Kui pimedas voodis selitades ja lakke vahtides ei suuda kuidagi otsustada, millist kultuurisündmust eeloleva seitsme päeva jooksul külastada, siis siin on mõned leebed soovitused. Käesoleva nädala märksõnad on järgmised: elav kirjandus, Charles Bukowski + Charles Turowski, tolmukihiga kaetud joonisfilmid, salapärane meteoriit ja südameid lahti kooriv jää, koralliolme, hoogsad dokumentaalid, kuuldemäng piiratud arvule kõrvapaaridele, trikkidega popmuusika, parmupillihullus, ajatu kulgemine muusikalises ruumis ning psühhedeelsed rännakud Kesk-Aasiasse ja sisekosmose kujuteldamatutesse soppidesse …

Sõnameistrid seitsmendal: Vahur Afanasjev ja Veiko Märka
29.01.
Eesti Rahvusraamatukogu

29. jaanuaril 2018 kell 16 on kõik kirjandushuvilised oodatud rahvusraamatukogu 7. korrusele kuulama ja vaatama elavat kirjandust. Algamas on uus kohtumiste sari, millele annavad avapaugu Vahur Afanasjev ja Veiko Märka. Kohtumisõhtul tuleb juttu nii romaanist “Serafima ja Bogdan”, poeemist “Tünsamäe tigu” kui ka ülejäänud maailmast.

Ikkagi on tore olla Bukowski #2
30.01.
Arhiiv

30. jaanuari kirjanduslikul teisipäeval esitleb kirjastus Kaksikhammas suurt Charles Bukowski valikkogu “Ikkagi on tore olla Bukowski”. Bukowskist räägivad ja luuletusi loevad tõlkijad Kristjan Haljak, Jüri Kolk, Hasso Krull, Anna-Magdaleena Kangro, Maarja Kangro, Carolina Pihelgas, Jürgen Rooste ja Peeter Sauter. Esitlusele järgneb koosviibimine-pidu. Muusikalis-sõnalis-sümfoonilise etteaste teeb koosseis Charles Turowski. Muusikat valivad Kelly Turk, Kristjan Haljak, Daysleeper, Hasso Krull ja võimalik, et keegi veel.

Kinomaja FilmiTeisipäevad: Eesti joonisfilm tolmu alt välja!
30.01.
Kinomaja

FilmiTeisipäevad on kord nädalas toimuv linastussari Kinomajas, mis annab ülevaate mõne kodumaise filmitegija loomingust. Seekordsed FilmiTeisipäevad on pühendatud eesti animafilmidele. 30. jaanuaril tehakse kummardus Avo Paistikule ning näitamisele tulevad filmid “Värvipliiatsid”, “Pisiasi” ja “Naksitrallid”.

Ice
30.01., 31.01., 2.02., 3.02.
Von Krahli Teater

Salapärane meteoriit langeb 1908. aastal keset Siberi sügavat taigat. Selle sees on eriline südameid lahti kooriv jää, mis inimeselt inimesele levides toob kogu Venemaa avarustest kokku salajase vennaskonna. Jää sulades avaneb utoopia, milles kogu eelmine 20. sajand leiab endale traditsioonilisest kaanonist vägagi eristuva tähenduslikkuse. Lavastus põhineb Venemaa ühe tuntuma kaasaegse kirjaniku Vladimir Sorokini romaanil “Jää” ning sünnib Von Krahli Teatri ja Klockriketeaterni koostööna.

Kumu dokumentaal. “Jaht korallile”
31.01.
Kumu auditoorium

Korallrifid – merede vihmametsad, on koduks miljonitele looma ja taimeliikidele. Nad on eluliselt tähtsad veealuse ökosüsteemi toimimisel, inimkonna eksisteerimisel. Hoolimata bioloogilisest mitmekesisusest on korallid ülitundlikud veetemperatuuri tõusule, mis pleegitab koralle ja viib hukuni. Koos teadlastega jäädvustas režissöör Jeff Orlowski vette paigutatud kaamerate abil korallide elu kuude kaupa. Tulemusi analüüsides saab ökoloogiline oht vägagi selgeks. Dokumentaal on tulvil ülikauneid veealuseid kaadreid ning annab hea ülevaate korallide elust, vajalikkusest ja kriisist.

