Uus nädal, uued soovitused. Sel korral leiab siit muusikat, näitusi, tantsu, teatrit ja raamatuid.

Fotonäitus “Eesti filmi rajaleidjad”
21.03.–14.04.2017
Eesti Rahva Muuseum

Eesti Rahva Muuseum on pühendanud fotonäituse “Eesti filmi rajaleidjad” neile vapratele filmitegijatele, kes on käinud ekspeditsioonidel hõimurahvaste juures.

Raamatunäitus “Eesti kauneimad raamatud 2016”
27.03.–22.04.2017
Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu

Väljas on Eesti Kujundusgraafikute Liidu, Eesti Kirjastuste Liidu, Eesti Lastekirjanduse Keskuse, Eesti Rahvusraamatukogu, Eesti Trüki- ja Pakenditööstuse Liidu korraldatud 25 kauneima Eesti raamatu ja 5 kauneima Eesti lasteraamatu konkursi võitnud tööd.

“Noortebänd 2017” demovoor
27.03.–31.05.2017
Üle Eesti

Kandideeri Eesti parimaks noortebändiks! “Noortebänd 2017” demovoor kestab 27. märtsist kuni 31. maini, osalema on oodatud kõik omaloomingut viljelevad kuni 26-aastased muusikud. Sarnaselt eelmise aastaga saab kandideerida nii bändiga kui ka üksi.

Laupäevatuur giidiga ERMis
25.03.–10.06.2017
Eesti Rahva Muuseum

ERM pakub alates 25. märtsist igal laupäeval võimalust osaleda giidituuril, mille käigus tutvustatakse muuseumi püsinäitusi “Uurali kaja” ja “Kohtumised”. Osalemiseks tuleb eelnevalt täita registreerumisvorm.

LiikumisSESOON “Building of house of no hope”
3.04., 4.04., 5.04., 6.04., 7.04.
Sõltumatu Tantsu Lava

LiikumisSESOONid on elukutselistelt tantsu- ja etenduskunstnikelt edasijõudnud liikujatele ja loojatele korra kuus ühe nädala jooksul hommikuti toimuvad kogunemised enese ja oma keha arendamiseks. SESOONide eesmärk on regulaarselt kohtudes ja kogemusi vahetades soodustada valdkonnasisest dialoogi ja uute teadmiste levikut.

Muusikaline jututuba “Aken”: Erki Pärnoja ja bänd
3.04.
Kumu auditoorium

Erki Pärnoja ning tema bändi Efterglow uus album “Efterglow” on pühendus kõigele mööduvale — melanhoolse ja filmimuusikaliku tunnetusega retrospektiiv, mida võib võrrelda kõigile tuttava suvelõpu nukrusega. Äratuntav westernilik kitarrikäsitsus, analoogsüntesaatorid ning ajareisile viivad rütmid loovad helimaastiku, mis on korraga tahumatu, õhkõrn ja müstiline.

ARSi tegusad teisipäevad: loovprogrammeerimine
4.04.
ARSi maja

Kuidas kasutada masinakoodi loomingulistel eesmärkidel? Mis on generatiivne kunst ja parameetriline disain? Masina loomingulisus ja piirangud. Kaasaja digikunstnike lõuendiks on ekraan ja pintsliks masinakood. Võta kaasa arvuti!

Kärtseptsiooni kontsert
4.04.
Kuressaare raekoda

2016. aasta kevadel otsustasid kursaõed Kärt Männa ja Kärt Anton, et teine rida ID-kaartidel ei ole ainuke asi, mida omavahel jagada. Ühine huvi elektroonikaga eksperimenteerimise ning helimaastikega mängimise vastu liitis nimekaimud duoks Kärtseptsioon.

NO45 Kodumaa karjed
5.04., 10.04., 19.04., 11.05., 12.05., 24.05., 25.05, 26.05.
Endla Teater, Eesti Rahva Muuseum, Teater NO99

Jaak Printsi huulil, peas ja kehas kõnelevad tekstid viimasest 25 aastast. Spordikommentaarid, poliitikute kõned, lugejakirjad, reportaažid, laulud, loosungid, intervjuud, kuulutused, reklaamid, pealkirjad, hirmud ja õnned. Neis tekstides pole muudetud isegi komakohti, kuid ometi on kõik teisiti. Jaak Printsi soololavastus on emotsionaalne kokkuvõte häältest, millest moodustub nüüdisaegne Eesti inimene.

