30.05. kl 19 Sääsepirina alguse kontsert Soomaal Karuskosel. Väike kodufestival, mida on paras ühendada rattamatkaga. Siin esineb Maarja Nuut, kes mängib viiulit ja laulab ja tantsib klobisevate kingadega, paneb motiivid luupima ja tekitab mitmekihilise mosaiigi. Pärimusmuusikast saab kunst!

s22sepirin_2014

Foto: Gabriela Liivamägi

13.06. kl 20 Kreegi päevade kontsert „Kiida, mu hing“ Haapsalu toomkirikus. Kes on Cyrillus Kreeki kuulnud Tõnu Kõrvitsa seades, enam muudmoodi väga ei tahagi, aga kui esitaja on Vox Clamantis, tuleb kohale tulla. Ansambli kõla on lihtsalt nii eriline, kontsertidel võib tekkida riitusest osasaaja tunne, publik hoiab hinge kinni. Lisaks kuuleb siin rootsi nyckelharpa ja eesti kandle improvisatsioone. Väike vihje veel, mis viitab õnnestumisele – see on Nargenfestivali kontsert.

23.06. kl 03.00 Päikesetõusukontsert „Arvo Pärt ja tema „Fratres““ Hüpassaare rabas. Esinevad Soo-orkester, solistid Toomas Vana (tromboon), Henri Zibo (akordion) ja Virgo Veldi (saksofon). Kavas on A. Pärt, E. Grieg, G. Grigorjeva, E. Seppar (esiettekanne). Kas kujutate ette, et rabasaarele on mööda laudteid tassitud klaver? Või kontrabass. Hüpassaare raba on seda näinud. Või et seal kuuleb eesti helilooja teose esiettekannet ning „Fratrest“, mis pakub palju esitusvõimalusi ja on Pärdi üks hingekriipivamatest teostest?

20140702004723-33ed5774

Foto: Jaanus Siim

26.06. kl 18.30 Kalevi Kulli Ööülikooli loeng ja vokaalansambli Estonian Voices kontsert Naissaarel Omari küünis. Estonian Voices on tase! Lisaks on neil hea publik, kes rõõmustab ja möirgab pidurdamata. See on džässis põhiline.

19.07. kl 20 Pärnu muusikafestivali lõppkontsert. Esineb Pärnu festivaliorkester, mis koosneb Järvi Akadeemiasse ja selleks festivaliks kogunenud noortest Eesti ja välismaa muusikutest, kes mängivad orkestrites üle ilma. Mängitakse Pärti, Beethovenit, Šostakovitšit. Dirigeerib Paavo Järvi, kes on kahe viimasega äsja põhjalikult tegelenud ning tutvustab maailmas eesti heliloojaid. Solist on gruusia pianist Khatia Buniatishvili, kes esines hiljuti koos Paavo Järvi ja Orchestre de Paris’ga Pariisi Filharmoonia uues kontserdisaalis.

201502251021311150286_424750507643582_458794339_n

Foto: www.parnumusicfestival.ee

24.07. kl 22 ja 26.07. kl 18 Viljandis: Kes ei tunne end otseselt Viljandi folgi publikuna, võiks kohale tulla üheks kahest kontserdist – Mari Kalkuni ja Runoruni omaks. Mari Kalkuni soe hääl ja esinemislaad toovad vanad pärimuslood meile lähedale, Runorun lisab uue nihke. Soome ja eesti kandled, kontrabass oma džässilikus pehmuses või hoopis võõrandava efektiga, trummid – see kooslus suudab olla ühtaegu vagur ja raju. Laulavad võru, liivi ja vadja keeles, nagu poleks asigi!

runorun_gliivamagi

Foto: Gabriela Liivamägi

7.–12.08. kl 19 Veljo Tormise muusikale tehtud etendus „Sünnisõnad“ Noblessneri valukojas. Kohal on raskekahurivägi: Tõnu Kaljuste, Eesti rahvusmeeskoor, Eesti Filharmoonia kammerkoor, Von Krahl, Peeter Jalakas. Võib-olla sünnib ajalugu nagu „Eesti ballaadide“ etendusel Soorinna küünis aastal 2004. Ja kui ka ei sünni, ole ikkagi kohal!

14.–16.08. Pühalepa muusikafestival Hiiumaal. Eriline tähelepanu on Erkki-Sven Tüüri loomingul, esitajad kõik väga kõrgel tasemel. Eelmisel aastal astusid üles näiteks Eesti Filharmoonia kammerkoor ja Collegium Musicale. Kontserdid toimuvad erilise akustikaga Pühalepa kirikus. Kava veel kindel ei ole, kuid tasub reklaami jälgida. Tüüri muusika intrigeerib nii kaua, kuni hakkab meeldima. Tüür oma kodusaarel – intrigeeriv niisamuti!

Augusti lõpupoole tasub muusikasõpradel käia hoopis kinos, sest siis korraldab Arvo Pärdi Keskus iga-aastased Arvo Pärdi filmiõhtud, kus teema- või žanrikaupa valitakse välja filmid, mille soundtrack’is on kasutatud Arvo Pärdi muusikat. Väärtust lisavad sissejuhatused asjatundjailt, vestlused filmi autori või mõne asjaosalisega. Varasematel aastatel on filmiõhtud toimunud müstilises Katariina kirikus ja Kinos Sõprus.

2.–11.09. toimuvad Pärdi päevade kontserdid Tallinnas, Rakveres, Paides ja Tartus, 26. septembril ka Riias. Kava võiks süvitsi uurida. Lihtne nõuanne on valida võimalikult vähetuntud teos võimalikult väikeses kontserdipaigas, näiteks Nigulistes, Olevistes, teistes linnades. Tase on niikuinii maailma kõrgeim. Ja piletid võtke kohe ära!