Algaval nädalal oleme soovituste hulka koondanud üritusi nii muuseumitest, kontserdisaalidest, kinodest kui ka teatritest. Nagu ikka. Kultuurset nädalat!

Tartu Uus Teater + Eesti Rahva Muuseum “Vägi”
1., 2. ja 3.12. + uuel aastal
Eesti Rahva Muuseum

Lavastus kohanemisest ja traditsioonidest. Mismoodi paistavad inimese elu ja tema uskumused kõrvalt vaadates? Mis saab teadmistest ja oskustest, kui nendest saab ajalugu, eksponaat vitriinis? Lavastus moodustab muuseumi ekspositsiooniga omaette terviku, kuid on mõistetav ka eraldi.

Panso päevad
…–29.11.
Särevi Teatrituba

Panso päevadel esitavad lavakooli XXVIII lennu tudengid Dovydas Pabarcius, Priit Põldma, Teele Pärn ja Sander Roosimägi esmaspäeval ning teisipäeval Lavakooli teatriloo tunnis ettekandeid tuntud lavainimestest Ervin Abelist, Kaarin Raidist, Jaan Toomingast ja Juhan Viidingust. Juhendaja on Piret Kruuspere, kursuse juhendajad Anne Türnpu ja Mart Koldits.

Tõnu Tormise fotonäitus “Arvo Pärt”
22.11.–10.12.
Galerii Noorus

Tartu Kõrgema Kunstikooli galeriis Noorus on avatud fotograaf Tõnu Tormise näitus Arvo Pärdist. Juba 2005. aastal valminud näituse eksponeerimine sai teoks Tartu Kõrgema Kunstikooli, Tõnu Tormise ja Arvo Pärdi Keskuse koostöös.

Näitus “Legomaania”
13.11.–26.03.
Tartu Mänguasjamuuseum

Tartu Mänguasjamuuseumis on avatud rohkem kui kaheksakümne autori kaasabil sündinud Lego tööde näitus “Legomaania”. Näitus “Legomaania” on kokku pandud mänguasjamuuseumi korraldatud Lego võistlusele saabunud laste ja täiskasvanute parimatest töödest.

Armunud Shakespeare
29.11., 30.11., 1.12., 20.12., 21.12., 22.12., 23.12.
Eesti Draamateater

Näidendis on Elizabethi ajastu vürtsikat hõngu, ajaloolisi tõsiasju ja tegelasi ning rohkesti vihjeid Shakespeare’i teostele. Shakespeare’i enda (1564–1616) tegelikust eluloost sel perioodil (1585–1592) pole peaaegu midagi teada, aga eks seda lennukam saabki olla kujutluspilt tema surematu teose sünniloost.

All My Friends Are Ecstasy
28.11.
Sõltumatu Tantsu Lava

All my friends are ecstasy – see aga ei tähenda, et räägime narkootikumidest, vaid hoopis sellest, kes ja mis ning mil moel meid mõjutavad.

Vabadussõja mälestuskontsert
28.11.
Rahvusooper Estonia

28. novembril 1918. aastal algas Vabadussõda. Selle auks korraldavad Eesti Lipu Selts, Eesti Muinsuskaitse Selts, Estonia Selts, kindral Johan Laidoneri Selts ja Konstantin Pätsi Muuseum mälestuskontserdi Rahvusooper Estonia saalis. Esinevad Estonia Seltsi segakoor, Kaitseväe orkester ja solistina Tõnis Mägi.

Sõpruse noorte kinoklubi #3: “Kodu”
29.11.
Kino Sõprus

Novembris saab noorteklubis näha Belgia režissööri Fien Trochi selle aasta Toronto filmifestivalil esilinastunud filmi “Kodu” ning arutleda nähtu üle. “Kodu” vaatleb kahe erineva põlvkonna omavaheliste suhete keerukust, keskendudes 17-aastase Kevini loole, kes on äsja vabanenud noorte kinnipidamisasutusest ja elab nüüd oma tädi perega.

