Septembri keskel avatud veebikeskkond raamatuvahetus.ee läbib alles prooviperioodi, kuid kolme nädala jooksul on selle vahendusel vahetanud omanikku juba ligi tuhat raamatut.

Asi käib iseenesest päris lihtsalt. Selleks, et saada võimalus pakutavaid raamatuid tellida, tuleb neid ka ise pakkuda. Otsid riiulist välja viis raamatut, millest oled valmis loobuma, pakud need lehel välja ning saad õiguse tellida ühe raamatu, mida pakub keegi teine. Kui keegi tellib sinult raamatu, siis saad jälle ühe punkti, et ise tellida. Jne.

Raamatute liikumine toimub üldiselt pakiautomaatide kaudu, aga omavahelisel kokkuleppel võib neid anda üle ka käest-kätte. Veebileht on sisuliselt lihtsalt nende tehingute vahendaja ning vähemalt prooviperioodil mingit teenustasu ei võeta. Viljandi Linnaraamatukogus toimunud esitlusel rääkisid asja korraldajad, et tulevikus võidakse lisada ka raamatute ostmise-müümise võimalus, aga praegu on kõik tasuta.

Registreerusin lehe kasutajaks kohe, kui see avati, ja olen vaikselt raamatuid pakkumisele juurde pannud (headest raamatutest on ju raske loobuda isegi siis, kui neid tõenäoliselt enam kunagi ei loe). Veerandsajast raamatust kaks on leidnud endale juba uue omaniku. Ise olen tellinud seitse raamatut, neist kaks on veel teel. Mõned sain käest-kätte, paar tuli pakiautomaati. Kogemusega võib rahule jääda.

Raamatuid pakkumisele pannes ei pea nende andmeid alati ise sisestama, sest veebikeskkond kasutab rahvusraamatukogu andmebaasi, kust paljud teosed on leitavad. Puuduvad saab aga kergesti lisada.

Tundub, et raamatuvahetusest võib saada hea võimalus selliste teoste hankimiseks, mis on poodides läbi müüdud. Täiesti värskeid, alles ilmunud raamatuid keegi seal vist tasuta ei jaga, aga juba mõne aasta vanuseid, rääkimata vanematest, võib leida küll. Praegu on pakkumisel umbes 3300 teost, aga nende arv kasvab iga päevaga.

Samas saab panna kirja ka enda soovitavad raamatud. Eriti populaarsed paistavad olevat näiteks Valdur Mikita teosed. Kui keegi on nõus neist loobuma, siis sealt on võimalik leida palju tahtjaid.