Kui 15. oktoobril, vaiksel pühapäevaõhtul Tallinna Jaani kirikusse sisenesin, olid kellad, kitarrid, live-elektroonika ja muud kaunikõlalised helitekitajad juba ootevalmis. Muusikud viibisid veel ning rahvas kogunes vaikse saginaga kõrgete valgete võlvlagede all, altar oli lillede ja põlevate küünaldega ehitud.

Kohe oli algamas kontsert, mis kuulub Tallinna Jaani kiriku 150. aastapäevaga seotud kontserdisarja „Kirikukellad meie linnas“. See hooajaline sündmus toimub alates oktoobri lõpust igal nädalavahetusel Tallinna Jaani kirikus. Kellad helisevad rõõmuks rahvale ja oma vaimsel arenguteel kulgevale otsijale.

Kui umbes pooled kiriku istekohtadest olid täidetud ja rahvas rahunenud, mängiti alustuseks erineva suuruse ja tooniga kelladel tuntud kristlikku meloodiat.

Seejärel võttis sõna koguduse vaimulik, kandes peast ette heliteemalise luuletuse. Tema järgnevast jutust kumas läbi mõte, et selles kiires maailmas on vaja leida aega, et oma hinge eest hoolt kanda ja et ka inimese hinges võiksid kajada ilusad helid. Pikaaegne pastor kõneles ilmekalt, kuidas need muusikaks sobilikud kellad on kirikusse jõudnud ning millist sümboolset märki igaüks neist kannab. Samuti pani ta publikule soovituslikult südamele lülitada välja mobiiltelefonid, sest mitte midagi põhjapanevat siin ilmas ei juhtuvat, kui keegi meid tunni aja jooksul kätte ei saa.

Siis rääkisid lühidalt projekti toetajad, kes olid kellad kirikule kinkinud. Kõik kõned sisaldasid filosoofilises võtmes omamoodi südamlikku kellakõla.

Osaliselt valgustatud kirikus algas kontsert, kus musitseerisid Robert Jürjendal (kitarr) ja Madis Metsamart (kellamäng ja löökpillid). Ilusad, huvitavate pealkirjadega meloodilised palad küünlasäras altari ees, värvikirevate aknavitraažide all viisid mõnusalt meditatiivsesse olekusse, saates unustusse kõik, mis ennist kiriku ukse taha tänavale jäi. See tore tunnike oli enesesse vaatamise aeg. Elamus, kus meisterlikud sõrmed võlusid kitarrikeeltelt välja lummavaid viise, mis kandusid sügavale kuulajate hingesoppidesse. Kellade kõlad ergutasid vaimu ja kandsid mõtteisse igavikulisi väärtusi. Kontserdi lõpetas ballaad, mille järel soovitas kuldse käega kitarrist selle loo kõigil lahkudes oma teekonnale kaasa võtta. Puudutav rahustav lugu tuligi nagu iseenesest kaasa ja kandis läbi õhtu.

Aplaus publikult oli võimas ja kummardus muusikutelt aupaklik.

Heakõlaline ja hingetoitev kontserdisari „Kirikukellad meie linnas“ Tallinna Jaani kirikus jätkub nädalavahetustel oktoobri lõpuni. Sissepääs on külastajatele tasuta, soovitusliku annetusega ning igal korral astuvad üles erinevad esinejad. Igal kontserdil on esindatud kellamäng.

Kontserdisarja lisainfot saab veebiaadressilt www.kirikukellad.ee.

Foto autor: Andre Tamm