Kumu Dokumentaal: “Nädalalõpud”
5.04.
Kumu auditoorium

Linastub režissöör Lee Dong-ha film “Nädalalõpud” (Lõuna-Korea, 2016). Alates 2003. aastast saab igal nädalavahetusel Seoulis kokku ainuke Lõuna-Koreas tegutsev gay-meestest koosnev laulukoor G-Voice. Mehed valmistavad innukalt ette oma esimest suurt juubelit ja nagu igas amatöörkooris, ei ole ka siin mitte kõik suurepärased lauljad. Koos käiakse mitte niivõrd laulmise, vaid omavahelise suhtlemise pärast.

Loodusõhtu muuseumis “Šaakali lugu: võõrast omaks?”
Tartu Ülikooli loodusmuuseum
5.04.

Loodus on pidevas muutumises ning liikide levilad kasvavad ja kahanevad samuti järjepanu. Aprillikuu loodusõhtul räägitakse võõrliikidest šaakali näitel ning külla tuleb semiootik Timo Maran.

Hendrik Kaljujärve lavastus “Overexposure”
6.–8.04.
Kanuti Gildi SAAL

Eesti teatri aastaauhindade helikunsti auhinna laureaadi Hendrik Kaljujärve lavastus “Overexposure” on dekadentlik tegu “midagi” kinnitada, paigaldada, üles märkida, maha kriipsutada. Obsessiivne püüd kinni hoida tsivilisatsioonist, kangelaslik allajäämine keskkonnale. Nagu öeldakse – küsimuse küsimine on juba sellele vastamine.

Tallinna raamatumess 2017
Eesti Rahvusraamatukogu
6.–8.04.

Eesti Rahvusraamatukogu ja Eesti Kirjastuste Liit ootavad kõiki iga-aastasele kevadisele raamatumessile Rahvusraamatukogus.

Eesti muusika päevad 2017
6.–13.04.
Tallinn

Selle aasta festivali teema on “Läbi hämaruse”. “Kisub hämaraks,” arvavad inimesed ja lõpetavad toimetused. Ja kuulavad, sest hämarus on kuulamise aeg, sest meel on igas suunas erk, igale kutsele vastuvõtlik. Juba 38. korda toimuv EMP on Eesti suurim esiettekannete festival, mis toob 2017. aastal nädala jooksul publikuni üle 25 spetsiaalselt festivalile kirjutatud uudisteose meie erinevate põlvkondade väljapaistvatelt heliloojatelt. Esitajad on Eesti tippkollektiivid ja interpreedid, nende seas Eesti riiklik sümfooniaorkester, Eesti Filharmoonia kammerkoor, Vox Clamantis, Estonian Cello Ensemble, Erkki-Sven Tüür, Johan Randvere, Peeter Vähi, Hele-Riin Uib, Ulla Krigul, Saale Fischer, Kristel Aer, Theodor Sink jt.

ERSO lõunakontsert: Põhjatuule vaikus
Estonia kontserdisaal
6.04.

Ettekandele tuleb Ameerika helilooja Brian Currenti 2008. aastal loodud teos “Noorte teejuht nüüdismuusika juurde”, milles tutvustatakse kuulajaile 20. ja 21. sajandi muusikalisi väljendusvahendeid. Räägitakse vormist, rütmist, helist, harmooniast, faktuurist, värvist, meloodiast, esitustavadest ja elektronmuusikast. Kaastegev on näitleja ja helilooja Ardo Ran Varres.

Festival “Acoussion Spring” Lennusadamas
7.04.
Lennusadam

Viru Keskus esitleb: seni kaks suve toimunud pop-up muusikafestival “Acoussion Live” saab aastal 2017 omale kevadise kaaslase! Ootamatutel improviseeritud lavadel astuvad üles kuus artisti kodu- ja välismaalt.

NO45 Kodumaa karjed
05.04.
Endla Teater

Jaak Printsi soololavastus! Öeldakse, et näitleja on ajastu lühikroonika. Täpselt seda ongi kriitiline standup “Kodumaa karjed”. Jaak Printsi huulil, peas ja kehas kõnelevad tekstid viimasest 25 aastast. Spordikommentaarid, poliitikute kõned, lugejakirjad, reportaažid, laulud, loosungid, intervjuud, kuulutused, reklaamid, pealkirjad, hirmud ja õnned. Neis tekstides pole muudetud isegi komakohti. Kuid ometi on kõik teisiti.