuusikaga siduvat uudisloomingut.

Milliseid sündmusi võiks külastada publik, kes on Üle Helil esimest korda, ja milliseid publik, kes on ka varasematel festivalidel käinud?
Nii on raske öelda, pigem ei sõltu see varasematest külastustest, vaid inimeste eelistustest, ja selles mõttes pakub festival valikuid erinevate äärmuste vahel. Päevasel ja varaõhtusel ajal on rõhk intellektuaalsemal programmil, võib külastada festivali installatsiooni Loewenschede tornis, erinevaid vestlusringe ja mõtlikuma iseloomuga kontserte. Öisel ajal aga saab end vabamalt tunda reedel funk’ilikumas meeleolus klubis Laine ja laupäeval teknolainel klubis Hall. Festivali lõpuõhtu pühapäeval Kirimäe mõisas on aga neile, kes soovivad kogeda reaalses elus unenäolisust.

Kas Eestis toimub ka teisi sarnaseid festivale? Kui jah, siis milliseid neist soovitate külastada?
Sarnast festivali Eestis ei toimu. Küll aga toimub mitmeid festivale, millega võib leida üht-teist ühist. Näiteks festival Uit, Kukemuru Ambient, Kalana Saund ja omal moel ka festival Afekt ning Eesti Muusika Päevad. Ja eks killukest Üle Heli festivali meeleolust võib kogeda ka kõikehõlmava Tallinn Music Week’i raames.