Juunikuu teine nädal pakub mõnusas koguses looduskümblust ning silma- ja kõrvailu. Täidetud saab ka kõht ning ennustada on üleüldist  head olu.

Loodusretk Otepää loodusradadele
11.06.
Algus Tartu Ülikooli õppehoone juurest

Bioloogide Silvia Pihu ja Külli Kalamees-Pani juhendamisel matkatakse ja uuritakse taimi Otepää looduspargis Väikesel Munamäel ning Pühajärve õpperajal, uuritakse loodust Hobustemäel ja imetletakse Harimäe tornist Otepää kõrgustikku. Otepää looduspark on oma territooriumi ulatuselt (22 430 hektarit) suurim maastikukaitseala Eestis. Looduspargis on 65 järve ning neist suurimat, käänulise kaldajoone ning viie metsase saarega Pühajärve,
peetakse Eesti üheks kauneimaks.

Hullu Teadlase eksperiment
10.06.
Tartu Ülikooli muuseumi peamaja

Osalejad saavad põnevate katsete käigus ise proovida loodusseaduste paikapidavust, avastada uut ja põnevat ning seda loomulikult hullu teadlase mooduste järgi, mis on teadagi põnevam kui muidu. Kaasahaarav teadusetegu toimub Tartu loodusfestivalil, mida mõistagi külastada soovitame.

Eesti Ajaloomuuseumi õpituba “Tallinna vaated 19. sajandil”
10.06.
Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone

Laupäeval, 10. juunil 2017 algusega kell 13 toimub Suurgildi hoones õpituba sarjast “Asja armastajad”. Kunstiteadlane Risto Paju (Tallinna Linnamuuseum) räägib lähemalt sellest, kuidas kunstnikud nägid Tallinna 19. sajandil. Tallinna vanimaid vaateid leidub kõige rohkem kolmes kogus: Tallinna Linnamuuseumis, Eesti Ajaloomuuseumis ja Eesti Kunstimuuseumis. Sel korral võtab Risto Paju vaatluse alla 19. sajandi linnavaated, valdavas osas maalid Martin Oldekopilt, Johannes Hault, Ernst Hermann Schlichtingult jt. Lisaks saab näha teoseid Eesti Ajaloomuuseumi kunstikogust.

Soome 100 suurkontsert
10.06.
Vabaduse väljak

Kontsert on Soome 100. juubeliaasta peasündmus Eestis. Publiku ees on 9 soome ning 9 eesti pop- ja rokkmuusikut, kes esinevad koos ja eraldi. Terve õhtu on laval Soome-Eesti saatebänd. Kontsert on muusikaline segu nostalgiast ning uutest noortest artistidest – soomlaste ja eestlaste ühisesinemistest ning naabermaa laulude tõlgendustest. See on läbilõige praeguse hetke soome kultuurist ja selle ühisosast eestlusega. Päev kätkeb endas ka palju muud Soome-teemalist ning põnevat tegevust jätkub kõigile.

Jalgratta 200. sünnipäev
10.06.
Eesti Jalgrattamuuseum

Meie kõigi väikseimal kaherattalisel sõbral on 200. sünnipäev. Väärikat päeva peks tähistama lisaks rattal ringi vuramisega ka  eriskummalisemate tegevustega. Jalgrattamuuseumil on selleks puhuks välja mõeldud terve programm. Sünnipäevapidu algab Väätsa põhikooli (mõisa) sisehoovist kell 17, kus toimub jalgrattaleiutajate näitus, konkurss ning mängud suurtele ja väikestele. Oma jooksurattaga tuleb külla ka Karl Drais, kes tegi sellega 200 aastat tagasi, 1817. aastal, maailma esimese jalgrattasõitu. Kavas on veel palju põnevat, mida soovitame soojalt.

