Algav nädal pakub rohkesti muusikat Eestimaa eri paigus, jahutavaid vahepalu saab aga nautida ka kunsti-, teatri- ja kinosaalides.

XXIV Kuressaare kammermuusika päevad

31.07.–4.08.
Kuressaare

Eesti vanim ja tuntuim rahvusvaheline kammermuusikafestival “Kuressaare kammermuusika päevad” on publiku hulgas populaarne ja oodatud muusikasündmus ning kaunistab oma põnevate ja eriilmeliste kontsertidega Saaremaa kultuurisuve aastast 1995.

Film “Leto / Suvi” kinos Sõprus

2.–9.08.
Kino Sõprus

Cannes’i võistlusprogrammis esilinastunud ja sealt parima soundtrack’i auhinna noppinud “Leto” (Suvi) taasloob 80ndate alguse atmosfääri, milles kujunes ja alustas oma karjääri vene kultusbändi Kino liider Viktor Tsoi. Tsoi lugu avaneb siin läbi suhtekolmnurga, mille moodustavad noore, äsja tehnikumi lõpetanud Vitja kõrval ka vene underground-roki tollane liider Mike Naumenko ja tema naine Natalja. Nende teekond läbi Leningradi tänavate, kommunaalkorterite ja rokk-klubide on täis ajaloolise tähendusrikkuse särinat ja kaduvuse pinget. Materiaalse kitsikuse kiuste võib inimese meel luua ja kogeda suuri asju.

Augustibluus 2018

2.–5.08.
Haapsalu

Sel aastal toimub Augustibluus juba 25. korda. Juubelihõnguline festival muudab Haapsalu linna hea muusika sõbra jaoks justkui paradiisiks. Festivali põhikontserdid toimuvad iidse piiskopilinnuse õuel, tuues lavale tippartiste bluusi sünnimaalt Ameerika Ühendriikidest, virtuoose Euroopast ning kodumaiseid bände ja eriprojekte. Festivali päevasesse programmi mahuvad õpitoad ja akustiline kontsert Haapsalu vanas raudteejaamas. Varajaste hommikutundideni toimub jämm Haapsalu Kultuurikeskusesse loodavas klubis 56 Blues. Kokku toimub festivali 8 laval üle 30 kontserdi ning muusikat on võimalik nautida ka välikohvikutes ja linnatänavail.

Intsikurmu festival 2018

3.–4.08.
Intsikurmu metsapark

Intsikurmu on muusika ja kunsti arvamusfestival, kus ühiseid väärtusi kandvad erinevate elualade inimesed leiavad inspiratsiooni uuteks loovateks ning ühiskonda edasiviivateks ettevõtmisteks. Lisaks hoolikalt valitud muusikaprogrammile on festivalile oodata metsapargi maagilisust esiletõstvaid valgus- ja videoinstallatsioone ning kunstitaieseid, maitseküllaste valikutega tänavatoiduala (kiviahjupitsast kalarestorani, taimetoidu- ja veganmenüüdeni) ning lauateenindusega metsarestorane. Nooremale festivalipublikule on mõeldud eraldi programmiga Lastekurmu ala.

Leigo järvemuusika festival 2018

3.–4.08.
Lutike küla

Lõuna-Eesti kuplite vahel asuv maalilise järvistuga Leigo talu võõrustab külalisi taas suurel järvel: ikka nii, et esinejad on järvel ja publik kaldal. Festival toimub 21. korda ning on viimastel aastatel pühendunud just klassikalisele muusikale. Festivali esimene päev on pühendatud Eesti ja naaberriikide 100. aastapäevale, mille finaalis kõlab Eesti esimene reekviem. Teist päeva ehivad muuhulgas Kesk-Euroopa hõrgud essentsid ning päeva lõppakordid annab Beethoveni sümfoonia nr 9. Päeva viimaseid kontserte saadab mõlemal päeval elava tule installatsioon järvel ja kallastel.

Tartu toidu- ja veinifestival pakub ehedaid Eesti maitseid väiketootjatelt ning kohalikust toorainest valmistatud maitseelamusi tänavatoitlustajatelt. 3.–4. augustil on avatud veiniala Küüni 5 hoovis. 4. augustil on võimalus nautida väiketootjatete tooteid ja saada maitseelamusi Küüni tänaval. 5. augustil on avatud Tammelinna kodukohvikud. Kõigil on võimalus võtta osa degustatsioonidest ja selgitada välja Tartu maitse 2018. Pargis kerkib lasteala ja laval on huvitav kultuuriprogramm.

Festival “Kasva ja kõdune”

3.–5.08.
Narva-Jõesuu

Uuringulisel festivalil kohtuvad ökoloogia, kaasaegne kunst ja ühiskondlik aktivism. Tänapäeval on looduskaitse ja loomaõiguste eest võitlemine muutunud lahutamatuks ühiskondliku võrdsuse eest seismise osaks. Kaasaegne kunst, nagu ka ökoloogia, aitab loobuda antropotsentrismist ning kujutada inimest ühe kummalise olendina teiste samasuguste olendite ja asjade seas. Festivalil avatakse näitus, kus esitatakse Eesti, Venemaa ja Suurbritannia kunstnike töid. Toimub ka avatud diskussioon koos kunstnike ja ökoaktivistidega, ekskursioon linnas, butotantsu meistriklass, teetseremoonia, loeng heliökoloogiast ja veel mõndagi huvitavat.

VI Eivere klaverifestival

3.–5.08.
Eivere mõis
Paide raekoda

Festival on loodud eesmärgiga anda publikule võimalus saada osa väljapaistvate klaverimängijate interpretatsioonikunstist ning arendada Eesti ja Jaapani vahelisi kultuurisuhteid. Programmis on Tšaikovski, Raveli, Bachi, Griegi, Schumanni, Chopini, Liszti, Debussy, Sumera jt looming, mida esitavad Irina Zahharenkova, Anahit Nersesyan, Izumi Tateno, Ralf Taal ja Eivere pianistide suvekooli õpilased.

Suvelavastus “Vanahunt”

3.–31.08.
Treski küün

Augustis on ainult kümnel korral võimalus avastada seto jutuvestja Feodor Vanahundi kirevat maailma Taarka Pärimusteatri uues lavastuses “Vanahunt”. Lavastus põhineb jutuvestja folkloorsetel lugudel, mille teemad varieeruvad maailmaloomisest lähiminevikuni, kujutavad inimest kui äärmuseni vastuolulist isendit. Neis juttudes võib kohata pühamehi ja lausa Jumalat ennast, samuti juute, pappe, trikstereid ning salakavalaid naisi, kellel kõigil on oma eesmärgid ja unistused, mille püüdmine, nagu elus ikka, kord õnnestub ja siis jälle luhtub.

Rahvusvaheline suveöö balletigala

4.–5.08.
Rahvusooper Estonia

Rahvusvahelisel suveöö balletigalal saavad Rahvusooper Estonia laval kokku noored tantsijad üle maailma (Uus-Meremaa, Ameerika, Euroopa, Venemaa) ning seda vaid kahel õhtul. Teieni tuuakse uus originaalkoreograafia ja esitatakse pärle klassikalise balleti kullafondist. Õhtut täiendavad säravad külalissolistid Allister Madin ja Chloë Réveillon (Opéra National de Paris) ning Elisabetta Formento Cavaier ja Cristiano Principato (Dutch National Ballet).