Uue nädala soovitused on teie ees! Valikus on pühapäevane jalgrattamatk stardiga Kambja Konsumi eest, Kuressaare tänavapiknik, Eesti interpreetide kontserdid, astronoomialoeng jpm. Ja Tallinnas toimub esimest korda Kirjandustänava festival.  Head avastamist!

Eesti interpreetide kontserdid
1.09.2017–10.05.2018
Tallinn

Kontsertidel esineb Sten Lassmann (klaver). Kontserdid toimuvad 1.09. kl 19.00 Tallinna Filharmoonia Mustpeade Majas ning 5.09. kl 17.30 Kiviõli Kunstide Koolis.

Astronoomialoeng: muljeid päikesevarjutusest
5.09.
Tartu tähetorn

21. augustil oli Ameerika Ühendriikides võimalus näha täielikku päikesevarjutust, mida seltskond eestlasi vaatama sõitis. Selle sügise esimeses astronoomialoengus räägivad nad oma päikesevarjutuse- ja reisimuljetest.

Kumu Dokumentaal: “Mida tervist!”
6.09.
Kumu auditoorium

Uus kaasahaarav ja silmiavav tervisefilm, mis paneb vaatajaid kõhklema pea kõiges, mida seni on tervislikust toitumisest meile räägitud. Filmi edenedes saame aru, miks suured “terviseorganisatsioonid” ei taha, et sa seda näeksid.

ERSO: Kasvan koos muusikaga
6.09.
Estonia kontserdisaal

Jätkatakse möödunud hooajal alustatud eriprojekti kõigile muusika-aastal (2015) sündinud lastele. Tegemist on kaugele tulevikku vaatava projektiga, mis aitab vanematel oma lapsi elava ja eheda muusika juurde suunata. Igast muusika-aasta lapsest ei pea sirguma muusik, kuid arusaamine muusikast ja armastus selle vastu aitavad mudilastel kindlasti paremaks inimeseks kasvada. Võimalik, et aastate pärast jõuab nii mõnigi tänane muusika-aasta beebi ka ise orkestri ette musitseerima või saab temast praegustele orkestrantidele hea kolleeg.

Jüri Kuuskemaa keskaegsete toitude ja toitumistavade töötuba
7.09.
Kuressaare linnus

Saaremaa toidufestivalil korraldab Saaremaa Muuseum keskaegsete toitumistavade õhtu. Tuntud ajaloolane Jüri Kuuskemaa vestleb Kuressaare piiskopilinnuses keskaegsetest toitumistavadest ja võimalustest nii ülikute kui lihtrahva hulgas. Räägitakse pidusöökidest ja igapäevasest toitumisest, millised olid keskajal toiduvalikud ja söömisharjumused.

Ruut
7.09.
Kino Sõprus

Koos “Mandariinidega” parima võõrkeelse filmi Kuldgloobusele kandideerinud laviinidraama “Vääramatu jõud” (2014) lavastaja Ruben Östlund ei ole vaatajale kunagi armu andnud ja kimbutab teda väsimatult edasi. Ehkki “Ruutu” on nimetatud komöödiaks, teeb see nalja vaid neile, keda siin kujutatud räigelt piinlikud olukorrad sugugi ei puuduta või kes puudutuse sisimas maha salgavad. Ülejäänud nutavad ja kiidavad. Film võitis 2017. aastal Cannes’i filmifestivalil Kuldse Palmioksa ning on Rootsi võõrkeelse Oscari nominent.

Koduarheoloogia. Jüri Kuuskemaa “barokkbarakk” Haapsalus
7.09.–30.12.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Näitus on pühendatud ühe põlise majavalduse ajaloole, hõlmates nii arhitektuuri kui ka olme, mis on ladestunud majja jäänud tarbevarasse, samuti maapõue krundile ja ruumide põrandate all pinnasesse. Aastal 1997 ostis vanavanemate August ja Betty Kuuskemaa suvitusmaja kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa, võttes nõuks ajalooline maja stiilsel ilmel taastada. Muinsuskaitsjate väitel on tegu kõige vanema Haapsalus säilinud puumajaga ja nagu on näidanud arheoloogilised uuringud, on elutegevus krundil kestnud juba neli sajandit.

Kuressaare tänavapiknik
9.09.
Kuressaare

Tule ja tunne end mõnusalt Kuressaare tänavapiknikul! Seda juhtub vaid korra aastas, et Lossi tänav Kuressaares on kaetud piknikulaudadega. Rahvas naudib kaasavõetud sööke-jooke ja keerutab jalga tantsumuusika saatel. Kui sul endal ei ole piknikuvarustust, siis tänava ääres olevad kohvikud on valmis piknikulisi teenindama.

