Sel nädalal soovitame nautida (filmi)kunsti ja muusikat, astuda läbi muuseumist ning teha mõni põnev jalutuskäik.

Merefoorum “AHTO. Chasing a Dream”
27.03.
Lennusadam

2018 on Eesti Vabariigi jaoks märgilise tähendusega aasta. Juubeliaastal on õige aeg tähistada veel ühte juubelit: 80 aastat tagasi alustas oma “ümber kera” seilamist legendaarne meremees Ahto Valter. Dokumentalist Jaanis Valk räägib merefoorumil nii filmi “Ahto. Unistuste jaht” valmimisprotsessist kui ka Ahto Valteri elust ning tema merereisidest.

Kirjanik Kadriorust. Mati Unt
27.03.
A. H. Tammsaare muuseum

Kadrioru 300. sünnipäeva puhul korraldavad Tallinna Kirjanduskeskuse Tammsaare ning Vilde muuseumid väikese kohtumisõhtute sarja Kadriorus elanud ja elavate eesti kirjanike teemal. Sarja avab vestlusõhtu Mati Undist, pikaaegsest Kadrioru elanikust, kes armastas intervjuusid anda hommikul kell 6 Kadrioru tiigi kaldal. Mati Undist vestlevad lavastaja Ingo Normet ja Maarja Vaino.

2018. aasta IFFi avapauk
29.03.
Kuku klubi

Selle aasta Imelike filmide festivali hooaja avab film “The Giant Spider Invasion” (1975). See on film vähetuntud ameeriklasest filmitegijalt nimega Bill Rebane, kes on tegelikult vähetuntud eestlasest filmitegija. Tegemist on klassikalise vanakooli sci-fi-ga, kus hiidämblikud tulevad järjekordset linna üle võtma, ning mis on omamoodi austusavaldus 50ndate koletisefilmidele. Enne linastust toimub lühike loeng, mis juhatab algava friigifilmi sisse.

Fotojalutuskäik Tartus Tõnu Runneliga
29.03.
Tartu Kunstimuuseum

Fotojalutuskäik ehk photo-walk on foto- ja linnaruumihuviliste kokkusaamine, mille käigus võetakse ette kindel marsruut, pildistatakse ettejäävat ning jagatakse omavahel kogemusi. Tartmusi näituse “Metafoorid kodule” raames viib huvilised linnaruumiga tutvuma hobifotograaf Tõnu Runnel. Jalutuskäigul õpetab fotograaf ümbritsevat linna ja igapäevaseid teekondi silmama pisut tähelepanelikuma pilguga, märkama mustreid ja põnevaid detaile.

Wiiralti varajase loomingu näitus
30.03.–1.07.
Saaremaa Muuseum

Kuressaares on väljas 25 tööd, mille omanik on soome helilooja Juhani Komulainen. Näitusel eksponeeritavad tööd pärinevad aastatest 1926–1934 ning peamiselt Pariisist. Graafika kõrval kuulub kogusse ka joonistusi, akvarelle ja monotüüpiaid, mis moodustavad unikaalse, Wiiralti tuntud loomepärandiga tihedalt põimuva materjali.

Laternamatk ümber Jägala-Joa ja Linnamäe tammi
30.03.
Jägala-Joa parkla

Laternamatk on sportliku kallakuga vaba aja veetmise võimalus, mis ei nõua suurt pingutust. Matk toimub ümber Jägala-Joa ja Linnamäe tammi ning algab ja lõpeb Jägala-Joa parklas Jõelähtme vallas. Osalejad saavad peale naudingu ilusast ja muutlikust loodusest ka huvitavaid teadmisi hüdroelektrijaamadest Jägala jõel ning eestlaste ühest suurimast, Jägala linnusest. Kestus 3,5 tundi ja pikkus 9 km.

Cinema Dentata #7: “Vaimust vaevatud”
31.03.
Kino Sõprus

Žanriliselt raskesti määratletav linateos kujutab allasurutud hirmude ja seksuaalsuse järeleandmatut, hüsteerilist vallandumist. Vaatajate ees rullub purunevast suhtest hullunud tegelaste ettearvamatu ja vägivaldne käitumine, mis sorgib nii metafoorselt kui ka füüsiliselt kõikide käitumisnormide sagaras. Tegemist on Poola autorikino vastuolulise figuuri Andrzej Żuławski (1940–2016) ainsa ingliskeelse filmiga.

Rannalõõtsa võistumängimine
31.03.
Haapsalu kultuurikeskus

Võistlus toimub kahes kategoorias: lõõtspilli- ja karmoškakategoorias. Kolmeliikmeline žürii koosseisus Margus Põldsepp, Heino Tartes ja Anti Nöör valib välja esikolmiku mõlemas kategoorias, lisaks antakse välja eripreemiad. Pärast võistluskontserdi lõppu toimub ühismängimine Enrik Visla eestvedamisel.

Köler Prize 2018. Nominentide näitus
31.03.–20.05.
Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum

2018. aasta Köler Prize’i nominendid on Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Varres. Kunstnikud esitavad omal valikul näitusele kaks teost – ühe juba varem eksponeeritud, mida võib ka teatud mõttes pidada kunstniku senist loomingut esindavaks teoseks, ning teise, spetsiaalselt Köler Prize’ile valminud uue teose.

NOEP x ÜENSO. Lisakontsert
1.04.
Kultuurikatel

Elektroonilist popmuusikat viljelev NOËP on veel tänaseni paljudele üllatusena täitsa kodumaine artist, mille taga seisab kunagise Tenfold Rabbiti ridadest ainulaadse vokaaliga tuntuks saanud noormees nimega Andres Kõpper. Kontsertidel näeb NOËPi tavapäraselt süntesaatori, sülearvuti ja sämpleri keskel end koduselt tundmas ning publikut ergutamas. NOËPi muusika on piisavalt emotsionaalne, et tõmmata mõnusalt jalg tatsuma ka elektroonilise muusika kaugel melomaanil.

Lihavõtted Eesti Vabaõhumuuseumis
1.04.
Eesti Vabaõhumuuseum

Sepa talu, Härjapea talu ja Kuie kooli õuel on kavas suur munade otsimise mäng. Kuie koolimajas saab kevadpühi tähistada mune värvides, lõbusaid munahoidjaid valmistades ja kiigelaule lauldes. Klassitoas leiab aset suur munakoksimisvõistlus! Härjapea talus valmivad 1930. retseptide järgi rammusad muna- ja kohupiimaroad. Kolu kõrts kostitab maitsvate pühadetoitudega. Rahvast tantsitavad rahvakunstiseltsi Leigarid noored. Piibari folklooriteatri lapsed tutvustavad rahvapille ja kutsuvad kõiki jõukatsumistele. Ja kõige tipuks toimub Tallinna Linnuklubiga muuseumi metsateedel huvitav linnuvaatlusretk.