Sel nädalal soovitame tutvuda soome-ugri väikerahvaste keelte ja kultuuridega, uurida filmimaailma telgitaguseid, nautida teatrit, kunsti ja muusikat ning mõtiskleda pisut looduse üle.

HELIjaKEEL: avakontsert “Kuni päike ärkab”
16.10.
Ülenurme mõisakompleks

Kontserdisarja “HELIjaKEEL” 2017.–2018. aasta hooaja avakontsert. Kontserdil kõlavad koos muusikaga eesti, soome, võru-setu ja saami keel. Eesmärk on esitleda soome-ugri väikerahvaste unikaalseid keeli ja kultuuri ning teadvustada nende väärtust. Installatsiooni keskmes on keelte kõla kui muusika, millel on oma rütm, intonatsioon ja karakter.

Eesti foto- ja kinokunsti näitus “Eesti film – kaadritagune elu”
15.10.-15.11.
Kino Kosmos, kino Artis, kino Sõprus

Fotonäitus on kutsutud ellu tähistamaks Eesti Kinoliidu 55. sünnipäeva eesmärgiga anda edasi kaadritagust atmosfääri ning teha sügav kummardus kõigile filmitegijatele. Näitus kergitab väheke valget ekraanikangast ja laseb vaatajal piiluda paksude kardinate vahelt sisse ning tuua inimesteni osa sellest, mis toimub kaamerate taga. Tähelepanu on suunatud operaatoritele, režissööridele, filmikunstnikele, aga ka kõigile teistele meeskonnaliikmetele, kelle töö mängib linateose õnnestumise juures suurt rolli ja kelle töö tulemusena on enam kui saja aasta vältel sündinud Eesti film.

Miski ajab meid jalule. Cullen, Kaus, Kivisilla, Vadi
17.10.
Raamatupood Puänt

Raamatupood Puänt kutsub 17. oktoobri õhtupoolikul külla, et koos üht õhtut mõnusaks häälestada ja aega aeglasemaks keerata. Loetakse uut ja vana, luulet ja proosat, lühemat ja pikemat. Loetakse saartest, mandritest ja sildadest nende vahel ning muidugi inimestest, keda miski ikka ja jälle jalule ajab.

Sõna- ja muusikaõhtu “Meelepeks ja keelepete”
19.10.
Eesti Rahva Muuseum

Muusikaline õhtu keelemängudest ja mängukeelest ning nende rinnas helisevast kaunist helikeelest.
Kuulajaid ässitavad, õssitavad ja essütavad:
kirjanik-semiootik Valdur Mikita (essütaja),
helilooja-kitarrist Robert Jürjendal (õssitaja),
ambient-muusik Kaido Kirikmäe (ässitaja).

Öökulli akadeemia: Eestlased kui metsarahvas?
19.10.
Eesti Loodusmuuseum

Sel korral on akadeemias külas folklorist Madis Arukask ning juttu tuleb eestlastest kui metsarahvast rahvausundilises plaanis. Loodusõhtul vaatame inimese ja metsa suhet traditsioonilises rahvakultuuris ja tänapäeval – varasemat rahvausku uurides ning seda meie läänemeresoome sugulasrahvaste omaga võrreldes saab teha järeldusi erinevate tõekspidamiste ja nende muutumiste kohta ajas. Kindlasti on erinevused kohati päris suured.

Tõrva Dokfest
19.–22.10.
Tõrva Kinomaja Koit

Juba neljandat korda toimuv dokumentaalfilmifestival “Tõrva Dokfest” toob vaatajateni erinevaid teemasid puudutavad dokumentaalfilmid nii Eestist kui ka kaugemalt. Lasteaialastele näidatakse multifilme ja laupäeva õhtul toimub ka meelelahutusprogramm. Festivali avafilm on Minna Hindi “Appi, ma vajan armastust!”.

Kärt Hammeri, Kaia Otstaki ja Karin Strohmi näitus “Siseloodus”
19.10.–6.11.
Pärnu Uue Kunsti Muuseum

“Siseloodus” on Kärt Hammeri, Kaia Otstaki ja Karin Strohmi ühine maali- ning installatsiooninäitus loodusest meie sees ja ümber. Kolm kunstnikku käsitlevad oma sisemist loomisseisundit igaüks vaid endale loomulikul, loomupärasel viisil. Sest kõik, mis väljendub, tuleb seest välja – saab alguse ühest ja samast – siseloodusest.

Mees, kes ei mahu kivile
20.10.
Tallinna Kammerteater

1974. aastal kirjutas Vaino Vahing Jaan Oksast mononäidendi “Mees, kes ei mahu kivile”. Vahingu näidend ning Jaan Oksa valuline elu on inspireerinud lavastaja Ingo Normetit, näitleja Kristjan Sarve ja kunstnik Pille Jänest irriteeriva materjaliga piike murdma. Esietendus 20. oktoobril 2017.

Eksperimenta!
20.10.–3.12.
Tallinn

“Eksperimenta! 2017” on regiooni ainus rahvusvaheline koolinoorte kaasaegse kunsti triennaal. Sel aastal keskendutakse kunsti ja majanduse irriteerivatele suhetele. Triennaali näitusel Tallinna Kunstihoones, Kunstihoone galeriis, Tallinna Linnagaleriis, EKA galeriis ja Tallinna Fotomuuseumis osalevad 14–21-aastased noored kümnest riigist.

Renate Keerdi uuslavastus
21.10.
Tartu Uus Teater

Renate Keerdile on iseloomulik, et ta ei anna publikule enne saali tulekut algava kohta palju vihjeid. Nõnda ka sel korral. Kindel on aga see, et lavastus ei räägi traktorite hingeelust, vaid ikka meist endist – inimloomadest. Seda kõike Keerdi käekirjale omases võtmes – pakkudes publikule äratundmishetki, kõditades tajuspektrit ning vallatledes iroonia, huumori ja eluabsurdiga.

Hõimupäev Vabal Laval
21.10.
Vaba Lava

Suurel hõimupeol astuvad üles Soome100 kontserdil koos esinenud saami räppar Ailu Valle ja Mari Kalkun ning Eestit külastavad soome-ugri rahvaste muusikud. Hõimupäeva tähistamine algab Veljo Tormisele pühendatud koorikontserdiga, kus kõlab peamiselt helilooja soome-ugri rahvaste muusikal põhinev koorilooming. Päev jätkub suure pärimusmuusikakontserdiga ning õhtu lõpetavad võrukeelne folklaulja ja saami räppar.