„Giselle“ on prantsuse helilooja Adolphe Adami romantiline ballett — üks tuntumaid klassikalise tantsukunsti repertuaarist. Balleti esmaettekanne toimus Pariisi Ooperis aastal 1841 ning alates 2017. aastast on seda esitatud Rahvusooperis Estonia.

Balletti keskmes on külaneiu Giselle, kes sureb murtud südamesse, kui avastab, et tema kallim on kihlatud kellegi teisega. Mehi surnuks tantsivad hinged vilid kutsuvad Giselle’i surnust üles tõusma ja otsustavad kättemakskuks võtta tema arsama elu. Giselle andestab armastatud Albrechtile ning püüab teda päästa. Vilid on „Giselle’i“ ühed tähtsamad tegelased, mistõttu on neile pühendatud balleti teine vaatus. See aitab aru saada nende motiividest ja mõtteviisist, mis on etenduse mõistmiseks äärmiselt oluline.

Kõige tähtsam väljendusvahend loo jutustamisel on tants. Fantaasiamaailmaga seotud soolorollid hõlmavad mitut lendamisstseeni, mis loovad mulje, nagu sööstaksid tegelased õhku. Tegeliku eluga seotud rollides esitatakse tantse üha kasvava emotsionaalsuse ja temperamendiga.

Tahaksin eraldi esile tuua balleti muusikalise osa, mis mängib sisu edastamisel ja üldmulje loomisel olulist rolli. Adami muusika ei ole pelgalt tantsude rütmistatud saatja — seda iseloomustab hingestatus ja poeetilisus, see loob meeleolu ning toob esile tegelaste omadused.

Ei ole eriline üllatus, et „Giselle“ on Estonia külastajate seas väga populaarne, seda tänu balleti väljendusrohkele, muusikalisele ja koreograafilisele ülesehitusele, romantilisele loole, erakordsete baleriinide võrratutele rollidele, lummavale lavakujundusele ning kostüümidele.

Järgmised „Giselle’i“ etendused toimuvad 23. novembril 2018 ning 3. ja 14. veebruaril 2019: http://www.kultuur.info/syndmus/ballett-giselle-2018/