Sellel nädalal soovitame üle vaadata oma garderoob kinos Sõprus, hakata kirjanikuks Tartu linnaraamatukogus ja mõtestada lahti modernismiutoopiad Tallinna linnamuuseumis. Samuti soovitame museoloogidele ja muuseumihuvilistele üht konverentsi Tartus, kadri- ja mardisantidele aga koolitust Saaremaal. Lisaks veel uued Eesti joonisfilmid, dokumentaalfilmid Jeesustest ja soome-ugri rahvastest ning mängufilmid Põrgu Jaanist ja ühest Rootsi saamist. Kellele sellest ikkagi ei piisa, võib võtta ette nii Tuglase kui ka nüüdisaegsete autorite novellid, külastada kärgteadvust koos kuraatoriga, matkata räätsadega Kakerdaja rabas või kuulata klassikalise ja teatraalse koorimuusika mitmehäälsust. Ühesõnaga, igaühele oma!
Tallinna moefilmide festival “MoeKunstiKino”
4.-10.10.
Kino Sõprus
Sel aastal on programmis filme paljudest moe- ja kunstimaailma suurkujudest. Alexander McQueen, Vivienne Westwood, Yayoi Kusama, Christian Dior, Guo Pei ja mitmed teised on suurel ekraanil ning jagavad vaatajatele oma mõtteid, tegemisi, tagasilööke ning ennekõike kirge.
NaNoWriMo: kirjanikuks 30 päevaga?
9.10.
Tartu Oskar Lutsu nimeline Linnaraamatukogu
Epp Lankotsi loeng “Modernismiutoopiad ja muutused elukeskkonnas 1960.–80. aastatel”
9.10.
Tallinna Linnamuuseum
Epp Lankots on Eesti Kunstiakadeemia vanemteadur.
ICOM ICME 51. aastakonverents
9.-12.10.
Eesti Rahva Muuseum
Nelja-päevasel konverentsil esineb erinevatelt kontinentidelt üle 40 ettekandega museolooge, akadeemikuid ja praktikuid, kes vaatlevad muuseumide ülesandeid ja uusi tegevussuundi. Räägitakse kõige laiemalt muuseume mõjutavatest protsessidest, alates majandusest, poliitikast, infoühiskonna arengust kuni rahvastikuküsimuste ja kultuuritarbimise muutuseni.
Mardi- ja kadrikombestiku koolitus
10.10.
Salme Rahvamaja
Sellel koolitusel saad näpunäiteid riietumise kohta, õpid üsna mitu vajalikku laulu ja saad selgeks tähtpäevaga seotud tavad ja kombed.
Kumu Dokumentaal: “Otsides Jeesust”
10.10.
Kumu auditoorium
Filmi juhatab sisse kunstiteadlane Triin Tulgiste.
Hõimukuu film: Lennart Meri “Linnutee tuuled”
10.10.
Tallinna Ülikooli Balti Filmi- ja Meediakooli SuperNova kino
Lennart Meri 1969-1988 vändatud filmid soome-ugri rahvastest on avaldanud sügavat mõju paljudele toonastele noortele.
“Eesti novell 2018” – uue raamatusarja esitlus Rahva Raamatus
11.10.
Viru keskuse Rahva Raamat
Otse loomulikult on sees Tuglase novelliauhinnaga pärjatud lood, aga häid novelle kirjutatakse igal aastal kaugelt rohkem kui kaks. Aga et ajalugu oleks võrdluseks silma ees, on kogus uudisjuttude kõrval ka üks sajanditagune üllitis, seekord maestro Friedebert Tuglase enda sulest.
EN18: Jüri Kolk, Mudlum, Mart Kivastik, Martti Kalda, Lilli Luuk, Andrus Kivirähk, Meelis Friedenthal, Mari-Liis Müürsepp, Janar Ala, Margit Lõhmus, Donald Tomberg, Juhan Voolaid, Armin Kõomägi, Mihkel Mutt, Friedebert Tuglas.
Autorite ja koostajatega vestleb Mart Juur.
Kuraatorituur näitusel “Kärgteadvus”
11.10.
