Sel nädalal toimub igas Eesti paigas midagi põnevat. Meie valisime tublide kultuurikorraldajate tööpõllult välja üheksa nopet ja toome need lummutused, masinlikud ilmingud ja öised hääled nüüd teieni.

Muuseumi aabits. Avatud kunstiajaloo loengud Kadrioru kunstimuuseumis
08.11.
Kadrioru kunstimuuseum

Sarja “Muuseumi aabits” uue hooaja avaloeng tutvustab antiikmüütide ettekujutusi maailma tekkimisest. Kui piibli järgi lõi Jumal maailma, siis kreeklaste jaoks lõi hoopis maailm jumalad. Kreeka ja rooma mütoloogia teemaring pakkus võimalusi kujutada suuri tundeid, suurt traagikat ja suurt kangelaslikkust ning lõpuks ka võimalust kujutada antiiksetest eeskujudest julgustatuna kaunist alasti inimkeha.

Džässi- ja kirjandusklubi “Taff Club”
09.11.
Mustpeade Maja

“Taff Club” on džässi- ja kirjandusklubi Tallinna vanalinnas, kus kuuleb nii muusikat kui ka sõna. Klubi põhistiil on mainstream-džäss. “Taff Clubis” toimuvad kontserdid jagunevad sarjadesse, millest pikima traditsiooniga on sari “Kirjanik ja džäss”.

Viimased reliikviad. Parimad laulud G. Otsa repertuaarist
09.11.
Sakala Keskus

Kontsert on pühendatud estraadi- ja ooperilauljale, lüürilisele baritonile Georg Otsale. Tema laulud kõlavad Minski (Valgevene) kollektiivi The Russian Song esituses.

Öökulli akadeemia: hääled öös
09.11.
Eesti Loodusmuuseum

Öölastele! Loodusmuuseumi loodusõhtu teema on “Hääled öös”. Põnevat teemat avab ning tutvustab bioloog ja fotograaf Veljo Runnel. Seekordses Öökulli akadeemias uuritakse, milliseid hääli võib öös kuulda ning kes neid hääli teevad. Lisaks saadakse teada, millised linnud ja loomad just öösiti aktiivsed on ning miks neile öine eluviis sobib.

Hullunud Tartu 8. Masinlik
09.11.–10.11.
Tartu Erinevate Tubade Klubi

“Hullunud Tartu” heidab tiheda ja hoogsa programmi kaudu pilgu Eesti nüüdiskultuurile ning toob piirekompavaid elamusi piirekompavas novembrikuises Tartus. UNESCO kirjanduslinn Tartu hullub tänavu juba kaheksandat korda ning kutsub kokku kirjanikud, muusikud ja kunstnikud Eestist ning mujalt maailmast.

Lummutus Tartu Maarja kiriku juures
11.11.
Tartu Maarja kirik

Esimese üldlaulupeo äreva peaproovi toimumiskoha fassaad riietatakse 11. novembri õhtul omamoodi ajaloovideosse – kaasatakse-kujundatakse taastamist ootavat laulupeokirikut ennast. Lummutuslikult tekib hoone esiküljele tükikesi laulupidude ja koorilaulutraditsiooni ajaloost, mis lähemalt või kaugemalt seotud Tartu Maarja kirikuga. Lumma lisavad ühisele ärakäimisele mõned meile olulised koorilaulud.

Raamatu “Krips-kraps, eesti laps” esitlus
11.11.
Kirjanike Maja musta laega saal

Midagi lastele! Eesti Instituut esitleb lastehommikul värsket lastetrükist “Krips-kraps, eesti laps”, mille teksti on kirjutanud lastekirjanik Kätlin Vainola ning pildid on loonud illustraator Ulla Saar. “Krips-kraps, eesti laps” kajastab eesti laste elu ja tegemisi. Samm-sammult proovitakse välja selgitada, millised eesti lapsed on, mida nad teevad ja mis neile meeldib.

Improkomöödia etendus “Filmivõtted” Von Krahlis
12.11.
Von Krahli Teater

Võimalus sukelduda filmitööstuse telgitagustesse või lausa parklasse ja vaadata, kuidas sünnib film, mil puudub eelarve, tehnika ning stsenaarium. Igal etendusel on omapärane režissöör, kelle tugev kunstiline maitse paneb proovile improviseerijate oskuste ja kannatuste piirid.

Koduarheoloogia. Jüri Kuuskemaa “barokkbarakk” Haapsalus
07.09.–30.12.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Näitus on pühendatud ühe põlise majavalduse ajaloole, hõlmates nii arhitektuuri kui ka olmet, mis on ladestunud majja jäänud tarbevarasse, samuti maapõue krundile ja ruumide põrandate all pinnasesse. Aastal 1997 ostis vanavanemate August ja Betty Kuuskemaa suvitusmaja kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, võttes nõuks ajalooline maja stiilsel ilmel taastada. Muinsuskaitsjate väitel on tegu kõige vanema Haapsalus säilinud puumajaga ja nagu on näidanud arheoloogilised uuringud, on elutegevus krundil kestnud juba neli sajandit.