Pühade-eelsel nädalal toome esile just järgmised kultuurisündmused.

Näitus “Musta augu kuma”

16.12.2019 – 8.01.2020
Vabaduse Galerii

Mitmete teadlaste arvates on must auk avaus teise universumisesse. See on ka Marje Taska video ja graafiliste lehtede juhtmõte. Jukka Värelä objekti võib samuti vaadata selle idee illustratsioonina.

Musta augu temaatika ei ole esil mitte ainult kosmoloogilises mõttes, vaid järjest enam psüühilise seisundi tähistajana. Krooniliste haigustega elamisest, depressioonist ja sõltuvusprobleemidest ehk nii-öelda musta auku langemisest on saanud vaat et kõiki puudutav argine nähtus. Must auk ei ilmu Eva Labotkini fotodesse otseselt kujul, pigem serva või kumana – metafoorina, mille tähenduste seas on ka väljapääs.

Liikuv video- ja valgusetendus “Pööriöine pulmapidu”

16.12.2019 – 13.01.2020
Eesti Vabaõhumuuseum

Eesti Vabaõhumuuseum äratab üheks talvekuuks ellu iidse muinasjutu ning unustusehõlma vajunud mütoloogilised tegelased. Tule ja saa osa pimedatel talveõhtutel toimuvatest elamuslikest jalutuskäikudest, mis avavad ukse müstilisse maailma.

Edgar Valteri näitus “Varased tööd”

16.12.2019 – 19.01.2020
Pärnu Uue Kunsti Muuseum

Väljapanek on pühendatud Edgar Valteri 90. sünniaasta-päevale, mida tähistatakse Eestis erinevate näituste, ettekannete ja esmakordse Valteri illustratsioonipreemia väljaandmisega.

Uue Kunsti Muuseumis eksponeeritakse Valteri 1960.-70. aastatel valminud suuremõõtmelisi visandeid, mida avalikkus on näinud vaid Kondase Keskuses.

Kaarel Kurismaa näitus “Vanamees ja partituur”

16.12.2019 – 1.03.2020
Temnikova & Kasela Galerii

Näitus “Vanamees ja partituur” on pisike pärl Kaarel Kurismaa vähe või üldse mitte nähtud erinevaist aegadest pärit teostest. Kunstniku loomingust, mis reeglina keeldub vahet tegemast peavoolude, päevade ja sajandite vahel on kõige selgemalt oma ajalist kuuluvust ilmutavad tema õlimaalid; kõige üllatavamalt avaldub kunstniku mängulust kollaažides ja kõige selgemalt avanevad eriilmelist loomingut kooshoidvad põhitõed tema eskiisides ja krokiides.

Näitus on avatud Temnikova & Kasela Galerii uuel aadressil Peetri 12.

Näitus kõrvutab Siim-Tanel Annuse kahte tegevusala – performance’it ja pildiloomingut –, näidates nende omavahelist seotust, nii et “läbiminekust” saab märksõna, mis juhatab vaataja kunstniku noorepõlve ettevõtmistest tänase loominguni.

Maša Ivašintsova näitus “Chiaroscuro”

16.12.2019 – 1.03.2020
Juhan Kuusi Dokfoto Keskus

Dokfoto Keskuses on avatud Peterburi fotograafi ja luuletaja Maša Ivašintsova (1942-2000) fotonäitus “Chiaroscuro”, kus esitletakse maailmas esmakordselt autori suuremahulist retrospektiivi. Tallinnas esitletakse 81 must-valget fotot ning esmakordselt on avalikkuse ees ka tema luule, mille on eesti keelde tõlkinud Doris Kareva ja inglise keelde Matthew Hyde. 

LÄVI

16.12.
17.12.
18.12.
Kanuti Gildi SAAL

Lavale on jõudnud Renate Keerdi viies lavastus “LÄVI”.

Keerdi lavastusi on iseloomustatud kui elujaatavaid, mängulisi ja metafüüsilisi, ühiskondlike nähtuste ja protsesside tundlikku ja vaimukat kajastamist isikupärases kunstnikukeeles.

Pimekontsert_13

18.12.
Džässiklubi Philly Joe’s

Philly Joe’s jazziklubi jätkab ka sellest hooajast oma kontserdisarjaga “Pimekontsert”, mis toob korra kuus publikuni A+ kategooria artiste, kes avalikustuvad alles kontserdil lavale astudes.

Kultuuri- ja teadusajaloolane, Vikerkaare toimetaja Aro Velmet vaatleb oma loengus, kuidas prantsuse mikrobioloogid, kes inimkonna isetu aitamise nimel leiutasid vaktsiinid kollapalaviku ja tuberkuloosi vastu, kasutasid oma tulemuste saavutamiseks koloniaalvaldustes valitsenud eetilist ja poliitilist ebavõrdsust.

Loeng toimub näitusel “Vallutaja pilk. Lisa Reihana “In Pursuit of Venus””.

Tuuli & Teet Velling

21.12.
Saare KEK

Jõuluajale kohaselt kõlab kontserdil pigem mahedamat sorti muusika, kuid ei puudu ka väike vürts, nelk ja tuisk ning teised talviselt tulised emotsioonid (aisakella kontsentratsioon püsib siiski mõistlikkuse piires).

Kontserdi kavas on nii omaloomingut kui hoolega valitud muusikat teiste eesti- ja välismaiste autorite sulest.