Sellel nädalal linastuvatest filmidest võiks ette võtta “Poevargad”, “Blade Runneri” ja “Dogmani”, lavastustest vaadata “Hedda Gablerit” ning raamatutest uudistada Hasso Krulli “Euroopat” ja Kristjan Haljaku “Verlaine’i revolvrit”. Ka oodatakse inimesi Palamuse Muuseumi avamisele ning orelit ja elektroonikat põimivale kontserdile Niguliste Muuseumi. Neile, kes on huvitatud grafitist, soovitame stencil-portree õpituba Tartu Kunstimuuseumis. Paljudest jõuluturgudest tõstame aga esile Astangu ja EKA omi.

Film “Poevargad”

4.12.
6.12.
Kino Sõprus

Cannes’i Kuldne Palmioks tuli “Poevaraste” jaoks ühest küljest ootamatult, ent režissöör Hirokazu Kore-eda jaoks oli see juba viies kord oma filmiga Cannes’i võistlusprogrammis osaleda ning 2013. aastal võitis ta seal ka zürii eriauhinna. 

Kore-eda on dokumentalisti taustaga režissöör-humanist, kes pole kunagi teinud midagi ekstravagantset või šokeerivat, ent on meister märkama tagasihoidlikke, vaikseid, ent ülimalt teravalt ühiskondlikku närvi ja tõepärasust tabavaid lugusid. Neljanda jaapanlasena Kuldse Palmioksa saanud Kore-eda on oma tähelepanud fokusseerinud perekonnale kui teatud ühiskondlikule mikrokosmosele, mis on üheks esimeseks sootsiumi rabedate muutuste diagnoosi kandjaks. Ka “Poevargad” algab kui rahulik lugu perekonnast, milles on ühelt poolt palju soojust ja hoolimist, ent samal ajal ka midagi hingekriipivalt kahtlast.

Hedda Gabler

4.12.
Vaba Lava

“Hedda Gabler” Anna Petterssoni lavastuses kujutab endast Henrik Ibseni ühe tuntuima näidendi visuaal-eksperimentaalset dekonstruktsiooni. Näitekirjanduse maailmaklassika kullafondi kuuluvat näidendit on aegade jooksul erinevates teatrites üle kogu maailma palju lavastatud. 1890. aastal kirjutatud “Hedda Gabler” räägib loo naisest, keda lämmatab ärritavalt igav ja väikekodanlik keskkond ja kes tunneb järjest enam painavat vajadust end sellest lahti rebida.

1998. aastal mängis Anna Pettersson ise Hedda Gablerit kriitikute poolt kõrgelt hinnatud Stockholmi Linnateatri lavastuses. Nüüd juba lavastajana jätkab ta originaalsel ja radikaalsel moel selle Ibseni näidendi uute tahkude avastamist.

Euroopa revolver

5.12.
Kirjanike Maja

Kolmapäeval, 5. detsembril kell 18.00 esitletakse Kirjanike Liidu musta laega saalis uusi luuleraamatuid.

Esitlemisele tulevad Hasso Krulli “Euroopa” (kirjastus Kaksikhammas) ja Kristjan Haljaku “Verlaine’i revolver” (kirjastus Tuum).

Löökriistadel mängivad Kristjan Jõemägi ja Janek Samberg (perkussioon, trummid, litofon, krin ja pang).

Kinoklassika esitleb: “Blade Runner”

5.12.
Kino Coca-Cola Plaza

Kolmapäeval, 5. detsembril kell 19.00 olete oodatud Sir Ridley Scotti 1982. aasta meistriteose “Blade Runner” esilinastusele Coca-Cola Plaza SCAPE saalis.

Linastuv filmiversioon on 2007. aastal välja antud The Final Cut, mis tuleb esilinastusel näitamisele kristallselges 4K resolutsioonis.

Kultusliku ulmefilmi “Blade Runner” peaosas särab verinoor Harrison Ford. See on lugu kaugest tulevikust, kus uurija Rick Deckard (Harrison Ford) peab leidma neli replikanti. Nad on tehislikult loodud inimesed, kes põgenesid maavälisest kolooniast, et tulla Maale oma loojat otsima.

NB! Film linastub inglise keeles ilma subtiitriteta.

Film “Dogman”

7.12.
Tartu Ülikooli kirik

“Dogman” on koerte ilusalong, milles tegutseb tagasihoidlik Marcello, kes hoolitseb igat tõugu neljajalgsete eest nagu need oleks ta oma lapsed.

Mingil põhjusel satub pahaaimamatu Marcello konflikti endise poksija Simoncinoga, kes äkilise rusikakangelasena hoiab kogu naabruskonda oma hirmuvalitsuse all. Et oma väärikust kaitsta, on Marcello sunnitud vägivallale vägivallaga vastama.

Karmi maffiafilmiga “Gomorra” tuntuks saanud Garrone on pärast vahepealset kõrvalepõiget muinasjutumaailma (“Lugude lugu”) leidnud taas tee Itaalia ühiskonna madalamate kihtideni, milles headel inimestel tuleb elus püsimiseks oma südametunnistusele järeleandmisi teha.

