Olles enam mitte nii väga oma esimeses nooruses, pean tunnistma, et paljudest Kelmis noortepeol esinenud bändidest ma varem suurt midagi ei teadnud.

Sõber, kellega kontserdil käisin, oli ilmselt sama üllatanud nagu teiegi, sest paljusid neist olevat tema sõnul mängitud ka Raadio 2-s. Siinkohal oleks usutavasti mõistlik esinenud artistid välja tuua: Around the Sun, EiK, The Boondocks, eq, Rake ja Uhs Kumatu. Kelmi line-up oli võluv selle poolest, et kõikide artistide puhul oli tegu eesti bändidega. Mitte et mul midagi välismaa artistide vastu oleks, vaid lihtsalt on tore, et minusugused pimeduses kobajad uutest, noorte seas populaarsetest tegijatest teadlikuks saavad. Siiski ei läinud ma seda kontsertõhtut valides õnne peale välja, vaid eesmärgiga näha laivis Rake’i, kelle kahte lugu olen YouTube’is viimase kahe nädala jooksul lõpmatuseni kuulanud. Rake’i kollektiiv moodustub osalt juba varasemalt OUU bändist tuttavatest Rahel Ollisaarest ning Hyrr Innocent Vainolast, mis juba eos seab ootused väga kõrgele. Kuuldavasti peaks neil varsti ka plaat välja tulema.

Rake’i laiv oligi minu jaoks õhtu vaieldamatu kulminatsioon. Lavapealne omavaheline dünaamika, laulja pakatav enesekindus ning laivi jaoks kohandatud versioon loost „Sorry“ on need aspektid, mis muutsid etteaste eriliselt köitvaks. Tahaks, et mul oleks rohkem muusikalisi teadmisi, et öelda nende etteaste kohta veel midagi asjalikku, aga jäägu kõlama, et nad on laivis väga head. Only good vibez, kui kasutada noortele iseloomulikku kõnepruuki.

Lisaks Rake’ile oli veel teisigi, kes sümpatiseerisid. Näiteks noor riimi- ja räpimeister EiK, kelle õhtut sissejuhatav laiv kutsus paljusid kaasa elama. Ise nii noor ja nii sõnaosav, vau! Ükski tõde pole absoluut, just- just. Vahepeal kippuski kogu atmosfäär vähemalt Kelmi baariosas meenutama klassiõhtu moodi üritust, kus kõik rahumeelselt seinte ääres istusid ja sealt kaasa elasid. Ei arvagi, et kõik oleks pidanud meeleheitlikult tantsupõrandal kaasa väänlema, aga rohkem elevust oleks võinud küll olla. Vähemalt korraks oli kurb vaadata, kui eq oma biite tühjale tantsupõrandale mängis. Seal olles hakkasin mõtlema, et võib-olla on selline alternatiivne muusika muutunud praeguste noorte elus nii igapäevaseks, et laivi pärast ei pea n-ö pükstest välja hüppama, vaid saabki seda rahumeelselt sissepoole elades nautida. Vähemalt minu nooruses ei olnud võimalustehorisont nii lai ja ühtegi vähegi eksklusiivsemat asja ei tohtinud kõrvust niisama mööda lasta.

Suurepärase laivi andsid ka sellised kollektiivid nagu The Boondocks ja Around the Sun. On muljetavaldav, kui hästi noored pilli mängida oskavad. Ja milline võimekas vokaal oli bändil Around the Sun! Kui esimene bänd on jõudnud laialdast tuntust koguda Raadio 2 vahendusel, siis Around the Suni vokalisti jutust jäi mulje, et TMW-l ülesastumine on pigem nende üks esimestest esinemistest suurema publiku ees. Võib-olla sobis neile väiksem ja intiimsem saal just hästi. Igatahes võttis publik mõlemad väga positiivselt vastu ning kõrvalruumis valitsenud sisekaemuslikumast meeleolust polnud jälgegi. Paraku on TMW-ga nii, et erinevate saalide vahet liikudes võib mõni bänd tähelepanuta jääda. Kuigi Kelmis polnud neid nii palju, õnnestus mul Uhs Kumatu laiv siiski maha magada. Kõik pole veel aga katki, kuna  nii neist kui ka  teistest festivalil osalenud bändidest on kindlasti ka peale Tallinn Music Weeki rohkelt näha ning kuulda.