Näitus  “Sõdalase tee. Jaapani võitluskunstide ajalugu”
4.02.–10.04.2016
Korraldaja: Kiek in de Kök (1)

Näitus “Sõdalase tee. Jaapani võitluskunstide ajalugu” tutvustab Jaapani võitluskunstide kujunemislugu ja tänapäevaseid arenguid. See koosneb kahest osast: välja on pandud Jaapani ajalugu tutvustavad tekstid ja ajaloolised relvad (samas antakse ülevaade ka kaasaegsetest koolkondadest) ning lisaks saab näha treeningvahendeid ja filmi. Rääkides näituse külastamise muljetest, tooksin välja kolm aspekti: väljapanek, sisu ja näituseprogramm.

Näituse muutis eriliseks suuresti just näituse toimumispaik. Keskaegsesse torni välja pandud mõõgad, turvised ja kiivrid köidavad kohe ruumi astudes tähelepanu tänu heale paigutusele. Seejuures võimaldab eksponaatide vahele jäetud ruum lasta neil paremini esile tõusta. Samuti oli hea tasakaal välja pandud sõjavarustuse ja seda tutvustavate tekstide ning fotode vahel. Eriti tänu fotodele stseenidest, millel olid kujutatud sõdalased lahingurüüdes, ärkasid need relvad minu jaoks ellu. Muljetavaldav oli jälgida ka sõjavarustuse kaunistustes peegelduvat rituaalsust ja sümbolirohkust.

Näituste juures hindan aga kõige enam seda, et need panevad mõtlema ka laiemalt ja tekitavad huvi edasi uurida. Sellest vaatenurgast lähtuvalt jäin näitusega väga rahule. Ühe teemana jäi minu jaoks õhku küsimus, millest tuleneb see, et olen spordialadena tuntud võitluskunste pidanud iseenesestmõistetavalt iidseteks aladeks. Näituse kaasaegsete võitluskunstide osas oli antud ülevaade muu hulgas ka näiteks 19. sajandil tekkinud aikido’st. Seda küsimust hiljem edasi uurides jõudsin mõisteni “leiutatud traditsioonid”, millega seoses on käsitletud ka osasid Jaapani võitluskunste. Oma rõõmuks avastasin, et sarnaseid küsimusi tõstatab märtsis näituse raames toimuva loengusarja ühe esinejana ka kultuuriteoreetik Tarmo Jüristo loenguga “Kui traditsioonilised on traditsioonilised Jaapani võitluskunstid?”. Kuna näitust vaadates kerkis palju Jaapani kultuuriga seonduvaid küsimusi, kasutan kindlasti ka võimalust külastada märtsikuus nii seda kui ka teisi loenguid ja töötubasid.

Kokkuvõttes see näitus kõnetas mind ja pakkus palju mõtteainet. See oli igal juhul põnevaks sissejuhatuseks Jaapani võitluskunstide maailma. Huvitav väljapanek tekitas uudishimu kultuuris avalduvate rituaalide ja kultuuriliste praktikate suhtes.

(1) Jaapani Fondi koostatud rändnäitus on jõudnud Eesti publiku ette Kiek in de Köki ja Jaapani suursaatkonna koostöös.