Sel korral on nädalasoovituste hulgas foto- ja maalinäitusi, filmilinastusi ja installatsioone, teatrit ja ooperit, aga ka Tartu teadlaste ja õppejõudude portreesid ning Tallinna tänavatele valgunud kirjandust. Kultuur.info valiku lõpetavad kärgteadvus ja Pärt.

Luca Berti näitus “Silma pilk”

03.09.-04.11.
Juhan Kuusi Dokfoto Keskus

Fotograaf Luca Berti keskendub oma loomingus 21. sajandi maa-maastike ja -inimeste jäädvustamisele Põhja- ja Baltimail, nüüd ka Eestis. See on osa Berti mahukast dokumenteerimisprojektist “Inimene ja loodus”, milles on olulisel kohal ka autori omanäoline kunstnikupositsioon. Eesti Vabaõhumuuseumi poolt aastatel 2015–2017 korraldanud pildistamisretkede tulemusena on sündinud tõepärane pilt “tundmatust” Eestist, igapäevasest külaelust ja maa-maastikest –poeetiline jäädvustus meie elust, mille väärtus ajas vaid kasvab.

Fred Kotkase näitus “Eesti pidu”

03.09.-23.09.
Tartu Kunstimaja

Fred Kotkase maalinäitus pakub ülevaadet Eestis tähistatavatest pidupäevadest ja neid tähistavatest inimestest. Vaadeldakse erinevaid sündmuseid ning neil osalevat värvikirevat seltskonda, millest moodustub ühiskondlik läbilõige. Samas tõstetakse esile ka tõsiseid murekohti, kuigi kunstnik jääb nende kajastamisel lõpuni neutraalseks.

Brasiilia filmide nädal Tallinnas

03.09.-06.09.
Kino Sõprus

Festivali kava hõlmab 21. sajandi tuntumaid Brasiilia filme. Filmidel on eesti- ja ingliskeelsed subtiitrid.

03.09 kell 21:00

“Elis” (2016), režissöör Hugo Prata, peaosades Andréia Horta, Gustavo Machado ja Caco Ciocler

04.09 kell 20:00

“Isast vasakule” (2001), režissöör Luiz Fernando Carvalho, peaosades Selton Mello, Raul Cortez, Simone Spoladore ja Caio Blat

05.09 kell 21:00

“Sissetungija” (2001), režissöör Beto Brant, peaosades Marco Ricca, Alexandre Borges, Paulo Miklos ja Mariana Ximenes

06.09 kell 21:00

“Tropikalism” (2012), režissöör Marcelo Machado 

Septembri algul vallutab Tartu linna taas “Draama”. Eesti teatri festival “Draama” on kuraatorfestival, mille põhiprogrammi kuuluvad Eesti teatri huvitavamad ja parimad lavastused.

http://www.draama.ee/

2018. aasta septembris saab Narva juba kolmandat korda Eesti ooperi pealinnaks. Narva ooperipäevad “ContempArt” on festival, kus saab tutvuda kaasaegse klassikalise muusikaga, vaadata ja kuulata maailma esietendusi ja noorte loovisikute (muusikud, kunstnikud, lavastajad jt) tööd, kes esitlevad koostöös oma valdkonna professionaalidega juba tuntud klassikat.

Aparaaditehase aastanäitus 2018

03.09.-29.09.
Aparaaditehas, Tartu

Aparaaditehase aastanäitus tutvustab tehases tegutsevaid erinevaid kunstnikke, galeriisid, muuseume ja residentuuri. Kunstinäitus hargneb üle terve Aparaaditehase.

Näitusel osalevad Aparaaditehases tegutsevad kunstnikud: Alar Tuul, Timo Toots, Ahto Eller, Edgar Tedresaar, Anne Rudanovski, Indrek Tali, Katrin Maask, Kristel Sergo ja Regina-Mareta Soonsein.

30. augustil Fotomuuseumis avataval näitusel “Ma olen endale mõistatus” on eksponeeritud noorte kunstnike kujundlikud portreeseeriad, kus nad on autoritena nii mina kui teise rollis.

Autoriteks Tallinna Ülikooli BFMi kunstisuuna vilistlased ja tudengid.

