Algav nädal toob endaga taaskord erakordselt laia valiku sündmusi üle kogu Eesti. Head nautimist!

Tunnituurid Tallinna Loomaaias
…–25.09. (pühapäeviti)
Tallinna Loomaaias

Augusti algusest septembri lõpuni toimuvad loomaaias igal nädalavahetusel temaatilised ekskursioonid. Iga ekskursioon on keskendunud kindlale loomagrupile. Osalemiseks on tarvis end eelregistreerida.

XI Tallinna disainifestival “Disainiöö”
12.–18.09.
Tallinnas

Avatud on kõrgetasemelised disaini esitlevad näitused, showroom’id, galeriid, professionaalide ja disainikoolide väljapanekud. Festivali traditsioonilisse kavasse kuuluvad PechaKucha õhtu, disainioksjon, töötoad nii suurtele kui väikestele, välkloengud, filmi- ja moeetendused. Liiklus on Kultuurikatlas eriti tihe laupäeval ja pühapäeval, kui esimest korda avatakse Disainitänav ja Moepõik.

Stanley Kubricku retrospektiiv
13.–18.09.
Tartu Elektriteatris

Sügishooaja avamise puhul jõuab Tartu Elektriteatri ekraanile ühe 20. sajandi mõjuvõimsaima režissööri Stanley Kubricku 12 täispikka mängufilmi.

EKA teaduskohvik: kunstnik/disainer/arhitekt kui teadlane
13.09.
Kohvikus Must Puudel

Kõigile avatud kohviku vestlusringis arutlevad loomepõhise uurimistöö üle EKA teadusprorektor ja arhitektuuriteadlane Epp Lankots, kunstnik ja õppejõud Liina Siib, ehtekunstnik ja õppejõud Tanel Veenre ning arhitekt, kultuuriministeeriumi disaini- ja arhitektuurinõunik ning EKA arhitektuurivaldkonna teadustöö juht Veronika Valk.

Hipsteri surm
13.–29.09.
Von Krahli Teatris

Kertu Moppeli kirjutatud ja lavastatud draama “Hipsteri surm” avab vaatajale suurkorporatsiooni reklaamiosakonna pingelise sisekliima.

Kirjanduslik kolmapäev: Värske õhtu
14.09.
Kirjanike Majas

Esitletakse Manfred Dubovi luulekogu “Täna leitakse kõik üles” ja Värske Rõhu 47. numbrit. Esinevad Sirel Heinloo, Rosemary Pree, Eline Selgis ja Kristel Birgit Potsepp.

Andrei Tarkovski “Ohverdus”
14.09.
Kinos Artis

14. septembril avatakse kinos Artis järjekorras viies festival “Kohtumised Tarkovskiga”. Sel aastal on see pühendatud filmi “Andrei Rubljov” 50. ja suure vene filmirežissööri Andrei Tarkovski viimaseks jäänud filmi “Ohverdus” 30. aastapäevale. Kinos Artis toimub filmi eriseanss.

Valgus kõnnib Kadriorus 2016
15.09.
Kadriorus

15. septembril kell 19 süüdatakse Kadriorus üle 8000 küünla ning avatakse iga-aastane festival “Valgus kõnnib Kadriorus”. 2016. aastal on võimalik nautida kodumaiseid artiste kolmel laval ning õhtu lõpetab fantastiline ilutulestiku-show. Maagilisel õhtul on pargis võimalik nautida erinevaid valgusinstallatsioone.

52. välkloeng “Piiritus: kus on piir?”
15.09.
Kultuurikatlas

Välkloeng uurib uusi ja vanu piire. Ühel pool ookeani tahab ärimehest poliitik ehitada suurt piirimüüri, teisel pool on paljud piirid alles vaid maakaartidel. Kas meil on piire vaja? Kui piirid kaovad, kas siis riigid jäävad? Välkloeng “Piiritus” kompab ja lõhub vanu piire ning küsib, kus on uued piirid. Disainiöö nädala puhul saavad välkloengu teatepulga üheks õhtuks enda kätte disainerid.

Viljandi Music Walk: Lossi tänava pidu
16.–18.09.
Viljandis

Viljandi Music Walk on esimest korda 2013. aastal toimunud väikefestival, mille omapära on see, et esinejad ja esinemispaigad ei kordu kunagi. Kontserdid võivad toimuda kus iganes – näiteks taaskasutuskeskuses või kasvuhoones. Lisaks toimuvad festivalil öine rattasõit “Tour d’ÖÖ Viljandi” ja tänavaturgude päev, mis kõik moodustavad täiuslikult tegevusterohke nädalalõpu varasügiseses väikelinnas.

ERSO heategevuskontsert
16.09.
Estonia kontserdisaalis

Heategevuslike toetajapiletite tulu annetakse Carolin Illenzeeri Fondi, et toetada hukkunud või raskesti viga saanud kaitseväelaste laste haridusteed ja huvitegevust. Kontserdil astuvad üles Kalle Randalu (klaver), Eesti Filharmoonia kammerkoor ja Eesti riiklik sümfooniaorkester dirigent Neeme Järvi juhtimisel.

Sibulatee puhvetite päev
17.09.
Sibulateel

Sibulateel avatakse üheks päevaks ägedad hoovid ja õued, et teha ruumi puhvetitele. Pakutakse head ja paremat nii kohapeal nautimiseks kui kaasa ostmiseks. Koju saab tõenäoliselt minna nii õunamahla kui isetehtud mooside-hoidiste-purgisalatitega.

Õpituba “Kuidas leida infot sugulaste kohta välismaal”
17.09.
Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoones

17. septembril 2016 kl 13 toimub Suurgildi hoones Eesti Ajaloomuuseumi õpituba sarjast “Asja armastajad” teemal “Kuidas leida infot sugulaste kohta välismaal”. Õpitoa viib läbi genealoog Fred Puss (Eesti Isikuloo Keskus). Milan Pening (Eesti Ajaloomuuseumi arhivaar) näitab Eesti Ajaloomuuseumi kogus olevaid suguvõsa uurimisega seotud materjale.

Kontserdisari “Lõunamuusika” 2016/2017
17.09.
Estonia kontserdisaalis

Paljude lemmiksari – mugaval kellaajal ning hea piletihinnaga –, õdus pärastlõunane koosolemine. Uue hooaja “Lõunamuusika” üheksa kontserti annavad välja tõelise muusikalise ümbermaailmareisi. 17. septembril astuvad Paul Mägi juhatusel üles Vanemuise sümfooniaorkester ja ooperikoor. Esitamisele tuleb Rossini “Väike pidulik missa”.

Eesti leiva päev ja sügislaat Eesti Vabaõhumuuseumis
18.09.
Eesti Vabaõhumuuseumis

Päeva peakangelane on kodumaine rukkileib, mida saab auga pidada meie toidulaua kuningaks. Tutvustatakse rukkileiva saamislugu rehepeksust ja jahu jahvatamisest kuni värske leiva maitsmiseni. Tähelepanuta ei jää ka muud põnevad eestimaised road ja traditsiooniline toidukultuur. Maitsvat eesti toitu ja ehtsat käsitööd saab kaasa osta suurelt sügislaadalt.