Uue aasta algus toob meile rahulikke õhtuid heade filmide ja näituste või hoopis Eesti Filharmoonia kammerkoori kontserdi seltsis. Kes aga tahab uut aastat hooga alustada, saab minna rokkbändide festivalile Rockstarsi.

Filmiõhtu Tartmusis: Ruben Östlundi “Ruut”
8.–10.01.
Tartu kunstimuuseum

Rootslane Ruben Östlund on tuntud oma iroonilise jutustusoskuse poolest, “Ruut” on samuti mõnusalt kriitiline vaade ühe kunstimuuseumi kuraatori ellu, kus segunevad probleemid eraelus ja riskantsed otsused uue näituse reklaamimisel.

Kunstimuuseumi kuraator Christian teeb eelreklaami inimlikku usaldust ja ligimesearmastust propageerivale näitusele, kuid langeb ise sulide ohvriks ning jääb ilma rahakotist, telefonist ja mansetinööpidest. Kolleegi soovitatud kaval nüke toob Christianile küll maise varanduse tagasi, aga selgi on ebameeldiv kõrvalmõju ning ka muretu üheöösuhtena kavandatud afäär annab ootamatult valusa tagasilöögi. Mitte lõpp hea, kõik hea, vaid algus mokas, kõik kihvas.

Pidu
8.-11.01.
Kino Sõprus

See väikekodanluse vaevade ja keskklassi volituste rabe paljastus on tänu võlgu arvukatele eri mõjutustele, sealhulgas Mike Leigh`le, Tšehhovile ja klassikalisele briti 1960ndate kinole.

Tähistades Sally Potteri ekraanile naasmist – filmiga “Orlando” tuntuks saanud režissööri eelmine linateos oli 2012. aastal valminud “Ginger ja Rosa” –, kujutab see endast peent afääri, mis on peaaegu täielikult üles võetud ühesainsas ruumis. Ometi ei suuda minimalistlik võttepaik piirata selliste näitlejate nagu Kristin Scott Thomas, Cillian Murphy ja Timothy Spall meisterlikku rollisooritust.

Tasuta kontsert “Klassikat juubeliaasta alguseks”
10.01.
Tallinna Õpetajate maja

Eestisse on aastavahetuse paiku saabunud nii Tallinnas kui Tartus aastaid tagasi tegutsenud ja publikut hurmanud sopran Eve Randkivi (alustas laulmist nime all Eve Tasa). Eve on juba ligi 15 aastat elanud šotimaal Glasgow´s. Omal ajal oli tunnustatud sopran nii RO Estonia kui Vanemuise solist ning tegi soprani kandvaid rolle ja peaosi sellistes suurtes ooperites nagu “Traviata”, “Rigoletto”, “Võluflööt” jpt.

Palved II. Missa syllabica
12.01.
Tartu Ülikooli aula

Kava pakub harvakuuldavat kõlavälja, mis tekib gregoriaani koraalide peenes sakraalses puhtuses ja rataslüüra keskajahõngulises viiuldamises. Itaalia muusik Marco Ambrosini on kõrgelt hinnatud artist, helilooja ja õpetaja, kes plaadistab parimatele firmadele ja kelle osalus ehib tuntud vanamuusikafestivale.

Sel hooajal esitab Eesti Filharmoonia kammerkoor kontsertidel “Palved I-III” eri usunditega seostuvat muusikat – kantud vene ortodoksi, antud kavas lääne-katoliku, maikuus budismi vaimsusest.

Ekspressionistlik teibimaali töötuba Kumu näitusel “Saksamaa metsikud”
13.01.
Kumu kunstimuuseum

Kumu näituse “Saksamaa metsikud. Die Brücke ja Der Blaue Reiteri ekspressionistid” viimasel laupäeval on kõigil peredel, lastel ja hingelt noortel külastajatel võimalus osa võtta drop-in ekspressionistlikust töötoast.

Umbes pooletunnise meisterdamise käigus valmib töötoas värviderohke teibimaal.

Loodusõhtu-kontsert “Mere värvid”
13.01.
Ammende villa

Loodusprogrammi veab Martin Suuroja, lauludega esineb Wanda-Helene Ollep. Samas toimub ka Eesti 100. juubeli raames raamatu “Eesti 100 – loodusmonumendid” esmaesitlus (autorid Martin ja Kalle-Mart Suuroja).

Dead Moroz Fest
13.01.
Rockstar’s

Vene uusaasta pidustused, laval kohalike eesti ja vene rokkbändide koorekiht!