Algav nädal paiskab püünele taaskord palju põnevat kunsti, muusikat, teatrit, kino ja muud. Kultuurset nädalat!

Näitus “Nõukogude öö. Raul Rajangu”
…–2.04.
KUMUs

Eesti postmodernistliku kunsti pioneeri Raul Rajangu varane nõukogude visuaalkultuuri aproprieeriv looming annab tunnistust Eesti sots art’i olemasolust. Kumu kunstimuuseumi projektiruumi näitusel tuleb kunstnik välja ka seni eksponeerimata suurejoonelise varase seeriaga “Poliitbüroo”.

Avasturetk “August 1991”
…–31.10.
Tallinna Teletornis

Käesoleva aasta augustis möödus 25 aastat Eesti iseseisvuse taastamisest, Tallinna Teletornil oli sündmuste käigus väga eriline roll. Selle tähistamiseks avas Tallinna Teletorn avasturetke “August 1991”, mis viib külastajad 25 aasta tagusesse ajalukku.

EV100 protsess: loengusari
19.–22.09.
Sõltumatu Tantsu Laval

Sõltumatu Tantsu Lava kutsub osa võtma EV100 teatriprogrammi ”Sajandi lugu” lavastusprotsessist. 19.–22. septembrini toimuvad Sõltumatu Tantsu Laval loengud, mis avavad ja tutvustavad 1920.–1930. aastaid eesmärgiga luua baas EV100 teatriprogrammis “Sajandi lugu” esietenduvale lavastusele.

sugu: M
19.09., 20.09., 14.10.,15.10., 1.11.
Vaba Laval

Mis teeb mehest mehe? Eks ikka meestega meeste seltsis olemine ja meesteasjade tegemine. Seni on meeste elu Eestis olnud paradiis. Aga paradiisi hiilivad sisse igasugu parasiidid, vana ilus maailm laguneb. Mida teeb mees? Hakkab vastu. Vastata saab ainult Monty Pythoni võtmes, vastata saab ainult poeetilis-võitlusliku kabareega.

Rahvusvaheline vaimuliku muusika festival “Credo”
20.09.
Üle Eesti

1994. aastal õigeusu muusikakultuuri uurimiseks, säilitamiseks ja arendamiseks algatatud rahvusvahelisest õigeusu muusika festivalist “Credo” on kujunenud septembrikuine muusikaelu kõrghetk. Festivalil osalevad kiriku- ja kloostrikoorid, amatöörkoorid, õigeusu muusikat esitavad ilmalikud koorid ning kõrge meisterlikkuse tasemega lastekoorid.

14. Matsalu loodusfilmide festival (MAFF)
21.–25.09.
Lihula Kultuurimajas, Tallinna Loomaaias, Iloni Imedemaal

Festivali eesmärk on tutvustada ja tunnustada uusi loodusfilme ja nende loojaid ning edendada loodusfilmide levi. MAFFil linastub sadakond uut loodusfilmi üle maailma, millest veerandsada rahvusvahelises võistlusprogrammis. Filmid võistlevad kahes kategoorias: “Loodus” ning “Inimene ja loodus”.

Kaasaegse ehtekunsti näitus “Symbiosis 3”
21.–30.09.
Lihula mõisas

Sümbioosis Matsalu loodusfilmide festivaliga (MAFF) toimub ehtekunsti näitus. Taaskord on sümbioosne ehtekunstnike grupp purjetamas Matsalu loodusfilmide festivali tuules Lihula mõisa. Oma töödega astuvad üles 19 ehtekunstnikku, tehes loominguga kummarduse loodusele.

Vertikaalstart
21.09.
Kanuti Gildi SAALis

Kanuti Gildi SAAL alustab oma 16. hooaega avaüritusega “Vertikaalstart”. Õhtul astuvad üles kunstnikud ja residendid, kes heidavad valgust oma ideedele, mille kallal nad hakkavad hooaja jooksul Kanuti Gildi SAALis töötama.

Taskulambiekskursioonid Lennusadamas!
22.09.
Lennusadamas

Taskulambiekskursioonid Lennusadamas on tagasi! 22. septembril kutsutakse kõiki huvilisi pimedasse muuseumi, et võtta osa põnevast uurimisretkest viikingite radadel näitusel “Viikingid: elu legendide taga”. Suuri ja väikeseid oodatakse Lennusadamasse alates kl 18.30. Ekskursioonid stardivad kell 19.00 iga poole tunni tagant.

RegiÖÖ 2016
23.–25.09.
Tartus

Tartu folkloorifestivali “RegiÖÖ” 2016. a leitmotiiv on “Ilu (on) ümberringi”. Festivali eesmärk on neid emotsioone vahendada läbi kunsti-, muusika- ja tantsunäidete. Esinejad on Eestist, Skandinaaviast, Baltimaadest ja Loode-Venemaalt.

Arvo Pärdi keskuse filmiõhtud Paides: “Ootus”
23.09.
Paide Kultuurikeskuses

“Ootus” on tugevalt sümbolistlik film, üllatavalt julgete tempo- ning visuaalsete lahendustega kinokunst noorelt andekalt Itaalia režissöörilt Piero Messinalt, kellele see on alles esimene täispikk mängufilm. Filmil on mitmekesine heliriba, kus kõlab nii elektrooniline indie-popp, Leonard Cohen kui ka Aleksander Knaifeli ja Arvo Pärdi muusika.

Jaapani popkultuuri festival “AniMatsuri”
24.–25.09.
Tartus

24.–25. septembrini toimub Tartus juba kümnes Jaapani animatsioonile ja popkultuurile pühendatud festival “AniMatsuri”. Tegemist on kahepäevase eelkõige noortele suunatud festivaliga, mis toob kohale huvilisi nii Eestist, Lätist, Soomest kui ka mujalt lähiümbrusest.

Ninasarvikupäev Tallinna Loomaaias
25.09.
Tallinna Loomaaias

Maailma ninasarvikute päeva tähistatakse igal aastal 22. septembril juba alates 2010. aastast, mil sündmus Lõuna-Aafrikas esimest korda välja kuulutati. Tallinna Loomaaed võtab osa maailma ninasarvikute päeva tähistamisest alates 2012. aastast. Ninasarvikupäevaks on külastajatele loomaaia territooriumil ette valmistatud loodushariduslik-sportlik orienteerumisrada.