Tallinna Kunstihoone galerii
Tuur on tasuta ja toimub inglise keeles. Algus Tallinna Kunstihoone galeriis!
Uued eesti joonisfilmid
12.10.
Tartu Ülikooli kirik
Rahvas ootab kedagi erilist. Keegi eriline sünnibki – täiskasvanud ülikonda riietatud mees. Rahvas järgneb mehele ning elab kaasa tema teatraalsetele, kuid mõttetutele esinemistele. Ühe esinemise käigus teeb mees vea ning teda varem jumaldanud rahvas jätab ta maha. Jäänud üksi, kohtab ta naist, kes on tema jaoks loodud. Teatraalsed esinemised jätkuvad…
Maasikaõgijad (Mattias Mälk)
Fantaasiafilm kahest maasikakasvatajast, kelle põllu hävitavad aplad teod. Paar üritab linnas uut elu alustada, aga kui naine jääb lapseootele, siis kahtlustab paranoiline mees, et ka selle taga on teod.
Hukule määratud (Francesco Rosso)
Seal, kus pole enam rööpaid ja langenud puud killustikku kipuvad embama, istub keegi teine vananaiste suve krõbedas rohus. Ning ütleb endale rahu, olnud tundeid ei kustuta, aga need tuhmuvad tarkuseks tulevikku. Ehk polegi maine see tee, mida pean käima, aga kuidas ma tean, kui mind allutab gravitatsioon.
Päikeseloojangumatk Kakerdaja rabas
13.10.
Kakerdaja raba
Räägime sellest, kuidas on raba oma nime saanud ning mis traagiline õnnetus juhtus Noku talu perepojaga rabas.
Päikeseloojang teeb raba eriti maagiliseks ja müstiliseks, naudime seda üheskoos soojärve kaldal. Matk toimub räätsadega, kestab umbes 3 tundi ja on orienteeruvalt 8-9 km pikkune.
Matka juhib bioloogi haridusega kogenud matkajuht.
Linastus & kohtumine tegijatega: “Põrgu Jaan”
14.10.
Kino Sõprus
“Põrgu Jaan” on müsteerium, mis on inspireeritud Põhjasõja-järgsetest süngetest aegadest. Rahvast on aastaid rõhunud sõda, nälg ja katk. Saladusliku põnevusloo peategelane on Jaan (Meelis Rämmeld), kes leitakse teadvusetult mererannalt. Jaan ei mäleta oma minevikku. Ta on võõras niihästi iseendale kui inimestele enda ümber.
Juhuse tahtel asub Jaan elama paruni (Andres Lepik) juurde kohalikku mõisahoonesse, kus mõni aeg tagasi on aset leidnud õõvastav kuritöö. Ajapikku hakkavad ilmnema vihjed salapärase võõra tausta ja varasemate tegude kohta. Mida teha, kui selgub, et sa oled keegi, kes sa olla ei taha?
Tumedas öös ja karges õhus
14.10.
Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja
Norra kammerkoor NOVA on loodud 2001. aastal ja on saavutanud mitmeid tunnustusi rahvusvahelistel koorikonkurssidel ning pälvinud Norra riikliku kultuuristipendiumi. Koori kogenud ja võimekas dirigent Tore Erik Mohn (1961) otsib koori unikaalset kõla ning on avatud lisaks klassikalisele muusikale ka teatraalsematele projektidele.
NUKU koor on teatraalne koor, kes on avatud lisaks lavastatud projektidele ka klassikalisele koorimuusikale.
Koore juhatavad Tore Erik Mohn (Norra), Saale Kreen ja Reeda Toots.
Kavas Knoph, Britten, Grieg, Sandström, Pärt, Tulev, Kõrvits, Kaev, Tipp jt.
Hõimukuu film: Saami veri
14.10.
Tartu Elektriteater
Saami päritolu autori Amanda Kernelli film pälvis Veneetsia filmifestivalil parima debüütfilmi preemia ja Göteborgi filmifestivalil parima Põhjamaade filmi preemia. Film pälvis 2017. aasta Euroopa Parlamendi filmiauhinna Lux Prize.
Film linastub eestikeelsete subtiitritega.