Uue aasta kuulutame alanuks just järgmiste nädalasoovitustega.

Tartu kunsti aastanäitus

6.–19.01.
Tartu Kunstimaja

Vastavalt Tartu Kunstnike Liidu liikmete kevadisele otsusele kujundab ja kureerib tänavuse aastanäituse Martti Ruus, kes soovib luua arhitektuurselt ja kompositsiooniliselt tervikliku ning esindusliku näitusemiljöö, mis võimaldaks kunstil särada omaenda ilus.

Helena Keskküla on oma varasemas loomingus korduvalt mänginud sentimentaalsusega, põiminud teksti ja muusikat ning sellele loogilise jätkuna jõudnud muusikaližanrini. Teda huvitab jätkuvalt, mis juhtub, kui rääkida hirmudest kasutades laule, huumorit ja otsekohest teksti. 

Paul Kuimet tegeleb oma loomingus ruumiga alates aastast 2013. Teda huvitab arhitektuurse ruumi suhe fotograafiasse ja filmi ning nende suhe omakorda näituseruumi arhitektuuri. Läbimõeldud on ka nende juurde kuuluv stsenograafia ja koreograafia, nii külastajate kui ka teoste oma.

Tegemist on seni suurima Eesti naiskunstnike loomingut tutvustava väljapanekuga, mis toob päevavalgele palju vähetuntud materjali ja asetab selle dialoogi Soome naiskunstnike teostega. Näitus on sündinud koostöös Ateneumi kunstimuuseumiga.

Eesti Kunstimuuseumi 100. tegevusaastal on Kumu võtnud fookusesse naiskunstnikud. Näitus “Eneseloomine” keskendub 19. sajandil naiste eneseteadvuses ja ühiskondlikus positsioonis alguse saanud muutustele, mis kajastuvad nii naiskunstnike tegevuses kui ka naise kujutamise viisides.

uued nuku- ja joonisfilmid

7.01.
Tartu Ülikooli kirik

Linastuvad kodumaised nuku- ja joonisfilmid:

  • “Armastusest” (rež Girlin Bassovskaja, nukufilm)
  • “Kosmonaut” (rež Kaspar Jancis, joonisfilm)
  • “Talv vihmametsas” (rež Anu-Laura Tuttelberg, nukufilm)
  • “Orpheus” (rež Priit Tender, joonisfilm)
  • “Tiivad” (rež Riho Unt, nukufilm)

Tallinna Linnagaleriis on avatud Edgar Tedresaare ja Sten Saaritsa näitus “Must kuld”, mis püüab maalide, video ja heli vahendusel aimu anda fossiilsete kütuste tööstuse poolt hõivatud maa-ala ulatusest. Näituse kuraator on Siim Preiman. 

Pöördeline 1927. aasta suvi noore naise Salome elus, kes kuulub karismaatilise Maria Akerblomi juhitud kinnisse ususekti. Salome leiab end ootamatus vastasseisus halastamatu Mariaga – naisega, kes päästis ta elu.

Zaida Bergroth (1977) on kaasaegse käekirjaga rahvusvaheliselt tunnustatud Soome naisrežissöör ja stsenarist. Tema filmidele on iseloomulik näiliselt veatu pealispind, mille varjus hiilib aga midagi õudusttekitavat.

Kohal on näitleja Rein Oja ja produtsent Evelin Penttile. Vestlust modereerib Maarja Hindoalla.

Matt Green otsustas kogeda New Yorgi linnaruumi ehedaimal moel ehk kõndida läbi kõik metropoli tänavad, pargid, surnuaiad, rannad ja sillad, kokku üle 12 000 km. Film on hoogne ja vaimukas, täis ootamatuid ja rikastavaid kohtumisi New Yorgi tavaliste elanike ja paikadega.

Filmiõhtu juhatab sisse Neeme Raud.

Tasuta!

Ekskursioon teatrimajas

10.01.
11.01.
Rahvusooper Estonia

Kas soovid Estonia majast ja rahvusooperi tegemistest rohkem teada saada? Tule tunnisele etenduse-eelsele ekskursioonile Estonia teatrisse, tutvu kauni ajaloolise hoonega ja vaata, mis toimub majas enne, kui eesriie tõuseb.

Triin Ruubel-Lilleberg – viiul
Iván Bragado Poveda – harf (Hispaania)

Kava:
Louis Spohr – Sonaat viiulile ja harfile B-duur Op.16
Claude Debussy – Beau Soir
Claude Debussy – La fille aux chevaux de lin
Reynaldo Hahn – L’heure exquise
Reynaldo Hahn – L’Énaumorée
Bernard Andres – Zerbrina

Lossimuusika kontserdisarja kunstiline juht on Aare Tammesalu.