Käesoleval nädalal tasub kindlasti külastada Dénes Farkase isikunäitust, astuda läbi Kuressaare filminädalalt, kuulata varajast muusikat uuel festivalil “Tallinn feat. Reval” ja regilaulu Eesti Rahvusmeeskoori esituses, tutvuda sellega, kuidas käib suhtlus viipekeeles, rännata koos Alice’iga Imedemaale, nautida hõrke džässihelisid, kohtuda 30-meetrise hiiglasega, hankida mõned 1-eurosed raamatud ja avastada normaalsuse katte alt üllatavaid pisiasju.

Alates 22. novembrist on Tartu Kunstimaja suures saalis avatud Ungaris sündinud ja Eestis elava installatsiooni- ning fotokunstniku Dénes Farkase isikunäitus “Kui ma sulen oma silmad”. Installatsioonidega on Farkas püüdnud vormida terviklikuks isiklikke olukordi, milles ta ka ise figureerinud on. Erinevad tööd sobituvad kokku unenäolise loogika alusel ning nende koosmõju galeriis on pigem abstraktne. Nii tõe kui elu mõtte kättesaamine tundub samaaegselt väga võimalik ja väga võimatu. Teostes on kasutatud USA poetessi Traci Brimhalli luulet, kes käsitleb oma teostes samuti väga isiklikke küsimusi, luues väga abstraktseid seoseid.

Kuressaare filminädal 2018

24.–30.11.
Kuressaare Teatrikino

24.–30. novembrini toimuva Kuressaare filminädala programmis on veel ees ootamas filmid “Armastusega Vincent” (Dorota Kobiela, Hugh Welchman), “Westwood: punkar, ikoon, aktivist” (Lorna Tucker), “Maja, mille Jack ehitas” (Lars von Trier), “Vello Salo. Igapäevaelu müstika” (Jaan Tootsen), “Bohemian Rhapsody” (Bryan Singer), “Eia jõulud Tondikakul” (Anu Aun) ja “Silvio” (Paolo Sorrentino).

“Tallinn feat. Reval” on uus varajase muusika festival. Käesoleva nädala jooksul astuvad üles suurepärased muusikud Endrik Üksvärav, Maria Krestinskaja, Imbi Tarum, Reinut Tepp, Sven Schwannberger ning ansamblid Heinavanker, Gamut Consort, I Fedeli ja Cantores Vagantes. Kuulda saab Telemanni, Bachi, Vivaldi, Poglietti, Händeli jt muusikat.

Eesti Rahvusmeeskoor “Regiram”

27.11.
Estonia kontserdisaal
30.11.
Väike-Maarja Seltsimaja

Laul, mis vajab laulmist, on regilaul. Eesti Rahvusmeeskoor toob sõnumeid regilaulumaailmast. Iidsetesse tekstidesse kätketud sõnumid kõnetavad ka tänapäeva inimesi. Käesoleval ajal meile aktuaalsed teemad on juba ammu meie esivanemate suu läbi välja lauldud. Ja tuleb seda taas teha. Rahvusmeeskoor kannab regilaulu ilu ja võlu publiku ette. Meeshäälte sõnumit rikastavad ja seavad muusikalistesse mustritesse ansambli ambient‘likud kõlad kandlelt, kitarrilt ja elektroonikalt. Dirigeerib Mikk Üleoja.

Nowy Teatr “Üks viibe”

28. ja 29.11.
Kanuti Gildi SAAL

“Üks viibe” on viipekeelele keskenduv lavastus maailmaga suhtlemisest – suhtlemisest kuuljate maailma ja selle teise, kurtide maailmaga. Kuidas toimib kommunikatsioon? Kuidas tekivad teadmised, emotsioonid ja kultuur ning kuidas neid edasi kantakse ning töödeldakse? Kui keel on ainus reaalsus, millele meil on ligipääs, siis mida võiksime õppida kurtide keelelt? Millised kogemused suhtlemisel on universaalsed ja millised ainuomased vaid viipekeelele? Kuidas on kujunenud nii, et ühelgi minu sõbral ei ole ühtegi kurti sõpra? Lavastus on inglis- ja eestikeelsete subtiitritega. Etendused on tasuta, kuid vajalik on eelnev registreerumine. 28. novembri etendusele järgneb vestlus autoritega, mis on tõlgitud inglise, eesti ja eesti viipekeelde.

