Homme, 20. juulil kell 20.00 toimub Pürksi Kultuurimajas erinevate maapiirkondade vahel sildu loov ja eksperimentaalset muusikat folkooriga siduv „Üle maa heli“ kontserdiõhtu.

„„Üle maa heli“ on festivali „Üle heli“ projekt, mis on keskendunud ettevõtmistele väljaspool Tallinnat, et kultuuriprojektide kaudu avastada ja väärtustada erinevaid suurematest keskustest eemale jäävaid kohti ja piirkondi. Projektis leiavad aset erinevas formaadis algatused hariduslikest ettevõtmistest kuni kultuurisündmusteni valitud märgilistes kohtades üle Eesti,“ kirjeldas sündmust festivali kunstiline juht Aivar Tõnso.

Kontsertõhtu korraldamise mõte sündis tegelikult noortelaagri idee järelmina. Nii ongi kontsert seotud 18.–22. juulini Pürksis toimuva inspiratsioonilaagriga, mille eesmärk on tutvustada noortele mittetraditsioonilisi ja kaasaegseid lähenemisi loominguga tegelemisele. Laagris on 15 keskkooliealist muusikahuviga noort, keda juhendavad ka kontserdil üles astuvad muusikud.

Tagasi juurte juurde

Suurema osa inimeste elu on mingil moel mõjutanud juured või side mõne maakohaga. Nii on ka kontserdil esinevate artistide loomingulisel kujunemisel olnud oluline roll mõnel kaugel, keskustest eemale jääval paigal.

Nii laagris kui ka kontserdil astuvad üles muusikaliselt erinevaid žanripiire ületaval ja pärimust ning kaasaegset helikeelt originaalsel moel siduvad artistid nagu näiteks Treimani kalurikülast pärit fantaasiapillimeister Silver Sepp, Lõuna-Eesti juurtega postmuistse muusika trio Eeter (Marja-Liisa Plats, Ann Reimann, Anna Hints), Türi ja Lagedi mõjudega modulaarsüntesaatoriimprovisatsioone esitav Ekke ja oma Särevere eluperioodi tähtsust loomingulisel kujunemisel esile tõstev orgaanilist elektroonikat viljelev Kaido Kirikmäe.

Üllatusesinejana võib näha elektroonilise heli- ja visuaalkunsti vallas aktiivselt tegutsevatest artistidest kujunenud uut kooslust, keda ühendab minevikust pärit seos Lääne-Virumaal asuva Arukülaga. Kontserdi kavas kõlab nii varasemat loomingut kui ka spetsiaalselt selleks õhtuks loodud heliteoseid. Näiteks Kaido Kirikmäe esitab uue heliteose, mis põhineb vaid Noarootsis kohapeal salvestatud helidel.

Kontsert peamiselt kohalikule publikule

Kuigi maapiirkondades toimub praegu päris palju suvefestivalile, mis on muusikavalikult üsna eklektilised, ja esineb ka eksperimentaalset lähenemist, siis tihti on sellised sündmused suunatud ikkagi väljastpoolt sisse tulevatele Tallinna või teiste suuremate keskuste inimestele. See kontsertõhtu on aga suunatud eeskätt kohalikule publikule.

„Mu enda kogemus on see, et suured massimeediakanalid lasevad tihti lihtsamat ja meinstriimmuusikat, millega ollakse võib-olla harjunud, aga kui inimesed satuvad teistsuguse muusika keskkonda, võib neile ka selline eksperimentaalsem muusika meeldida, neile tuleks lihtsalt see võimalus anda,“ rääkis Tõnso.

Kontserdi- ja laagripaik sai valitud just Noarootsisse, kuna seal on säilinud eripärase ja põneva kultuuriloo hõngu. Ohtraks loominguliseks tegevuseks inspiratsiooni pakkuva paigana on see taoliseks kohtumiseks ideaalne.