Jagame valikut sellenädalastest külastamis-, vaatamis- ja kuulamisväärsetest näitustest, festivalidest, filmilinastustest ja kontsertidest.

Näitus “Misanstseen”

8.07.–18.08.
Tallinna Linnagalerii

Näitusele “Misanstseen” Tallinna Linnagaleriis on kutsutud kunstnikud Julia Bondesson (Rootsi), Merike Estna (Eesti), Luca Frei (Šveits), Jaakko Pallasvuo (Soome), Filip Vest (Taani).

Näitus „Misanstseen“ on omamoodi avatud lava, millel aga puudub lavatagune ja -esine. Näitusel esitletavad kunstiteosed hõlmavad skulptuuri, videot, performance’it ja installatsiooni ning on nagu ühe lavastuse vaatused, kuid ilma kindla narratiivi ja selgete seosteta. Muu hulgas võtavad teosed luubi alla kehade omavahelised, kehade ja esemete ning esineja ja publiku sotsiaalsed suhted.

Pentti Sammallahti näitus “Kauge maa”

8.07.–25.08.
Fotografiska Tallinn

“Kauge maa” on paeluv teekond saladuslikule maale, mis ühtaegu on olemas nii käesolevas hetkes kui meie kujutluspildis.

Pentti Sammallahti kasvas üles ümbritsetuna fotodest. Tema vanaema Hildur Larsson oli tuntud Rootsi fotograaf, kes töötas 1900ndatel aastatel Helsinki ajalehe Kaiku jaoks. 9-aastaselt otsustas Sammallahti, et temastki saab kunagi fotograaf – ajendiks sai Edward Steicheni kureeritud fotonäitus “The Family of Man”, mida isa teda külastama viis. Kõigest kaks aastat hiljem tegi Sammallahti oma esimesed fotojäädvustused Helsingi igapäevaelust. Sealt sai alguse tema väljapaistvate piltidega fotograafiateekond, mida iseloomustab meisterlik teostus ja melanhoolne poeesia. 

Film “Vii”

9.07.
Tartu Ülikooli kirik

“Viid” reklaamiti kui Nõukogude Liidu esimest õudusfilmi ja see müüdi ka välislevisse. Oma aja kontekstis oli tegemist vägagi arvestatava õudusfilmiga. Filmi režissöörid Konstantin Jeršov ja Georgi Kropatšjov olid tollal alles filmikooli lõpetamas, kuid juba stsenaariumi kirjutamisel kutsuti appi Aleksandr Ptuško, tollane parim filmifantaasiate meister. Realistlikud koomilised stseenid, mis põimuvad folkloorse ja religioosse maailmapildiga, loovad poeetiliselt muinasjutulise ja köitva maailma, mille udused külamaastikud, kohalikud veidrikud ja viirastuslikud nägemused haaravad vaataja endaga kohe kaasa.

Suvine välikino: “Enne päikeseloojangut”

9.07.
Aparaaditehase Taskupark

Filmilavastaja Richard Linklateri karjääri üks teetähiseid on filmiga “Enne päikesetõusu” alanud ning “Enne südaööd” otsi kokku tõmmanud triloogia, mis jälgib ühe suhte arengut läbi aja romantilistest ideaalidest keskeakriisideni. Siin põimuvad argielu, igavikulised hetked ja millegi üleva ning romantilise otsing.

Kristina Paabuse näitus “Vahepeal”

10.07.–5.08.
Hobusepea Galerii

Joonistuste, trükigraafika ja installatiivsete elementide abil loob Kristina Paabus Hobusepea galeriisse mõtiskleva ruumilise keskkonna, mille kaudu tõlgendab isiklikke ja üldisi kultuurilisi narratiive. Ta vaatleb süsteeme, mida loome enese distsiplineerimiseks ning vastupidi, strateegiaid, millel laseme piirata ennast. Vasteid neile hoiakutele leiab kunstnik arhitektuursete, religioossete, keeleliste ja poliitiliste kujundite seast. Kunstniku sõnul on näitus saanud tõuke okupatsioonist tingitud, kestvate, kuid varjatud nähtuste vaatlemisest. Abstraktsete kujutiste ja metafooride kaudu esitab kunstnik tähelepanekuid ja tõlgendusi neist kogemustest.

