Laupäeval, 18. mail toimub korduvalt oma populaarsust tõestanud Muuseumiöö, mis sel korral kannab pealkirja “Öös on mustreid”. Valisime kultuur.info kalendrist välja 10 peamiselt Tallinna ja Tartu muuseumit, mille külastamise soovitaksime laupäeval ette võtta. Lisaks nendele leidub kultuur.info-s Muuseumiööst osavõtvaid muuseumeid nii Haapsalus, Narvas, Kurgjas, Kuressaares, Vikis, Võrus, Varbusel kui ka Juurus.

Tartu Laulupeomuusemis kõlab koorilaul ja lavale tuuakse etendused Heino Elleri koolinoortelt, Polygon teatri noortestuudiumilt ja Laulupeomuuseumi stuudiumilt. Laulupeomuuseumi parki istutatakse puu I Üldlaulupeo ja Johann Voldemar Jannseni auks.

Eesti Rahva Muuseumis tutvustatakse tätoveeringute tegemise kunsti ja mustrite maailma. Silla-alal tehakse soovijatele hennamaalinguid ning lastele näomaalinguid. Avatud on ERMi näitused “Kohtumised”, “Uurali kaja”, “Ise tehtud Eesti” ja “Toolilugu”. Lisaks saab tutvuda Karoliine Koroli koostatud hüpiknäitusega plastmassidest ning Kamille Saabre lillemaalide näitusega “Kõige ilusam aeg”.

Eesti Põllumajandusmuuseumis uuritakse universumi mustreid ja selle seoseid mee ja mesilastega. Külastajad saavad osa võtta nii orienteerumismängust, viktoriinist, töötoast, aga ka giidituuridest. Avatud on kohvik, lõkketulel valmivad pannkoogid ja sepikojas sepamustrid!

Eesti Rahvusraamatukogus saab panna ennast proovile põgenemistubades, osaleda näituse “Laulupeoraamatukogu” ringkäigul ja külastada Rahvusraamatukogu hoidlaid. 8. korruse muusikasaalis toimub plaaditurg, kus muusikat mängib endine Riigikogu esimees Eiki Nestor. Humanitaarsaalis räägib kirjakunstnik Mart Anderson kõigest sellest, mis teeb raamatu kauniks ja mida kujundaja töö tähendab. Samuti on avatud Rahvusraamatukogu vanade asjade muuseum ja 8. korruse väliterrass, kust avaneb kaunis vaade Tallinnale.

Eesti Tuletõrjemuuseumis demonstreeritakse tulemustreid ning näidatakse kaasaegset ja vana tuletõrjetehnikat. Ka räägitakse elanikkonnakaitsest ja hädaolukorraks valmisolekust, Põhja päästekeskus demonstreerib uuemaid ennetuslahendusi. Tallinna Tuletõrjeühingu ansambel Pritsu Brass esitab tuletõrjemuusikat ja ringi liigub tuletõrjekoer Nublu.

Tartus on avatud Baeri maja, kus 19. sajandil elas ja töötas loodusteadlane Karl Ernst von Baer. Kuulata saab ettekannet “Mustrid kalade elus”, osa võtta ekskursioonist ja ööhäälte kuulamisest. Kogu õhtu jooksul saavad külastajad lahendada nuputamisülesandeid ja lapsed osaleda aaretejahis. Müüakse raamatuid, ajakirju ja heliplaate.

Eduard Vilde Muuseumis saab proovida 1920-ndate aksessuaare, aga ka Vilde kombel sule ja tindiga kirjutamist. Lastele on mõeldud otsimis- ja nuputamismängud. Kahel täistunnil esineb oma luuletustega Veronika Kivisilla. Kogu õhtu on avatud verandakohvik ja galeriikorrusel Rein Raamatu näitus “Nostalgilised mälupildid”.

Tartu Ülikooli Muuseumis saab uurida seda, milliseid mustreid valgus tekitab. Proovida saab valgusmustreid nähtavaks tegevaid prille, meisterdada värvivurri, uudistada Hullu Teadlase eksperimenti, aga ka näitust “Mõistatuslik elekter”. Vaateplatvormile pääseb Muuseumiööl piletiga.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis võib külastada kuraator Pille Kaleviste juhtimisel Eesti kaasaegset keraamikat tutvustavat näitust “Mis mind hoiab” või avastada värskelt avatud näitust “Väljaandja Lugemik. Trükised aastatest 2010–2019”, mis tutvustab kaasaegse graafilise disaini ja kunstikirjastamise eripärasid. Lisaks on avatud Eesti tarbekunsti püsinäitus “Kogutud teosed”.

Eesti Arhitektuurimuuseumis saavad kõik soovijad mängida otsimismängu “Materjalide ja mustrite jaht”, lastega peresid ja teisi huvilisi oodatakse osa võtma meisterdamisest “Mustri majad”. Ka esinevad ETA Kompanii tantsijad. Avatud on näitused kõigil korrustel. Kõik muuseumi poolt välja antud trükised on kogu päeva jooksul müügil soodushinnaga -20%! Ka on võimalus osaleda venekeelsel ekskursioonil näitusel “Oma tuba. Feministi küsimused arhitektuurile”.