Nädal tõotab taaskord kujuneda äärmiselt kirevaks! Algavad DocPointi filmifestival ja MustonenFest ning kätte jõuab ka Hiina uus aasta. Lisaks veel palju teisi põnevaid sündmusi!

Dokiõhtu #25: “Kõditatud”
23.01.
Kino Sõprus

Sundance’i festivalil furoori tekitanud dokumentaalfilm algab kerge sissevaatega kõditamisvõistluse (?!) olemusse, aga läheb üsna kiiresti üle närvesöövaks konspiratsioonipõnevikuks ja paljastavaks uurimuseks, mille teemad on naljast üsna kaugel.

Kristjan Randalu soolo
23.01.
Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja

23. jaanuraril on rahvusvaheliselt aktiivne pianist ja helilooja Kristjan Randalu publiku ees ühtaegu juba tuttava, kuid siiski uue muusikaga. Kõlab muusika, mille ta on kirjutanud rahvusvahelisele triole, kes on andnud Eestis vaid väljamüüdud kontserte.

Filmiõhtu: Matsalu loodusfilmide festivali võidufilmid
24.01.
Tartu Loodusmaja

14. Matsalu loodusfilmide festival toimus Lihulas 21.–25. septembrini 2016. Novembrist aprillini pakutakse võimalust osa saada festivali filmidest Tartu Loodusmajas. Algaval nädalal on võimalik vaadata filme Aafrika elupuudest ning Yellowstone’i rahvuspargist Ameerikas.

Ballett “Pähklipureja”
27.01.
Rahvusooper Estonia

Reede õhtul on Rahvusooper Estonia Pjotr Tšaikovski kurikuulsa balleti “Pähklipureja” päralt. Tšaikovski “Pähklipureja” on helilooja tuntumaid ja armastatumaid teoseid, mille muusika on inspireerinud paljusid koreograafe jutustama tantsukeeles E. T. A. Hoffmanni ja Alexandre Dumas’ värvikat jõulumuinasjuttu.

Tuleskulptuuride ja kuuselõkete süütamine
25.01., 28.01.
Tallinn

Kuuskede kogumise aktsiooni lõppvaatusena süüdatakse algaval nädalal Kristiines ja Põhja-Tallinnas kuuskedest valmistatud tuleskulptuurid.

Punase kuke ajaloonädal
…–28.01.
Neitsitorni muuseum-kohvik

21.–28. jaanuarini 2017 toimub Neitsitorni muuseum-kohvikus ja Kiek in de Kökis Punase kuke ajaloonädal. Seoses Punase kuke aasta saabumisega korraldavad Neitsitorni muuseum-kohvik ja Kiek in de Kök ajaloonädala, kus saab kuulata loenguid ning osaleda ekskursioonidel, teemadeks Tallinna piiramine 440 aastat tagasi ning linna räsinud mineviku suured tulekahjud.

Jaanus Samma isikunäitus “Vahesein”
…–11.03.
Temnikova & Kasela galerii

Jaanus Samma isikunäitus “Vahesein” Temnikova & Kasela galeriis keskendub linnakeskkonna marginaalsetele äärealadele, võttes vaatluse alla avalikud tualettruumid. Avalik tualettruum on paik nagu iga teine, millega käib kaasas oma kasutuskord. Samma pöörab tähelepanu tualettruumi argisele keskkonnale ja sellega kaasnevatele sotsiaalsuse vormidele, inimeste liikumisele ja tegudele.

Festival “Koolitants”
…–2.04.
Üle Eesti

Festival “Koolitants” on Eesti populaarseim ja suurima osalejatearvuga iga-aastane tantsuüritus tantsu harrastavatele lastele ja noortele. Algaval nädalal toimuvad maakondlikud tantsupäevad Paide Kultuurikeskuses ning Kohtla-Järve Kultuurikeskuses.

Näitus “Ahhaa, teeme kino!”
…–30.04.
Teaduskeskus AHHAA

Jätkuvalt on Tartus asuvas AHHAA teaduskeskuses avatud põnev näitus “Ahhaa, teeme kino!”. Näitusel saavad külastajad originaalses filmilinnakus proovida ligi 70 kaamera ja tipptasemel kinotehnika abil, kuidas töötab kinomaailm ja milline on elu kaadri taga.

