Eesti toidu kuust ja sügisilma saabumisest inspireerituna otsustas kultuur.info toimetus hetkeks veidi fookust muuta ning pani kokku nimekirja erinevatest seentega seotud sündmustest. Põnevaid ja harivaid seeneretki toimub üle Eesti. Ehk saab sel sügisel lõpuks kõigile selgeks, millist seent tohib ja millist ei tohi süüa?

Seeneretk
Harju-, Pärnu- ja Võrumaal, 5.09.

RMK ja Maaleht sõidutavad 5. septembril huvilised Võru-, Pärnu- ja Harjumaal seeneretkele, et koos mükoloogidega tundma õppida vähemtuntud söögiseeni. Retkelisi saadavad metsas kuus tuntud seeneteadlast. Vajalik eelregistreerimine.

Seenereis Naissaarele koos mükoloogiga
Naissaarel, 6.09.

6. septembril toimub seenereis kaunile Naissaarele. Reisi eesmärk on tutvuda seentega, millest paljud inimesed üldjuhul kuulnudki ei ole, toiduks valmistamisest rääkimata.

Seeneretk algusega Tartust
Vanemuise 46 eest, 6.09.

6. septembril korraldab Tartu Ülikooli loodusmuuseum Lõuna-Eestis seeneretke, kus õpetatakse eristama puravikku kärbseseenest ja kuuseriisikat männiliimikust. Retkel korjatud seente hulgast valitakse välja ka seenenäituse eksemplarid.

Seenepäev Karula rahvuspargis
Karula rahvuspargi külastuskeskuses, 8.09.

Karula rahvuspargi külastuskeskus Ähijärvel ootab seenesõpru teisipäeval, 8. septembril kell 16.00 seenepäevale. Seenepäeval minnakse ühisretkele, kus tuntud ja tundmatuid seeni tutvustab mükoloog Vello Liiv. Õpetatakse seeneperekondade äratundmist ning kindlasti ka oluliste mürgiseente tuvastamist.

Saarde seenefestival
Tihemetsas, 10.–13.09.

Saarde seenefestival on avatud neli päeva. Seenenäitusel eksponeeritakse sadu seeneliike, sh Eesti mürgisemaid ja parimaid söögiseeni. Hulgaliselt on selliseidki seeni, mida seeneks pidada ei oska. Lisaks saab uudistada teisi näitusi, osaleda töötubades ja loengutel, käia seeneretkel ning nautida erinevaid maitseelamusi seentest.

Seenenäitus Eesti Loodusmuuseumis
Eesti Loodusmuuseumis, 11.–20.09.

Järjekorras juba 53. seenenäitus pakub põhjaliku ülevaate Eestis leiduvatest söögi- ja mürgiseentest ning võtab vaatluse alla seeneringide teema. Orgaanilist näitust uuendatakse üle päeva ning muuseumi kodulehel on üleval ka virtuaalnäitus.

Sagadi seenenäitus
Sagadi mõisas, 12.–13.09.

Selleaastane Sagadi seenenäitus toimub 12.–13. septembrini kella 10.00–18.00. Traditsiooniliselt sätitakse leitud ja määratud seened külastajatele vaatamiseks välja metsamuuseumi kaaristu alla.

Sügis ja seened
Kabli looduskeskuses, 16.–18.09.

Kabli looduskeskuses tutvustatakse erinevaid seeni ja nende kasvukohti. Kellel aga metsa minekuga kiiret pole, saab looduskeskuses vaadata filmi “Seened – mitte ainult söögiks” ja soovi korral pidada oma moonakotiga piknikku.

Seeneperepäev
Kauksi looduskeskuses, 20.09.

Kauksi looduskeskuses pakutakse 20. septembril seeneroogasid, tehakse paberit ja värvitakse seentega. Toimuvad filmivaatamised ja muud tegevused. Näitus jääb nädalaks üles looduskeskuse metsaklassi, kus seentega saavad lisaks teistele külastajatele tutvust teha ka haridusprogramme läbivad lapsed.

Head seenelkäiku!

NB! Eesti toidu kuud tähistatakse 4. septembrist kuni 4. oktoobrini.