Selle nädala soovituste hulgast leiab nii filmi, muusikat, teatrit, tantsu kui ka kunsti. Head nautlemist!

Dokiõhtu #49: RBG

7.01.
Kino Sõprus

85aastasel USA ülemkohtu kohtunikul Ruth Bader Ginsburgil on seljataga väga pikk juristikarjäär ning ootamatul kombel on temast saanud ka popkultuuris armastatud tegelane. Ometi ei teadnud tema suurimadki austajad tänini, milline ainulaadne teekond tuli Ginsburgil läbida, enne kui temast sai riigi kõrgeima kohtuinstantsi eesistuja. Film “RBG” tutvustabki Ginsburgi elu ja karjääri.

Sarmikas ning jõulise esituslaadiga pianist Age Juurikas, kes eelmisel aastal avaldas oma esiklpaadi, esitab koos keelpillitrioga Fresh maailma muusikaliteratuuri tähtteoseid. See on kontsert täis kirge, ülevaid tundeid, sisekaemust ning virtuoosset koosmusitseerimist.

Kumu Dokumentaal: “Aquarela”

9.01.
Kumu auditoorium

Auhindadega pärjatud Venemaa dokumentalisti Viktor Kossakovski uus film “Aquarela” viib vaataja kaunile ja põnevale teekonnale mööda maailma ilusamaid, sügavamaid ja ohtlikumaid veekogusid, olgu selleks maailma sügavaim Baikali järv Burjaatias, võimas Angeli juga Venezuelas või kümneid inimelusid nõudnud orkaan Irmast põhjustatud üleuputused Miamis. Tänavu Veneetsia filmifestivali võistlusvälises programmis esilinastunud “Aquarela” on ülistusood pidevalt muutuvale maailmale, selle vapustavale ilule ja filmi peategelase vee suurele väele, mis inimtegevuse tagajärjel on muutumas peagi kontrollimatuks.

Näitus “Laetud objektid”

11.01.–17.03.
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis on alates 11. jaanuarist 2019 avatud Eestis elava antropoloogi Francisco Martínezi kureeritud näitus “Laetud objektid”. Näitus suunab tähelepanu igapäevaelust tuttavatele esemetele, mis kunstnike poolt taasloodutena muutuvad “laetud objektideks”. Kuraator on kutsunud kümme kunstnikku eri maadest mõtisklema selle üle, kuidas esemed suudavad suhestuda poliitiliste teemadega ja suurendada teadlikkust ühiskonna tegelikest valupunktidest. Kasutades esemete väljenduspotentsiaali (materjal, disain, funktsionaalsus), muudavad kunstnikud igapäevaesemed kaasajast mõtlemise vahenditeks, mille abil saab käsitleda selliseid teemasid nagu ränne, sugu, kestlik keskkond, digiprügi, kinnismõte muutustest ning inimese roll automatiseeritud maailmas.

Balletiõhtu: Eesti ballett 100

11.01.
Rahvusooper Estonia

Ettekandele tulevad Eve Mutso, Tiit Helimetsa ja Jevgeni Gribi lühiballetid.

“Kaja”
Koreograaf-lavastaja: Eve Mutso
Muusika: Kristjan Kõrver, Giles Lamb (Suurbritannia)
Dekoratsioonikunstnik: Matthew Strachan (Suurbritannia)
Kostüümikunstnik: Mary Mullen (Suurbritannia)

“Valgus aknas”
Koreograaf-lavastaja: Jevgeni Grib
Muusika: Artur Lemba, Lepo Sumera, Sasha Pushkin
Kunstnikud: Jevgeni Grib, Olga Grib

“Lõng”
Idee ja koreograafia: Tiit Helimets
Muusika: Sven Grünberg
Kunstnik: Dores Andre (Hispaania)

The Doorsi tribüütõhtu Bourbon Sugari ja The Doors Tribe’iga

11.01.
Kivi Paber Käärid
12.01.
Klubi Rock & Roll

Ettekandele tuleb kahetunnine laeng The Doorsi kõige ülbemaid lugusid alustades “Light my Fire’ist” ja lõpetades “L.A. Womaniga”. Eesti oma The Doorsi tribüütgrupp The Doors Tribe on tegutsenud alates 2010. aasta lõpust ja on aastate jooksul andnud hulga metsikuid laivisid nii siin- kui sealpool lahte. Bourbon Sugar on psühhedeelset rock’n’roll’i viljelev power-trio. Bänd lubab kahele enda lemmikartistile samuti austust avaldada.

Gesamtkunstwerk

11., 13., 14.01.
Sakala 3

Paavo Piigi uus lavastus “Gesamtkunstwerk” üritab aru saada, kuidas eri kunstiliigid ja -teosed inimesele mõjuvad. Näiteks kui eestlased nägid esimest korda teatrietendust, olevat nad hirmust jooksma pistnud. Või kui 1842. aastal toimusid Liszti klaverikontserdid, langesid naised minestusse ja seda nähtust hakati nimetama lisztomaaniaks. Lavastusteksti loomisse panustasid lisaks Paavo Piigile ka näitlejad Getter Meresmaa (NUKU teater), Teele Pärn (Eesti Draamateater), Sander Rebane (Endla Teater) ja Martin Tikk (lihtsalt Martin Tikk), kes Sakala 3 hoones toimuval etendusel ka lavale astuvad.

Tippsolistid: Janne Nisonen

12.01.
Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja

Üles astuvad solist ja dirigent Janne Nisonen ning Tallinna Kammerorkester.

Kavas
Carl Philipp Emanuel Bach – Sinfonia nr 5 b-moll, Wq 182/5
Johann Sebastian Bach – Viiulikontsert E-duur, Bwv 1042
Sebastian Fagerlund – Strings to the Bone
Béla Bartók – Divertisment BB 118

Kontserdisarja “150 aastat laulupeost” avakontserdil kõlavad valitud osad Urmas Sisaski teosest “Gloria Patri”. Osalevad Eesti Kammerkooride Liidu liikmeskoorid: Kammerkoor Collegium Musicale, EKA Kammerkoor, Kammernaiskoor Sireen, Neidudekoor Kammerhääled, Kammerkoor Crede, segakoor Noorus ja kammerkoor Head Ööd, Vend. Dirigeerivad Kristel Marand, Kristina Sildos, Ilmars Millers, Kärolin Orav, Taavi Hark, Karin Kuulpak, Nele Erastus ja Pärt Uusberg. Kontserdi kunstiline juht on Kristel Marand.

Plaaditurg läheb vastu juubeliaastale! Jaanuarikuu turg toimub pühapäeval, 13. jaanuaril klubis Red Emperor ja oma uut plaati tuleb tutvustama Eesti elektroonilise muusika veteran Out-Or. Out-Or tähistab oma 25aastast loometeekonda uue albumiga “Structures”. Lejal Globe’i välja antud uus album annab ülevaate Out-Ori tegemistest elektroonika eri valdkondades. Album on segu ambient-muusikast ja nutikatest rütmidest ning futuristlikust bassimuusikast.