Ivo Posti ja ansambel Floridante Estonia kontserdisaalis 18.12.2018.

Lund ei ole veel ning ostukeskustes käiatavad läilad jõulušlaagrid ei tekita teatavasti mingit jõulutunnet. Aastalõpu rabelustest väsinud vaimule oleks vaja midagi, mille abil aega peatada, et jõulurahu südamesse tulla saaks. Ehk oleks abi barokkmuusikast – Vivaldist ja Händelist?

Vivaldi ja Händel olid ajastukaaslased, kuid nende saatused erinesid nagu öö ja päev. Veneetslane Vivaldi suri vaesuses vireledes Viinis, samal ajal kui Põhja-Saksamaalt pärit Händel kogus Inglismaa kõrgseltskonnas kuulsust ja rikkust. Kontserdil kõlasid Händeli ja Vivaldi teosed ajastutruus esituses (ingl historically informed performance): ajastu pillidega, mida mängisid Meelis Orgse, Mari Targo (viiul), Johanna Vahermägi (vioola), Tõnu Jõesaar (tšello), Mati Lukk (kontrabass), Saale Fischer (klavessiin ja orel) ning Kristo Käo (barokk-kitarr, teorb). Vivaldi loomingust tulid ettekandele seekord vaid instrumentaalteosed (sinfonia’d ja keelpillikontserdid), Händeli kuulsamaid aariaid esitas koos ansambliga kontratenor Ivo Posti.

Vivaldi meloodilised ja mängulised keelpillipalad vaheldusid kontserdil Händeli afektirohkete aariatega. Ansambli mängustiil on täpne ja professionaalne, kaunitämbriline muusika värvikas ja nauditav. Floridante nägi laval ka visuaalselt atraktiivne välja.

Kontratenor on haruldane meeshääl, mille ulatus jääb aldi ja soprani registrisse. Rahvusvaheliselt tuntud Ivo Posti loomulik anne on kenasti lihvitud, kõrgeid noote keerab ta elegantse kergusega ümber sõrme. Sametiselt-pehmelt, samas iga nooti täpselt välja joonistav esitus paitas kõrva ning kõditas meeldivalt retseptoreid. Lummata oleks võinud aga ainuüksi Ivo Posti sarmikus ja suur näitlejameisterlikkus; tema värvikas-emotsionaalne ja äärmiselt väljendusrikas esitus jäi samas sisutihedaks, tehniliselt täpseks ja fokuseerituks. Kokkukõla ansambliga oli võrratu.

Pisut üle tunni kestnud kontsert sai üllatavalt kiiresti läbi. Lõpus tekkis veel mõte, et oleks olnud huvitav võrdluseks kuulda ka mõnda Vivaldi vokaalteost. Kas oli Händel ansambli või laulja valik, on allakirjutanule teadmata.

Jõulutunne tuli igatahes võimsalt ja barokselt. Ka saalist lahkujate nägudelt võis lugeda rõõmu, rahulolu. Sellist kooslust mängimas näha-kuulda ei saa ju iga päev. Sarja “Lõunamuusika” kontserdid jätkuvad Estonia kontserdisaalis uue hooga uuel aastal, loodan varsti taas kuulda ka Floridantet ja Ivo Postit.