Uued nädalasoovitused.

Näitus “Sõge düstoopia”

20.01.–31.01.
EKA Väligalerii

Aastal 2015 pakkus Mark Fisher välja termini “boring dystopia” kirjeldamaks Londoni hüperkapitalistlikku ühiskonda. Esimene “Blade Runner’i” film toimub tänaseks juba minevikus, 2019. aasta novembris.

2020. aasta hakul elame me aga sõgedas düstoopias, kus tõde näib vaieldav ning uudiseid saadab hashtag #notonion.

Näitus “Vanda Juhansoo. Kunstnik või kummaline naine?”

20.01.–1.03.
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Vanda Juhansoo (1889–1966, kuni 1939 Johanson) oli portselanimaalija ja mööblikujundaja, tuntud tekstiilikunstnik ja käsitöömeister, rändur, polüglott, särav kunstiõpetaja, kodukujundaja, naiskäsitöö aktiivne edendaja, soroptimist ja aiapidaja, keda teati veel “Valgemetsa nõiana”. Vanda Juhansoo oli Ateneumi kunsttööstuskooli vilistlane ja seega üks esimesi eesti kõrgharitud naiskunstnikke 20. sajandi alguses.

Fred Jüssi on loodusfilosoof, kes seistes looduse ja kultuuri ristteel on sügavalt läbi tunnetanud inimeseks olemise põhiküsimused.

Praeguses maailmas räägitakse nii palju edukusest ja töörabamisest. See film on viljakast mittemidagitegemisest. Laiskuse ja jõudeelu kiituseks. Hümn aeglasele elule.

Film võtab fookusesse terveks aastasajaks varju jäänud 20. sajandi alguse rootsi naiskunstniku Hilma af Klinti loomingu, kelle unikaalne vaade elule ja kunstile väljendus enneolematus ja ainulaadses abstraktses kunstistiilis – varem, kui selleni jõudsid traditsioonilisse kunstiajalukku kinnistunud abstraktse kunsti suurkujud.

Seansi juhatab sisse kunstiteadlane Anu Allas.

Esa Pietilä on loov ja mitmekülgne soome saksofonist, kes tunneb ennast võrdselt hästi kodus nii kaasaegses kammermuusikas (seda nii esitaja kui heliloojana) kui ka jazz- ja vabaimprovisatsioonilises muusikas.

Kristjan Randalu x Anders Jormin (Rootsi)

23.01.
Džässiklubi Philly Joe’s

Kristjan Randalu jätkab kontserdisarja Philly Joe’s jazziklubis mainekate ECM Recordsi artistidega, tähistamaks Müncheni plaadifirma 50. juubelit. Sarja viiendal kontserdil jagab Randaluga lava hinnatud Rootsi kontrabassimängija Anders Jormin. 

Näitus “Tasakaaluviivitus”

24.01.–7.03.
Kogo galerii

Reedel, 24. jaanuaril kell 19.00 avatakse Kogo galeriis rahvusvaheline kunstnikufilmidel põhinev rühmanäitus “Tasakaaluviivitus”. Näituse juhtivaks teemaks on balansseerimise akt seoses isiklike füüsiliste ning emotsionaalsete väljakutsetega.

Osalevad kunstnikud: Garrett Brown (US), Simon Faithfull (DE/UK), Gerda Nurk (EE) ja Alex Reynolds (ES/UK).

Näitus “Sõna mõjutus: puue, suhtlus, katkestus”

20.01.–24.02.
Tallinna Kunstihoone

Näituse “Sõna mõjutus: puue, suhtlus, katkestus” kuraatorid Christine Sun Kim ja Niels Van Tomme peavad oluliseks murda puuetega seotud eelarvamusi ning seetõttu valisid nad näitusele puuetega kunstnike teosed, mida on eksponeeritud maailma tippgaleriides Guggenheimist Tate’ini.

Kai kunstikeskuse 2020. aasta näitusehooaja avab uus monumentaalne valgusinstallatsioon tuntud Norra kunstnikult Anne Katrine Senstadilt.