Soome kaasaegse kunsti näitus “Kärgteadvus” (Hive Mind)

03.09.-14.10.
Tallinna Kunstihoone galerii
Tallinna Linnagalerii

Kunstnikud Anna Estarriola, Pia Sirén, Yassine Khaled ja Riikka Hyvönen kõnelevad oma teoste kaudu teadvusest, suhtlemisest, tajust, hinnangutest, emotsioonidest ning nende kogemisest.

Näitus “Pane vaim valmis. Tartu ülikooli sada nägu”

03.09.-28.09.
02.10.-26.10.
TÜ Füüsika Instituut

Eesti üks tuntumaid portreefotograafe Birgit Püve jäädvustas 2017. aastal sada Tartu Ülikooli väljapaistvat teadlast ja õppejõudu koos esemega, mis kajastab nende tööd või suhet ülikooliga.

Portreedele valitud objektid pärinevad valdavalt Tartu Ülikooli muuseumi kogudest, kuid kasutatud on ka pildistatute isiklikke esemeid.

Võrumaa Muuseumi püsiekspositsiooni täiendusena tutvustab väljapanek sellele ajastule omase rahvusromantilise narratiivi kõrval kosmopoliitseid trende, mis 1920-1930ndatel aastatel Eestisse jõudnud olid. Marge Monko on tunnustatud kunstnik ja Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonna juhataja, kelle loomingus on olulisel kohal naine, keha, (tarbimis)iha ja armastus kaasaja turumajanduslikus ühiskonnas.

Näitus “Konrad Mägi” Kumus

03.09.-03.03.2019
Kumu kunstimuuseum

Näitusel on väljas üle 40 maali kunstniku eri loomeperioodidest ning fookuses on Konrad Mägi dramaatilised, intensiivse värvikasutuse ja tundliku loodustajuga teosed.

Eesti Kunstimuuseumi direktor Sirje Helme: “Me peame kunstiajaloos Konrad Mäge kõige võimsamaks koloristiks, iseseisvaks ja sõltumatuks loojaks, kelle panteistlik loodusvaade kõrgub Eestis nii armastatud maastikumaali kohal. Vaimustunud sajandialguse kunsti loomingulisest vabadusest, jäi ta oma loomingus alati suverääniks, ta ei jäljenda kedagi, vaid usaldab vaid oma vaistu ja taju. Konrad Mägi looming on partner Euroopa modernismi suurte meistrite reas.”

Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsaki näitus “Save As”

03.09.-27.10.
Temnikova & Kasela galerii

Kärt Ojavee ja Johanna Ulfsaki teine ühisnäitus “Save As” on installatsioon, mille keskmes on käsitsi kangastelgedel kootud tekstiil. Sarnaselt 2016. aasta ühisprojektile “Live Streams” (Tallinnas HOP galeriis) on ka siinse töö aluseks katsetused ebaharilike materjalikooslustega. Kahel projektil on aga ka olulisi erinevusi. Näitusel “Live Streams” püüdsid Ojavee ja Ulfsak vaadata objektist endast kaugemale ning ühendada kanga esteetika ja otstarve galeriist väljapoole jääva maailmaga. Näitusel “Save As” on vastupidine eesmärk – keskenduda materjalile ja näilise otstarbeta vormile.

Rakvere linna aukodanikul, Rakvere Muusikakooli vilistlasel Arvo Pärdil on 11. septembril sünnipäev, mille auks toimuvad 8. – 11. septembril Pärdi Muusikapäevad.

II Kirjandustänava festival

08.09.
Koidula tänav Kadriorus

8. septembril 2018 kl 12–22 toimub Kadriorus teine Kirjandustänava festival.

Kirjandustänava festivalile tulevad külla pea kõik kirjandusega seotud asutused. Nende avatud telkides toimuvad spetsiaalselt festivaliks loodud programmid. Osaleda saab uute raamatute esitlustel, kuulata kultuuri- ja kirjandusteemalisi arutelusid. Melu tekitavad kirjanduslikud jalutuskäigud, raamatute müük ja intrigeerivad näitused. Kogu päeva jätkub põnevaid tegevusi ka lastele!

www.kirjanduskeskus.ee/kirjandustanavafestival