Sel nädalal soovitame külastada eesti keele tänavat, vaadata itaalia filme, lugeda šoti kirjandust ja rääkida igas keeles. Lisaks sellele tasub kiigata sisse akendest ja ustest, tutvuda nuku-, objekti- ja visuaalteatriga ning tänavakunstiga ja võnkuda folktrooniliste rütmide saatel.

Eesti keele tänav

15.–28.05
Harju tänav Tallinnas

Tallinna päeval kuulutati Harju tänav eesti keele tänavaks ning kuni 28. maini saavad kõik huvilised osa kahest temaatilisest välinäitusest.

Mööda Harju tänava paerinnatist jookseb kirivöö: meie rahvariiete vöökirjadest inspireeritud keelevöö, mis seob ühte laused meie kirjanduse tüvitekstidest, luule ja sõnamängud. Nii joonistub välja eesti keele imeline ja rikkalik muster: mõtted ja ütlused, mis seovad ühte põlvkondi ja keelekõnelejaid.

Tänava Vabaduse väljaku poolses osa aga paikneb näitus “Sõida tasa üle silla. Näitus eesti keelest”. Näitus annab ülevaate eesti keele ajaloost ja eripäradest, keele ja kirjanduse, keele ja aju, keele ja identiteedi seostest.

Itaalia filmi päevad 2019

20.–24.05
Kino Sõprus

20.–24. mail toimuvad kinos Sõprus Itaalia filmi päevad. Filmid linastuvad itaalia keeles, ingliskeelsete subtiitritega ning linastused on kõigile tasuta!

20. mai 18.00. The Startup: Accendi il tuo futuro / Alessandro D’Alatri / 2017 / 97 min
21. mai 18.00. Il deserto dei tartari / Valerio Zurlini / 1976 / 140 min
22. mai 18.00. Italo Barocco / Alessia Scarso / 2014 / 104 min
23. mai 18.00. Un ragazzo d’oro / Pupi Avati / 2014 / 102 min
24. mai 18.00. La città ideale / Luigi Lo Cascio / 2012 / 105 min

Janis Mackay jutuõhtu

21.05
Raamatupood REaD

Šoti kirjaniku ja jutuvestja Janis MacKay raamatud paeluvad ühtviisi nii lapsi kui ka täiskasvanuid. Kodumaa folkloorist ja loodusest inspireeritud, oskuslikult uut ja vana ühendavad fantaasiaküllased teosed käsitlevad teemasid, mis olulised igaühele meist.

Kohtumisel tuleb kindlasti jutuks Janise äsja eesti keeles ilmunud raamat “Magnus Vesse ookeaniseiklus”, aga ka 2013. aastal parima šoti lasteraamatu auhinna saanud “Juhuslik ajarändur”. Milliseid põnevaid tegelasi Janis veel jutu sisse põimib, selgub kohapeal.

“NuQ Treff” on festival, mis hoiab kätt pulsil nüüdisaegsel nuku-, objekti- ja visuaalteatril, otsides puudutavat dialoogi sisu ja vormi, traditsiooni ja uuenduse vahel. Festivali repertuaar koosneb lastele ja noortele ning täiskasvanutele suunatud programmidest. Rahvusvaheliselt kõnekate lavateoste kõrval on programmis ka NUKU teatri lavastused, kus fookuses sisu ja vormi vaheline tasakaal. Etendub ligi 20 lavastust Prantsusmaalt, Iisraelist, Venemaalt, Soomest, Saksamaalt, Sloveeniast, Suurbritanniast, Belgiast, Bulgaariast, Poolast, Leedust ja Eestist.

Ülemaalise akende restaureerimise päeva puhul toimuval ringkäigul imetletakse vanu aknaid ning räägitakse järgnevatel teemadel:
* millised on levinumad ajaloolised aknatüübid Tartus;
* kuidas tunda ära algupärast aknaraami ja eristada seda nõukogudeaegsest;
* head ja mitte nii head näited miljööala akendest (asendused, koopiad, restaureerimised);
* millele pöörata tähelepanu akna restaureerimistööd või koopiaakent tellides?

Ringkäigu viib läbi kunstiajaloolane ja Muinsuskaitseameti Tartumaa nõunik Inga Raudvassar.

Koos paljude pühakodadega mujal Euroopas avavad 24. mai õhtul oma uksed kõigile huvilistele ka Eesti kirikud.

Kirikute ööl on sundimatus õhkkonnas võimalik heita pilk erinevate konfessioonide igapäevaellu, saada vastuseid küsimustele, avastada kirikutes peituvaid kunstiaardeid ja nautida muusikat. Tegevust leidub nii suurtele kui väikestele, vaiksetest mõtisklustest tornitippude vallutamiseni.

Õuefestival “Folkloob”

24.05
Pärimusmuusika ait

“Folkloobil” saab särtsu folktroonilistest biitidest, seto küttest ja reggae nõtkest rütmist. “Folkloobil” on 27% värskem õhk, vähemalt 8,2 korda rohkem mõnusaid inimesi ning vähemalt 1/5 rohkem bände kui sinu elutoas.

Üles astuvad Zetod, Sander Mölder: TIKS 071, Angus, OOPUS, Tõnu Tubli ja terve hulk DJ-sid.

Reedel, 24. mail kl 11 on kõik kirjandus- ja kohvihuvilised kutsutud Eesti Instituudi ruumidesse (Suur-Karja 14, Tallinn) hommikusele koosviibimisele.

Luuletajad Adam Cullen (1986), Veronika Kivisilla (1978) ja Indrek Koff (1975) loevad seal oma luulet nii eesti kui ka teistes keeltes. Lisaks astub sahtlist esmakordselt välja võetud sonettidega üles Eesti Instituudi nõukogu esimees Eero Raun. On kindel, et lisaks eesti keelele saab kuulda inglise ja prantsuse keelt. Aga eksperiment on üldisemaltki põnev: kuidas kõlab luuletus ühele häälele ja mitmele keelele?

25. mail toimub ingliskeelne tänavakunstiekskursioon Telliskivi Loomelinnakus. Tuuril räägitakse sellest, kuidas ja millal maalid sinna tekkisid ja millest need jutustavad; tutvustatakse kunstnikke; tuletatakse meelde, mis toimus praeguses loomelinnakus enne tänavakunstieelset aega; tehakse juttu tänavakunsti hällist – grafitist, räägitakse ajaloost ja vaadeldakse vanu fotosid.

“Sireleis” kujutab endast viimase kuue aasta avaldamata lugude paremikku. Tegu on mõttelise järjega plaatidele “Nõgesed” ja “Nelgid”.

Enamik uuel heliplaadil ilmuvatest paladest on kirjutatud samaaegselt triloogia kahe esimese albumi lugudega ning salvestatud vahemikus aprill 2013 kuni jaanuar 2019. Sestap jätkab kolmikut lõpetav album kahe varasema albumi tundetoone ja mõtteid, aga mõistagi ka helikeelt. Teisalt on “Sireleis” täiesti värske ja iseseisev muusikaalbum, mis ei korda kuidagi “Nõgestele” ja “Nelkidele” pressitut. Esitlusel kõlavad valitud palad neilt albumeilt.