Draama festivali off-programm: “Ületoodetud teater” (Ületoodetud lavastajate ja näitlejate ühendus)
9.09.
Tartu Uus Teater

Ühekordne lavastus, mis esi- ja ainuetendub “Draama 2017-l”. Näitlejaid on liiga palju. Lavastajaid on liiga palju. Eesti teatrikoole alustab ja lõpetab liiga palju inimesi. Vabatruppe tekib aina juurde. Miks, noor põlvkond? Miks? Vabakutselise tee valinud mõtisklevad, milline on nende roll Eesti teatris. Mis siis, kui nad ei ole üle, vaid neid on väga-väga vaja? Kuid milleks ometi? Kas Eesti teater saab tõepoolest muutuda veel mitmekülgsemaks? Kas seda kõike on võimalik välja selgitada ühekordses, spetsiaalselt festivali jaoks loodud lavastuses?

Tartu tänavatoidufestival
9.09.
Aparaaditehas

Eesti suurim ja tuntuim tänavatoidusündmus toob esimest korda Tartusse kõige värvikama valiku tänavatoitu! Telliskivi Loomelinnak, Tallinna tänavatoidufestival ja Aparaaditehas kutsuvad Tartu tänavatoidufestivalile!

Kirjandustänava festival
9.09.
A. H. Tammsaare muuseum

9. septembril 2017 korraldab Tallinna Kirjanduskeskus esimese Kirjandustänava festivali. Lydia Koidula tänav Kadriorus on Tallinnas ainulaadne kirjaniku nimega tänav, sest selle alguses on Tammsaare muuseum ja teises otsas Vilde muuseum. Tänava keskpaigas on ka eesti kirjanikele ehitatud kortermaja, kus on elanud ja elavad tänini armastatud kirjanikud.

VVV õppepäev “Seened”
9.09.
Elva-Vitipalu maastikukaitseala

Vapramäe-Vellavere-Vitipalu Sihtasutus kutsub huvilisi 9. septembril kell 11.00 Vitipallu. Korjatakse metsas seeni, kohapeal on mükoloog, kes õpetab ja aitab liike määrata.

Couch Wars vol 6 – Sten Lassmann (klaver). Jaapani kuu eri
9.09.
Aparaaditehas

Couch Wars naaseb taas ning sügishooaega alustatakse kohe Jaapani kuuga. Mänguvalikus on Jaapani päritolu kaklusmänge PC- ja PS4-platvormidel, näiteks Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4, Street Fighter V, BlazBlue: Continuum Shift Extend, GuiltyGear ja Tekken 7.

Pärdi päevad 2017: Tintinnabuli
10.09.
Tartu Pauluse kirik

Ühendkuningriikide vokaalansambel The Tallis Scholars on endale nime teinud eelkõige renessanssmuusika esitajana ning tunnustatud eriomase ja puhta kõlakvaliteedi poolest. Arvo Pärdi muusika esitajana andis ansambel helilooja 80. sünnipäevaks välja plaadi “Tintinnabuli” (Gimell), mis on saanud hulgaliselt tunnustust ning mille on kümne parima Pärdi muusikaga plaadi seas esile tõstnud mainekas muusikaajakiri Gramophone.

Tartu pühapäevaste jalgrattamatkade sarja üheteistkümnes matk – Kambja Konsum
10.09.
Tartu

Pühapäevaste rattamatkade formaat näeb ette, et matkajad alustavad liikumist oma kodust enda valitud kellaajal ja sõidavad ratastega matka kontrollpunkti enda valitud marsruudil. Kontrollpunktid on avatud ajavahemikus kl 11.00–14.00. Matkast osavõtjad registreeritakse ning hooaja lõpus loositakse osalejate vahel auhindasid. Loosirattasse pääsevad aga ainult need, kes külastavad vähemalt pooli kalendris olevatest sihtkohtadest. Pühapäevaste jalgrattamatkade sarja üheteistkümnenda matka kontrollpunkt on üles seatud 10. septembril Kambja Konsumi juures kella 11.00 kuni 14.00. Kontrollpunkti jõudmiseks koosta endale marsruut.

Vanavanemate päeva kontsert
10.09.
Vihtra külakeskus

Kontserdi kavas on Giuliani, Carulli, Molino jne. Esinevad Pille Lill (sopran), Oksana Sinkova (flööt) ja Jelena Ossipova (kitarr).