Kultuur.info toimetus pani kokku nimekirja suvistest muusikafestivalidest, mida julgeme soovitada suve jooksul külastada.

Seto Folk
26.06-28.06

Seto Folk toob kokku seto pärandkultuuri, folk- ja autorimuusika tipptegijad ning kauni Värska looduse. 2015. aasta Seto Folgi teema on “Näitame keelt!” ning parimate kodumaiste artistide kõrval saab näha välisesinejaid keelesugulaste juurest Soomest ja Ungarist ning naabrite juurest Venemaalt. Kohal on näiteks Zetod, Curly Strings, Silent Woo Gore (RUS) ning Antti Paalanen (FIN).

Koostöös RMK-ga on taas kavas mitmekesine ja üllatusi pakkuv matkaprogramm ning Emajõe Lodjaseltsi eestvedamisel toimuvad eelmisel festivalil ülipopulaarseks osutunud lodjakontsertid ja loodusretked lodjal. Lisaks on kavas õpitoad, laste- ja keskkonnaprogramm.

Juu Jääb
01.07-05.07

Rahvusvaheline tulevikumuusika festival toimub juba 19. korda. Festivali raames astuvad Muhu saarel, Nautse Mihkli talu õuel, iidsete puude, kiviaedade ja rookatuste sünergias üles tipptasemel džässi, elektroonilise- ja maailmamuusika artistid.

Festivali programmist on võimalik leida väga eriilmelisi ning huvitavaid kooslusi nii Eestist kui ka laiast maailmast. Näiteks võib välja tuua mõned nimed nagu Jazztronik (JPN), TEMU + Big Syd (USA) ning Hailey Tuck (UK).

Hard Rock Laager
03.07-04.07 

Hard Rock Laagri näol on tegemist juba 14. aastat Vana-Vigalas toimuva raskema muusika festival, mis on ilmselt omas vallas hetkel Eesti suurim ja olulisim.  Kodumaistest nimedest on esindatud näiteks Metsatöll, Kosmikud, J.M.K.E. ning välismaistest Candlemass Rootsist, Caliban Saksamaalt ning Threshold Suurbritanniast.

Schilling
04.07

Schilling on üks armastatuimaid indie-muusika festivale. Festival paistab silma maitsekalt kureeritud muusikalise ning mitmekülgse kulinaarse programmi poolest. Samuti on avatud ka spetsiaalne lasteala, et oleks festivalile võimalik tulla terve perega.

Sellel aastal võib programmist esile tõsta USA elektroonilise popi duo Peaking Lights’i ning Tallinn Music Week’ilt palju positiivset tagasisidet saanud Taani duo Rangleklods. Kodumaistest esinejatest ei saa mainimata jätta kõigi lemmikut, Vaiko Eplik & Eliiti.

Kultuuritolm
10.07-11.07

Kultuuritolmu näol on tegemist Tallinnas toimuva linnafestivaliga, mille tegevused on sellel aastal on koondunud üle terve linna10.–11. Festvali keskus asub Telliskivi Loomelinnakus. Festival koondab endas laia muusikavaliku kõrval ka kujutavat, rakendavat ning etendavat kunsti. Toimub laat, tour d’öö, kuuleb luulet ja saab kino.

Muusikaline programm veel täieneb, kuid kinnitatud artistidest võib välja tuua nimed nagu Melting Hearts ning Black Lizard Soomest, Adubptors Venemaalt ning kodumaised Marten Kuningas, Argo Vals ning Ans Andur.

Lokomotiiv
10.07-11.07

Pärnu Katlamaja kultuuriklubis toimub sellel suvel esimest korda klubimuusika festival Lokomotiiv. Festivali programmis on läbi kahe öö ja ühe päeva üle 20 plaadikeerutaja Eestist ja välismaalt.Võrreldes mõningate konkureerivate tantsumuusika festivalidega paistab Lokomotiiv silma just maitsekama programmi poolest.