Näitus “Rao Heidmetsa animamaailm”
…–5.03.
Pärnu Muuseum

Tuntud eesti animafilmide lavastaja ja kunstniku Rao Heidmetsa juubelinäitus annab ülevaate tema fantaasiaküllasest loomingust, pakkudes avastamisrõõmu ja värvikaid elamuslikke loovtegevusi nii väikestele kui suurtele.

Näitus “Müstiline ürgmeri”
…–4.03.
Eesti Loodusmuuseum

Alates möödunud nädalast Eesti Loodusmuuseumis avatud näitus “Müstiline ürgmeri” kutsub avastama salapärast merepõhja 600 miljoni aasta tagustest aegadest tänapäevani. Väljapaneku keskmes on tänaseks väljasurnud eriskummalised mereasukad, kelle elust, olust ja välimusest jutustavad fossiilide põhjal modelleeritud videod.

DocPoint Tallinn 2017
25.–29.01.
Tallinn

25.–29. jaanuarini toimub Tallinnas Kinos Sõprus ja Kinos Artis dokumentaalfilmide festival “DocPoint”. Festivali ajakavaga saab tutvuda aadressil https://docpoint.ee/ajakava/.

Eesti Muusika Kuulsuste Koja kohtumisõhtu “Raud-Saller”
25.01.
Eesti Teatri- ja Muusikamuuseum

25. jaanuaril kell 19.00 toimub Eesti Teatri- ja Muusikamuuseumis kohtumisõhtu Mihkel Raua ja Hendrik Sal-Salleriga. Õhtut juhib Sten Teppan.

Maailm Mustamäel. Ameerika: Great American Jazz
25.01.
Mustamäe Kultuurikeskus Kaja

25. jaanuaril vallutab Kaja võimas džässikontsert “Great American Jazz”. Kuuleb läbilõiget Ameerika džässist aastatel 1920–1980. Laval on New Yorgi kuulsaimas džässiklubis “Blue Note” esinenud ja Berklee Kolledžis õppinud lauljatar Sofia Rubina koos oma bändiga.

Henri Hütt, Mihkel Ilus “Kapriisid II”
25.01., 26.01., 27.01., 10.02., 12.02.
Kanuti Gildi SAAL

“Kapriisid II” on performatiivne installatsioon, milles domineerib musta ja valge maagia kokkupõrge. Valgus tardub skulptuuriks, teatrikardin mõraneb. Oluline on vaatenurkade küsimus. Mõtleme heli välja, kuulame pilti, kui kael ei paindu, painutame ruumi.

MustonenFest 2017
27.01.–5.02.
Üle Eesti

27. jaanuarist kuni 5. veebruarini 2017 toimuvad Tallinnas, Tartus, Pärnu, Jõhvis ja Peterburis “MustonenFesti” kontserdid. Andres Mustoneni ja Hortus Musicuse 1989. aastal algatatud barokkmuusika kontsertide sari on aastate jooksul kasvanud mahukaks festivaliks, kandnud erinevaid nimesid, avardanud ajastupiire, toonud Eestisse hulgaliselt mainekaid muusikuid välismaalt ning jätkab juba mitmendat aastat “MustonenFesti” nime all.

Kontsert “Võssotski laulud”
28.01.
Eesti Rahvusringhääling, Telemaja

Telemaja 1. stuudios toimub 28. jaanuaril 2017 Vladimir Võssotski sünniaastapäevale pühendatud suur kontsert “Võssotski laulud”. Kontserdil esinevad ansambel Orthodox Singers, džässvokaalansambel Bliss, särtsakas PX Band, Goltsman Balleti tantsijad, muusik Tõnu Timm ja Timur & Partisanid.

J.M.K.E. 31
28.01.
Rock Café

28. jaanuaril tähistab Rock Cafés 31. sünnipäeva korraliku peoga legendaarne punkbänd J.M.K.E.. Bändi karismaatilise liidri Villu Tamme arvates on nii pikk tegutsemine tänase päevani teatavas mõttes arusaamatus, aga J.M.K.E. värvikas ajalugu kõneleb teist keelt.

Hiina uue aasta pidustused
29.01.
Vabaduse väljak

Tallinna Kultuuriamet kutsub tähistama Hiina uusaasta saabumist Vabaduse väljakul, kus toimub Pekingi artistide etendus. Kavas on hiina tantsud, akrobaatika- ja võitluskunstide etteasted, tule-show ja ilutulestik. Estonia kontserdisaalis esineb pidulikul kontserdil samal õhtul ka Zhejiangi traditsiooniline orkester ja Shaanxi Ringhäälingu Hiina orkester.