“Katariina I” on Tauno Aintsi muusikale loodud Toomas Eduri balletietendus, mis on Rahvusooper Estonia repertuaaris olnud alates märtsist 2018. Selle suhteliselt uue etenduse ettekandmine on Eesti kultuurile suure tähtsusega, kuna tegemist ei ole pelgalt austusavaldusega ajaloole, vaid ka usutavasti Eestis sündinud Katariina I loole. Kes on Katariina I ja miks Toomas Edur on valinud tema loo Eesti ühe olulisima teatri lavale toomiseks?

Katariina I, kes sündis Marta Skowrońska nime all, oli talutüdruk, kes sai teenijannast Peeter I teiseks naiseks ja hiljem Venemaa keisrinnaks. 3-aastaselt orvuks jäänud tüdrukut kasvatas luteri kirikuõpetaja. Põhjasõja ajal võeti Marta vangi ja anti üle Peeter I nõunikule. Peagi pärast seda sai temast tsaari kallim.

Pärast nende esimese lapse sündi ühines Katariina Vene õigeusu kirikuga ja temast sai Peetri kaaslane, kes saatis teda kõikjal. Mõned aastad hiljem sai temast Peeter I naine ja pärast tolle surma krooniti Katariina Venemaa keisrinnaks.

Etendus ei sea esiplaanile Katariina suhteid tsaariga. Põhirõhk on tema enese isiksusel ja sellel, kuidas tema iseloom ning suhtumine Peeter I otsuseid ja valikuid mõjutasid. Autor ei jaga üldlevinud arvamust, et Katariina I-l vedas tohutult, kuna temast sai see, kes temast sai. Toomas Edur soovib rääkida lugu targast ja iseseisvast naisest, kes ei olnud aksessuaar, vaid keegi, kes vääris tsaari armastust ja Venemaa keisrinnaks saamist.

See ballett eristus enamikust Rahvusooper Estonia etendustest, kuna tõi samaväärselt esile nii sisu olulisust kui ka tantsu ilu, kui tavaliselt saab peatähelepanu koreograafia.

Kas Toomas Eduril õnnestus luua tõepärane lugu, mis pakub huvi igat sorti publikule? Jah! Kas see väärib vaatamist? Kindlasti!

Info järgmiste etenduste kohta: http://kultuur.info/syndmus/katariina-i/