Käesoleva nädala kultuurimenüüst vaatavad vastu apokalüptilised maastikud, hümn sinisele taevale, ballettmeister ja rahvatants, vampiirid, ungari luule, mürarohked helimassiivid, saksa reekviem, abstraktne koreograafiline põnevik, süntesaatorid, tehnoloogiad ning mõistagi ka seened. Nautigem!

Al Paldroki kohta on öeldud, et ta tegutseb juba aastaid raamidevälisel territooriumil, kus kunstiobjekt on lakanud olemast füüsiline teos (Raivo Kelomees). On öeldud, et tema jaoks võib loomeprotsess ühe teose ümber kesta lõputult (Marian Kivila). Ja ka seda, et ta on loonud peatumatute ülemaailmsete tuuride, performance’ite, näituste ja publikatsioonidega ühe kõige esinduslikuma, märkimisväärsema, ajakohasema ja transformatiivsema kunstiliikumise ajaloos (Ron Whitehead). Mida ütlevad tema kohta “Apokalüptilised maastikud”, seda minge kaema Võru Linnagaleriisse.

Armastatud helilooja Tõnu Kõrvits tähistab koos oma sõprade ja loominguliste partneritega üht elutee verstaposti autorikontserdiga, mis tutvustab tema loomingu värve ja mitmekesisust.

Tallinna Kammerorkester
Eesti Filharmoonia Kammerkoor

Kaastegevad Riho Sibul (kitarr), Ulla Krigul (orel), Virgo Veldi (saksofon), Lena Willemark (vokaal)
Dirigent Tõnu Kaljuste

Kavas: Tõnu Kõrvits. “Hümn sinisele taevale”, “Thule koraalid”, “Päikeselaul”, “Lahkumine Elbalt”, “Kreegi vihik”

Urmas Vadi romaani “Ballettmeister” esitlusel esineb rahvatantsurühm Torbikud Kati Grauberg-Longhursti ja Ave Anslani eestvedamisel. Romaanist vestlevad raamatu toimetaja Triinu Tamm ja autor.

Kultusfilmi maine saavutanud teos “Tüdruk läheb öösel üksi koju” (Ana Lily Amirpour, 2014) ühendab endas klassikalise õudusfilmi, Ameerika spagetivesterni ja viited tänapäeva popkultuurile. Selle omapärane musta karva maailm tõmbab vaatajat ligi nagu vampiiri suudlus. Ka filmi heliriba on verdtarretav: siin seguneb Iraani underground-rokk düstoopilise Ameerika tööstuslinna kantrimuusikaga. Film kiirgab kurjust, kättemaksu ja suurt igatsust, kuid eelkõige verejanulist iha elu järele.

Post-it Poetry – Ungari luule päev

11.04
Ungari Instituut Tallinnas ja Tartu ülikooli soome-ugri osakond

Ungari luule päeva tähistamiseks korraldatakse Eestis märkmepaberiluule-installatsioon, mille puhul esitletakse Tallinnas ja Tartus sadadel värvilistel märkmepaberitel lugemiseks ja kaasa haaramiseks mõeldud Ungari luuletusi. Tule, loe, naudi ja võta kaasa oma lemmikud luulesalmid Janus Pannoniuselt, Bálint Balassilt, Sándor Petőfilt, Endre Ady’lt või Mihály Babits’ilt!

Luuletused on Tallinna Ungari instituudi uksel (Piiskopi 2) ja Tartu ülikooli soome-ugri osakonna seintel (Jakobi 2).

mÜraton

11.04
Grafodroom

mÜratonil koonduvad ja hiljem ka põimuvad või põrkuvad viis eksperimentaalse heli sooritust järgmistelt tegijatelt: Ryosuke Kiyasu (Tokyo), Zherbin (Helsingi), Sama Sasha (Helsingi), Hello Upan (Tallinn) ja MIMproject (Tallinn). Ees ootavad helimassiivid, katkised luubid, müra, abstraktsus ja ämbientsus.

Saaremaa Muuseumi koostöö Taani Kultuuri Instituudiga on olnud viljakas ja esinemas on käinud mitmeid Taani kollektiive. Seekord on külla palutud Mogens Dahli kammerkoor.

Taani Kultuuri Instituudil ja Mogens Dahlil on au esitleda Brahmsi “Saksa reekviemi” ülimalt kõrge kunstilise tasemega Taani-Balti meeskonna esituses.

Sopran: Elina Shimkus (Läti)
Bariton: Kalvis Kalniņš (Läti)
Mogens Dahl Kammerkor (Taani)
Klaveril: Tanja Zapolski ja Rikke Sandberg (Taani)
Dirigent: Mogens Dahl (Taani)

Kädi Metsoja “tegeele”

11.04, 13.04, 15.04, 16.04
Kanuti Gildi SAAL

“tegeele” on abstraktne koreograafiline põnevik, kus peategelane satub füüsiliselt olukordadesse, kus eelnevalt omandatud kogemused enam ei aita, väljapääs on võimatu, kõik uksed on sulgunud. Põnevikule kohaselt harutatakse umbsõlmed loo lõpuks lahti, väline hädaoht on muudetud sisemiseks olemiseks. Kuid veel enne seda tuleb peategelasel teostada katsed ja mõista, kas alla on hirmsam kukkuda kui üles. Uurida, et kui ta pole siin, siis kas ta on seal või pole teda üldse. Inimene, kes sulgeb ukse, pole enam see sama, kes ukse avas.

Eesti Elektroonilise Muusika Seltsi üritustesarja raames toimub avalik vestlus Eesti elektroonilise muusika pioneeri Sven Grünbergiga. Luubi all on tema elektrooniline muusika, süntesaatorid ning tehnoloogiad. Kuulatakse varasemat Grünbergi loomingut vinüülidelt. Vestlust kureerib Taavi Kerikmäe.

Seeneöö

13.04
Tallinna Botaanikaaed

Olete oodatud osalema erakordsel sündmusel Tallinna botaanikaaia palmide all. Muusikalise ruumiloome eest hoolitseb Rändaja, õdusat atmosfääri botaanikaaia palmisaalis aitab oma helge loominguga kujundada Okeiko. Seenerännakutest räägib ja ruumi hoiab Ivar aka Karu Nuii. Aivar Jürgenson, PhD, Tallinna Ülikooli vanemteadur, raamatu “Seened kultuuriloos” autor, tutvustab ettekandes seente kultuuriloolist tausta, kõneleb seentega seotud kommetest, harjumustest ja legendidest läbi etnomükoloogilise perspektiivi.