DocPoint Tallinn
31.01.-4.02.
Kino Artis, Kino Sõprus

Kui korallijahist jääb väheks ja hing ihkab täiendavaid dokumentaalkaadreid, siis jaanuari lõpus leiab Tallinnas juba üheksandat korda aset dokumentaalfilmidele keskenduv festival DocPoint Tallinn. Festival toimub koostöös Helsingi DocPointi festivaliga, mis on Põhjamaade regioonis üks olulisemaid dokfilmisündmusi. Programmis on üle 40 värske dokumentaalfilmi üle kogu maailma. Festivali avab Raimo Jõeranna ja Kiur Aarma hoogne dokumentaalfilm “Rodeo” taasiseseisvumisaja Eesti esimesest valitsusest.

Piret Jaaksi kuuldemängu “Aasta pärast” ühiskuulamine
1.02.
Uudistemaja pressisaal

Raadioteater korraldab oma 90. sünnipäeva aastal avalikke ühiskuulamisi ja kohtumisi kuuldemängu tegijatega. Esimene ühiskuulamisel kuulatakse Piret Jaaksi kuuldemängu “Aasta pärast”, pärast mida kohtuvad vestlusringis näitlejad Liisa Pulk ja Tambet Tuisk, lavastaja Aare Toikka ja autor Piret Jaaks.

Miljardid Von Krahlis ja Genialistide klubis
2.02. Von Krahl
3.02. Genialistide klubi

Siim Nestor nendib: “Miljardid on tark popmuusika. Trikkidega popmuusika, aga samal ajal leebe ja ilu armastav.” Minge kuulake oma kõrvaga, kas see vastab tõele.

V Parmupillifestival
2.–4.02.
Erinevate Tubade Klubi, Klubi Sinilind, Nukuteater

Viiendat korda toimuv parmupillifestival kutsub kõiki huvilisi, kel kodus parmupill mängimist ootab, et astuda esimesi samme koos eesti parimate parmupillimängijatega. Kavas on õpitoad, kontsert, vabalava ja tants parmupillide järgi. Esinevad Cätlin Mägi, Meisterjaan, Katariin Raska, Tom Willy Rustad (Norra) ja Áron Szilágyi (Ungari).

Talvejazz 2018: Mart Soo Kulgejad
3.02.
Kumu auditoorium

Talvejazzi hooaja avab maineka Danske džässiauhinna 2017 võitja, kitarrist Mart Soo oma ansambliga Kulgejad. Kvintett kutsub kuulaja põhjamaisele teekonnale, kus muusikalises ruumis kohtuvad minevik, olevik ja ajatu kulgemine. Mart Soo loomingulises käekirjas põimuvad dzäss, helimaastikud ja minimalism ning sarnasusi on ka legendaarse Weekend Guitar Trio lugudega, mille üks liikmetest ja loojaist ta on. Kitarrist Mart Sooga musitseerivad aatekaaslased Tuuli Velling, Raun Juurikas, Heikko Remmel ja Brian Melvin.

Hipide revolutsioon
3.02.
Ugala Teater

Ugala teatri ja MTÜ R.A.A.A.M. lavastus EV 100 teatrisarjas “Sajandi lugu”, mille toimumisaeg on aastad 1970–1980. Näidendi “Hipide revolutsioon” aluseks on Vladimir Wiedemanni teosed “Maagide kool” ja “Püha Kaljukitse radadel” ning eesti ja nõukogude hipide mälestused. Eestist pärit hipide psühhedeelsed rännakud viivad nii Kesk-Aasiasse kui ka sisekosmose kujuteldamatutesse soppidesse.