Nargenfestival 2019: “Laser ja läätsed”

10.07.
11.07.
12.07.
13.07.
14.07.
Omari küün Naissaarel

Naissaarel tuuakse juulikuus publiku ette valgusmängulise kontsertetenduse “Laser ja läätsed”, mille autor Dominy Clements jätkab Naissaarelt pärit maailmakuulsa optiku Bernhard Schmidti elu kajastamisega. Lavastus on jätkuks 2013. aastal Nargenfestivalil Noblessneri valukojas lavale tulnud Clementsi ooperile “Valgustatud pimedusejünger”, mis käsitles Bernhard Schmidti kogu elukäiku. “Laser ja läätsed” aga manab vaatajate ette ühe päeva kuulsa optiku elu viimaseks jäänud 1935. aastast. Laval saavad kokku peategelase unistused ja läbielamised, unenäoline muusika ja oreli kõlamaastikud ning lavavalgustuse keskpunktiks on rabavalt vaatemängulise laserharfi kiired. Schmidti toob ajaloohämarusest reaalsemalt vaatajale lähemale osatäitja Oliver Kuusiku sugulusside saare kuulsaima elanikuga.

 

I Land Sound 2019

11.–14.07.
Orissaare Illiku laid

Kolmandat järjestikust suve maandub maaliliselt ilusal Illiku laiul elamusfestival I Land Sound. Toome kaunis looduses ja vabas öhustikus kokku parima, mis muusikal, kunstil, ühisel koosviibimisel ja Eestimaa suvel anda on.

Üks korralik sööm mereöhku ja praamisöit vötavad eest su maski ning teisel pool kallast leiad üles iseenda.

Film “Parasiit”

11.07.
12.07.
13.07.
14.07.
Kino Sõprus

“Parasiidi” eest esimesena Korea režissöörina autorikino hinnalisima auhinna, Cannes’i filmifestivali Kuldse Palmioksa pälvinud Bong Joon-ho (“Mälestused mõrvast”, “Keha”, “Snowpiercer”, “Okja”) värskeim film on võhmale võtva tempo ja hingekriipiva pingega komöödia-põnevik-tragöödia-sotsiaalne melodraama ja veel kõik, mis nende žanrite vahele jääb. Rabava detailitunnetusega jäädvustatud lugu räägib sotsiaalsest olelusvõitlusest ja klassisõjast, mille lahinguväli ulatub materiaalsest sfäärist aistinguliseni.

Näitus “XENOS”

13.07.–25.08.
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

Kõiki teoseid sellel näituse seob suhe võõruse motiiviga, olgu siis võõruse kogemusega psühholoogiliselt või poliitiliselt või ka võõruse ületamisega, oma singulaarsuse ehitamisega väljaspoole mina/meie – võõras dihhotoomiat. Samas ei ole see üldiselt aktivistliku pretensiooniga näitus, kuigi ta sisaldab ka otsese aktsiooni elemente. Pigem on tegemist mõtisklusega, esseenäitusega võõruse teemadel tema erinevates avaldumisvormides, mis püüab osutada, et ksenofoobiat ei ole võimalik ületada üksnes poliitiliste vahenditega, vaid see vajab ka psühholoogilist tööd.

Kunstnikud: Vito Acconci, Kader Attia, Dénes Farkas, Kalle Hamm & Dzamil Kamanger, Marco Laimre, Tanja Muravskaja, Ingo Niermann & Alexa Karolinski, Ho Tzu Nyen, Bita Razavi, Ene-Liis Semper & Kiwa, Félix González-Torres
Kuraator: Anders Härm

Triigi Filharmoonia: Kirke Karja ja Lauri Kadalipp duo

13.07.
Triigi Filharmoonia, Triigi sadam

Kirke Karja on üks ägedamaid Eesti noori džässpianiste. Ta maandub Triigi Filharmoonia lavale koos andeka saksofonisti Lauri Kadalipuga.

Kavas on spetsiaalselt selleks kontserdiks kirjutatud uued lood.