Ballett-fantaasia “Alice Imedemaal”

28. ja 29.11.
Kumu auditoorium

Lewis Carrolli “Alice Imedemaal” on värvikas fantaasiamaailm, kus põimuvad reaalsus ja müstika, sõnamäng ja unenäolise maailma reaalsus, kummalised tegevused ja tegelased.
Lavastus ja koreograafia: Maria Goltsman
Koreograafia ja esitus: Irina Federova, Märt Agu, Mehis Saaber, Maria Goltsman, Sergei Kuzmin
Lavastusse on kaasatud ka tantsuõpilased.

Jõulujazz 2018

28.11.–14.12.
Tallinn, Tartu, Pärnu, Viljandi ja Haapsalu

“Jõulujazz” on kahenädalane intiimne ja jõuluaega sobiv festival, mis täidab novembri lõpus ja detsembri alguses kirikud, kontsertsaalid ja klubid ilusa džässmuusikaga. Festivali peaesinejad on Portugali laulja-laulukirjutaja Salvador Sobral ja Ameerika vokaaldžässi tippu kuuluv Lizz Wright, kes astub kuulajate ette koos 20. sünnipäeva tähistava Estonian Dream Big Bandiga Siim Aimla juhatusel. Avakontsert toob lavale kontsertetenduse “9 hümni vabadusele”. See on üheksaosaline uudisteos, mille on loonud üheksa eriilmelist Eesti džässiheliloojate kooslust. Uudisteoseid saab kuulata ka organist Ulla Kriguli kontserdil, kus on kavas Maria Fausti, Sander Mölderi ja Raul Ojamaa uus looming. Kontserte annavad Sandra ja Jalmar Vabarna, Duo Teemu Viinikainen-Andre Maaker, Eesti Filharmoonia Kammerkoor koos Robert Jürjendali, Arve Henrikseni ja Madis Metsamardiga jt.

Seekord näidatakse Imelike Filmide Festivali filmiõhtul midagi veidrat tõusva päikese maalt. Nimelt filmi “Big Man Japan”. Tegemist on 2007. aasta Jaapani ulmefilmiga, mis stiili poolest meenutab mockumentary‘t ehk võltsdokumentaali. Filmis jälgitakse kaameraga ühte pealtnäha tavalist Jaapani noormeest, kes suudab muunduda 30 meetri kõrguseks hiiglaseks, kes kaitseb Jaapanit kõiksuguste suurte kurjade koletiste eest.

1 euro raamatulaat Telliskivis

2.12.
Telliskivi Loomelinnak

Sel talvel korraldavad raamatupood REaD ja antikvariaat Raamaturinglus 1 euro raamatulaata üheskoos. Raamaturinglus pakub raamatuid 19.–21. sajandist. Raamatupoe REaD poolt on lettidel samuti kõikvõimalikku kirjandust eri perioodidest ning eri keeltes. Tõenäosus igasugu imelikeks, huvitavateks ning haruldasteks leidudeks on kõrge, sest raamatuid on lettidel mitu tuhat ja iga raamatu hind on vaid 1 euro!

Jõulud toovad Eesti tsirkusemaastikule uut kvaliteeti. Jõulutsirkuse etendused noorte andekate Eesti ja Soome kaasaegse tsirkuse professionaalidega tulevad detsembrikuus Salme Kultuurikeskuse lavale. Jõulumeeleolus etendus räägib jõuludest läbi tänapäeva inimeste vaatenurga. Normaalsuse katte all on peidus nii mõnigi väike vemp ja üllatavad pisiasjad. Etendus sobib kogu perele.