Isa
29.11.–21.01.
Theatrum

Florian Zelleri näidend “Isa” on autori sõnul “pusle, milles on alati üks tükk puudu ja keegi ei tea, missugune täpselt”. Peategelane André, nagu meiegi, otsib muutuvas maailmas inimesi, kes räägiksid tõtt, ja püüdleb vaatamata totaalsele kaosele totaalse selguse poole. Näidendi autor, noor prantsuse romaani- ja näitekirjanik Florian Zeller, võitis “Isa” näidendiga 2014. aastal prantsuse kõige olulisema teatripreemia Molière’i auhinna parima näidendi kategoorias.

Öökulli akadeemia: Eesti loodusliku turba kasutamise võimalused taastusravis
1.12.
Eesti Loodusmuuseum

1. detsembril on Eesti Loodusmuuseumi Öökulli akadeemias külas TTÜ Mäeinstituudi dotsent Mall Orru. Kell 18 algaval loengul räägib ta lähemalt Eesti loodusliku turba kasutamise võimalustest taastusravis, nii kliinikutes kui ka kodustes tingimustes.

Festival Vox XX. Trio Medieval ja Vox Clamantis
1.12.
Niguliste muuseum

Ansambel Vox Clamantis ühendab oma muusikas vana ja uue. Olles alati toetunud gregooriuse laulule ning varajasele mitmehäälsusele, kõlab ansambli pea kõikides programmides ka tänapäeva muusika selle väga laialdastes väljendusvormides. Seekordsel kontserdil esinevad Trio Medieval (Norra) ja Vox Clamantis, kunstiline juht on Jaan-Eik Tulve. Kavas: gregoriaani koraal (improvisatsioonid), Helena Tulve ( uue teose esiettekanne).

Gunnar Graps 65
2.12.
Rock Café

Reedel, 2. detsembril toimub Radio Mania korraldatav ning juba traditsiooniks kujunenud Gunnar Grapsi mälestuskontsert. Sel korral on Grapsi sünniaastapäeva tähistamise toimumispaik juubeli puhul taas Rock Café. Sel aastal astub peaesinejana lavale Magnetic Band ning lisaks neile avaldavad Grapsile austust veel ansamblid Three Leg Dog, Riser, Hidaway, Rogens, Revolver ja C-Jam.

EKA jõululaat
3.12.
Balti jaama ootepaviljon

Sel aastal on EKA jõululaadale enam kui 100 soovija hulgast osalema valitud andekaimad tudengid ja vilistlased, kelle looming pakub rõõmu neile, kes hindavad unikaalset ja värsket disaini ja kunsti. Kuna laat on aastatega akadeemia kasutuses olevatest ruumidest välja kasvanud, toimub tänavune EKA jõululaat ajaloolises, värskelt renoveeritud Balti jaama ootesaalis.

Jõulujazz 2016: Ryley Walker (USA)
3.12.
Kumu kunstimuuseum

Ameerika laulja-laulukirjutaja Ryley Walkeri karjäär sai alguse Chicago indie-skeenes käesoleva kümnendi alguses. Mitme eksperimentaal- ja jazz-muusikuga koostöös sündinud plaadid hägustavad Ameerika folgi, roki ja jazz’i vahelisi piire, mille tulemusel sündinud looming sisaldab akustilisi ballaade, psühhedeelseid valsse ja India raga’dest inspireeritud bluusipalasid. Walkeri retrohõngulise talendi austajate hulka kuulub muide ka Robert Plant.

Sõpruse Positiiv #3: “Karamell”
4. ja 6.12.
Kino Sõprus

Liibanoni rahvusvaheliselt tuntuima filmilooja Nadine Labaki värskendav debüütfilm on suur armastusavaldus Beirutile ja sealsetele naistele. Teos võeti linti vaid mõni päev enne Iisraeli ja Liibanoni vahelise sõja puhkemist. Filmis elavad linna värvikad ja kirglikud asukad veel argielu. Filmi pealkiri “Karamell” viitab suhkrust, veest ja sidrunist koosnevale karvaeemalduspastale. Protsess on valus, kuid lõpptulemus… ahh kui kaunis! Sama lugu on tõelise armastuse leidmisega…