Festivali programmis on näiteks house-muusika maailmanimed Moodymann ning Tensnake. Samuti terve rida maitsekaid kodumaiseid plaadikeerutajaid nagu Raul Saaremets, Madis Nestor, Ats Luik, Heidy Purga, Drummie jpt.

Mõisa Karneval
11.07-12.07

Mooste Mõisa pargis toimuva Mõisa Karnevali korraldajad tutvustavad festivali kui täiesti normaalset, tundeküllast ning absurdist nõretavat väikest/armast hipifestivali. Festivalilt leiab muu seas luuletraktori, tähesära, tõllakuuridiskoteka, järve, pealava karjalaudas ning külapoe.

Muusikalise poole pealt võib kinnitatud artistidest esile tõsta Estrada Orchestra, Üllar Jörbergi ning Talboti. Ehk siis muusikat seinast seina.

Viljandi Folk
23.07-26.07

Viljandi Folk ilmselt pikka tutvustust ei vaja. Selleaastase folgi teema on vabadus, nii loominguline kui üleüldine. Esinejaid on igast maailmanurgast, näiteks Casey Driessen (USA),  Lo Còr de la Plana ja Acid Arab Prantsusmaalt, German Diaz Hispaaniast, Erlend Viken Trio Rootsist ja Norrast. Lisaks muidugi ka kõik kodumaised lemmikud. Muusikale lisaks on kavas palju õpitubasid, filmiprogramm, Ööülikool, käsitööhoov ja regilaulupesa.

Intsikurmu muusikafestival
31.07-01.08

Intsikurmu festivali iseloomustab ilmsekt kõige enam selle festivali toimumise paik. Festival propageerib intellektuaalset ja kultuurset ajaveetmise võimalust ürgses Põlva Intsikurmu mestapargis. Korraldajad ise kirjeldavad seda uskumatult ürgse, ning tugeva energiaga peopaigaks. Festival propageerib intellektuaalset ja kultuurset ajaveetmise võimalust ürgses Põlva mestapargis.

Muusikaline programm on Intsikurmus samuti üsna mitmekülgne ning kirju. Festival viljeleb korraldajate sõnul contemporary jazz ja art-music, turntable ja DJ-culture ning pop-indie-staadionimuusikat. Esinejatest võib esile tõsta bände nagu Hypnotic Brass Ensemble (USA), Ewert and the Two DragonsElephants From Neptune, Bendik (Norra) ning Odd Hugo.

Viru Folk
07.08-09.08

Põhjamaine muusikafestival “Viru Folk” on sel korral pühendatud taani kultuurile. Seetõttu on suurem osa välisesinejaid Taanist, kuid mitte ainult. Nagu tavaks, on kuuel laval kontserdid, paralleelselt filmi-, keskkonna- ja lasteprogramm, samuti ulatuslik tänavakaubandus, arvukad veesõidukid, käsmukate avatud aiad jpm.

Esinejatest võib esile tõsta Taanist pärit välisesinejaid nagu Sorten Muld (DK) ning  Phønix (DK). Samuti astuvad üles kodumaised lemmikud nagu Metsatöll, Svjata Vatra, Estonian Voices ning Maarja Nuut.

Kukemuru Ambient
07.08-08.08

Türi vallas Kukemuru metsalagendikul kolmandat korda toimuvat Kukemuru Ambient’i iseloomustab eelkõige looduse ning orgaanilise ambient-muusika sümbioos, mis luuakse kontsertidena reaalajas. Festivalile on omane kodune ja personaalne õhustik.

Programmis leidub nii eksootilist trip hop’i, sügavat elektroonikat, akustilist punktroonikat, avangardi ja muidugi ambient’i. Lisaks Ööülikooli avalik salvestus, võsakino, loengud ning töötoad. Üles astuvad teiste seas Ultramarine (UK), Leche (Tšiili) Chris Watson (UK), Pastacas.