2018. aastal Cannes’i filmifestivali võistlusprogrammis esilinastunud film tõi peaosalisele Marcello Fontele parima näitleja auhinna.

Käesoleva kava “Organica” uudisteosed on tellitud eesti noorema generatsiooni silmapaistvatelt muusikutelt Maria Faustilt, Malle Maltiselt, Raul Ojamaalt ning Sander Mölderilt. Maria Fausti stilistika seostub džässi, improvisatsiooni ning põhjamaisusega, tema looming üllatab alati ning näitab iga kord end uuest küljest. Helilooja Malle Maltise loomehuvi on elektroonilise ja akustilise muusika sümbioos – oma klassikalise, ent kaasaegse elektroakustilise helikeelega mõjub tema looming värskendava sõõmuna. Sander Mölder on tundud TIKS-u nimelise tantsumuusika sarjast, olles samuti väga aktiivne elektroonilise muusika produtsent, kelle helikeel on ühtaegu kaasaegne ja võluv ning kes hiljuti tõi lavale oma esimese suure lavateose, kirjutades koos Timo Steineriga muusika balletile “Keres”. Ansamblist Miljardid tuntud kitarrist Raul Ojamaa on ka aktiivne ja moodsa helikeelega produtsent, keda võiks iseloomustada kui elektroonilise muusika ambitsiooniga bändimeest. Mis aga juhtub, kui sellise taustaga muusikud loovad teosed orelile ja elektroonikale? Jääme uudishimulikult ootele, lootes olla tunnistajaks tõeliselt orgaanilisele stiilide ja originaalsete nägemuste sümbioosile.

Koosseis:
Ulla Krigul – orel
Sander Mölder – elektroonika
Raul Ojamaa – elektroonika, kitarr

Palamuse muuseumi avamine

8.-9.12.
Palamuse O. Lutsu Kihelkonnakoolimuuseum

Mina, Joosep Toots kutsun teid 8. ja 9. detsembril Palamuse muuseumisse! Olen selle kandi kõige kuulsam inimeseloom, nagu köster öelda armastas.

Pärast ligi kaheaastast renoveerimist avatakse 8. detsembril muuseumi uus peamaja ja ekspositsioon, kus saate kõigile tuttava “Kevade” kaudu ülevaate 19. sajandi Eesti talurahva koolielust.

Lisaks uuele peamajale saab tutvuda vana ja tuttava kihelkonnakooliga, mis on nüüd varasemast veelgi ajastuomasem. Aga olge hoiatatud: peale tarkuseterade, mida ma teile muuseumis pakun, ei ole ma unarusse jätnud ka oma vembumeelt. 

Eriline kingiturg Astangul

8.12.
Astangu Kutserehabilitatsiooni Keskus

Laupäeval, 8. detsembril kell 10-14 toimuval erilisel kingiturul on müügil tooted, millest igaühel on oma lugu. Igast loost leiab erivajadusega inimese, kes on toote oma kätega valmistanud.

Need tooted kannavad endas valmistamise rõõmu ja hingesoojust, aga ka lootust ja unistusi. Eriliselt kingiturult leiad kingi, milles peituvat lugu saad saajale edasi rääkida ja jagada kingiga kaasa tulevat headuse rõõmu. See rõõm on kõige ehedam ja puhtam, mida ühte kinki on võimalik panna.

Tootevalikust leiab ligi 150 erinevat toodet, alustades köögitarvete ja väiksemate mööblitükkidega ning lõpetades looduskosmeetika ja värskelt trükist tulnud raamatutega. Kui väsimus jalgadesse poeb, saab kohvikus maha istuda ja täita kõhtu maitsvate küpsetistega.

EKA jõuluturg 2018

9.12.
Eesti Kunstiakadeemia

Eesti Kunstiakadeemia traditsiooniline tudengite ja vilistlaste jõuluturg leiab aset 9. detsembril kell 10:00-18:00 EKA uues majas aadressil Põhja pst 7 läbi viie korruse. Võta kaasa sularaha, et kauplemine oleks mõnusam.

Sissepääs on tasuta!

Kohapeal saab kõhutäidet ja juua.

Avatud on ka EKA pood, kust saad soetada ägedaid EKA sümboolikaga tooteid.

Stencil-portree õpituba

9.12.
Tartu Kunstimuuseum

Veedame laheda pärastlõuna stencil-portreesid tehes.

Stencil art ehk šabloonikunst on tänavakunstis levinud tehnika, kus saadakse kujutis läbi šablooni aerosoolvärvi pihustades.

Õpitoas osalemiseks pole eelnev (tänava)kunsti kogemus oluline, juhendaja Von Bomb lähtub iga osaleja oskustest individuaalselt ja aitab, kus vaja. Õpitoa käigus valmib iga osaleja käte all stiilne stencil-tehnikas (A3-formaadis) portreepilt, mille saate pärast endaga kaasa võtta.

Õpitoa juhendaja Von Bomb on üks Eesti tuntuimaid stencil-kunstnikke, ta on Baltimaade suurima seinamaalingu autor (“Ülemiste tüdruk” Ülemiste City linnakus, 1780 ruutmeetrit) ning vastavasisulisi õpitubasid juhendanud juba alates 2011. aastast.