Alanud nädalal soovitame uurida seoseid kunsti ja hullumeelsuse, helide ja elektripirnide, kirjanduse ja nalja ning Eesti filmi ja taluarhitektuuri vahel. Lisaks on kavas jutuvestmine Sännas, Lotte filmide maraton, arutelu George Orwelli “1984” teemadel ning Peterburi teatrikunsti päevad.

Film “Kunst ja mõistus”

6.05
Tartu Elektriteater

Amélie Ravaleci dokumentaal uurib kunsti ja hullumeelsuse seost. Vaimuhaigused on inspireerinud maalikunstnikke läbi aegade, samuti tabab osasid vaimuhaigeid tungiv vajadus luua, tänapäeval tegeletakse kunstiteraapiaga. Kuidas on kunstnikud kasutanud oma (ala)teadvust, nägemusi ja unenägusid inspiratsiooniallikana? Mis on saanud vaimuhaigete loodud kunstiteostest? Sõna saavad ajaloolased, kuraatorid, loojad, psühhiaatrid ja neuroteadlased.

“Punane kuup” (Manuel Lima, 1981, Brasiilia) on installatsioon paljudele punastele elektripirnidele ja helile. Iga viie minuti tagant avaneb uus heli- ja valguskompositsioon, millega uuritakse mitmesuguseid punase värvi sümboolseid tähendusi ning ontoloogilist arusaama, et punane ise on sümboolsetest või metafoorsetest seostest vaba.

Kirjanduslik teisipäev: “1984”

7.05
Eesti Kirjanike Liidu Tartu osakond

George Orwelli “1984” esmailmumisest möödub tänavu 70 aastat. Eesti keeles ilmus teos esmakordselt Loomingu Raamatukogus Elias Treemani tõlkes.

“Prima Vista” eelprogrammi kuuluval kirjanduslikul teisipäeval vestleb Treemani ehk Tiit Kusnetsi, Rünno Vissaku ja Tõnis Arroga kirjandusteadlane Jaak Tomberg.

16. Tartu rahvusvaheline kirjandusfestival Prima Vista toimub 8.–11. maini 2019 ning festivali teema on seekord “Naljast kaugel”, mis pakub kõigile osalevatele kirjanikele ja publikule võimaluse arutleda tõsiduse ja tõsiseltvõetavuse, nalja mõistmise ja mittemõistmise ning huumori piiride üle.

Festivalile on tulemas vene filosoof ja humorist Mihhail Žvanetski, Belgiast pärit kirjanik ja stsenarist Jean-Philippe Toussaint, Günter Grassi mantlipärijaks nimetatud Ralf Rothmann ning mitmeid teisi kirjanikke üle kogu maailma.

Juhan Jaigi nimeline jutuvestmispäev

9.05
Sänna kultuurimõis

Sännast pärit tunnustatud kirjaniku 120. sünniaastapäevale pühendatud võrukeelsele jutuvestmisele on oodatud kaasa elama ja jutte kuulama kõik huvilised.

Võrukeelseid lugusid esitavad Vana-Võromaa lasteaedade ja koolide kasvandikud. Parim jutuvestja selgub rahvahääletuse käigus.

I Wear* Experiment × Catapulta

9.05
Von Krahli Teater

Kontsertõhtu, kus filmilik alternatiivpop kohtub tantsuka räpiga.

100 m More

9., 11., 12.05
Tartu Uus Teater

Läti kirjanduse suurkuju ja esimene arvestatav realist Rudolfs Blaumanis (1963-1908) kirjutas sada kakskümmend aastat tagasi novelli “Surma varjus”, milles talvise kalapüügi ajal eraldub jäätükk ning grupp inimesi jääb merevangi. See on see hakatus ja lähtepunkt, millest sai alguse TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia 12. lennu diplomilavastus. Appi tuli ka mitmete teiste kirjanike looming.

Lavastaja: Elar Vahter (TÜVKA)
Laval TÜVKA 12. lennu tudengid: Mari Anton, Karolin Jürise, Loviise Kapper, Silva Pijon, Hans Kristian Õis, Mathias Einari Leedo, Stefan Hein ja Kristjan Poom

Peterburi teatrikunsti päevad

10.–12.05
Vaba Lava Narva teatrikeskus

10.–12. mail toimuvad Narvas Peterburi teatrikunsti päevad, mille raames tuuakse Vaba Lava Narva teatrikeskuse lavale kuulsate Peterburi teatrite lavastused.

10. mail näitab Vassiljevski teater lavastust “Väikekodanlased”. 11. mail esineb Vaba Lava Narva teatrikeskuse laval tuntud Peterburi teater Prijut komedianta psühholoogilise komöödiaga “Mees Podolskist”. 12. mail toimub teater lastele. Peterburi Suur Nukuteater näitab lavastust “Mu vanaisa oli kirsipuu”.

Lotte filmimaraton Filmimuuseumis

11.–12.05
Maarjamäe lossi filmimuuseum

11. ja 12. mail saab Filmimuuseumis vaadata kõiki Heiki Ernitsa ja Janno Põldma loodud koeratüdruk Lotte seiklusi näitavaid filme.

12.00 “Lotte reis lõunamaale” (Joonisfilm, 2000)
13.30 “Leiutajateküla Lotte” (Joonisfilm, 2006)
15.00 “Lotte ja kuukivi saladused” (Joonisfilm, 2011)
16.30 “Lotte ja kadunud lohed” (Joonisfilm, 2019)

Näitus “Eesti. Talu. Film.”

11.05–31.12
Eesti Vabaõhumuuseum

Väljapanek taluarhitektuurist Eesti filmis. Näituse selgrooks on valitud 13 tuntud ja armastatud linateost aastatest 1927–2019. Filme saadavad filmitegijate mälestused ja mõtted, mis on kogutud intervjuude käigus. Lisaks ajaloolistele fotojäädvustustele filmivõtetest eksponeeritakse näitusel filmimeeskondade töövahendeid: kunstnike originaalkavandeid ja tehnilisi jooniseid. Kolmest filmist on valminud ka maketid.

Kuraatorid: Liis Serk, Maria Mang