Tallinna tänavatoidufestival & TaDaa! Festival 2017
10.–11.06.
Telliskivi Loomelinnak

Tallinna tänavatoidufestival on Eesti suurim tänavatoidule pühendatud festival. Telliskivi Loomelinnakusse on kahe päeva jooksul kohale oodata ligi 70 söögi- ja joogikohta, sealhulgas foodtruck’id, pop-up-köögid, Telliskivi Loomelinnaku kohvikud ja põnevad külalistoitlustajad välismaalt. Lisaks toimub festivalil “TaDaa!” tänavaartistide festival, kus kolmel “laval” esinevad professionaalsed tänavaartistid  üle maailma. Trammid sinnakanti veel ei käi (alates sügisest käivad), aga kel janu (nälg), sel jalad.

Looduslodja tähevaatlusretk
9.06.
Sisevete Saatkond

Sõidame vaikselt hilisõhtusel Emajõel ning uurime lodjalael lambanahkadel lesides pea kohal kummuvat ilmaruumi. Taevakaardist, tähtkujudest ja vanadest legendidest pajatab tähegiid Hillar Uudevald.

Linnahalli eriseanss: “Teispool lootust”
9.06.
Linnahall

Kino Sõprus kolib koos Tartu Elektriteatriga korraks majast välja mere äärde. Aki Kaurismäki uusima filmi “Teispool lootust” eriseanss toimub Linnahalli merepoolsetel treppidel algusega kell 23. Söelaeva trümmis saabub Helsingisse noor süürlane Khaled (Sherwan Haji), kes otsib taga oma kadunud õde. Samal ajal ja samas linnas otsustab oma senisele abielule ja karjäärile lõpu teha keskealine soomlane Wikström. Kui immigratsioonikeskusest põgenenud Khaled satub restorani juurde, mida Wikström üritab üles töötada, leiavad mõlemad teineteisest tuge, ehkki toimetulekuks tuleb mõnest seadusest mööda hiilida.

Valdur Mikita “Metsa poole loeng” Kännukuke raamatukogus
9.06.
Kännukuke Raamatukogu

Kännukuke raamatukogus mõtiskleb ja jutustab Valdur Mikita ning, nagu ka pealkirjast järeldada võib, on tegemist “Metsa poole loenguga”. Kõik huvilised on oodatud ning sündmus on tasuta!

Kirikute öö retk “Tartu keskaegsed pärlid – Jaani kirik ja Toomkirik”
9.06.
Tartu Linnamuuseum

Tartu Linnamuuseum, Jaani kirik ja Tartu Ülikooli muuseum kutsuvad Kirikute ööl huvilisi tutvuma Tartu keskaegsete pärlite Jaani kiriku ja Tartu Toomkirikuga ning uudistama Tartu Linnamuuseumis näitust “Olev Prints ja Tartu Jaani kiriku kadunud värvid”. Tartu Linnamuuseumi, Jaani kiriku ja Tartu ülikooli muuseumi ühisretk “Tartu keskaegsed pärlid – Jaani kirik ja Toomkirik” algab 9. juunil 2017 kell 17 Tartu Linnamuuseumis (Narva mnt 23), kus osalejatele tutvustatakse näitust “Olev Prints ja Tartu Jaani kiriku kadunud värvid”. Näitusel esitletakse Tartu Jaani kiriku nüüdseks kadunud värve – seinamaalinguid ja skulptuuride värvilist viimistlust – läbi kunstiajaloolase Olev Printsi (1915–1996) jooniste, akvarellide ja fotode.

OmaMood 2017
8.06.
Pärimusmuusika ait

“OmaMood” on viiendat korda toimuv omanäoline moeetendus, mille eesmärk on tuua osalejani klassikalise käsitöö elemendid modernses võtmes. Kutsutakse üles väärtustama eesti kultuuri, eestlaste loomingut ning eelistama eestimaist, kvaliteetset, armastusega tehtud käsitööd, hinnates seeläbi ka rohelist mõtteviisi. “OmaMood 2017” on saanud inspiratsiooni loodusest ja ürgsetest metsadest. Kontseptsiooni element on lõng, mis seob ja ühendab ning millest võib alguse saada midagi uut ja seninägematut.

Kaksiklinna Valga-Valka festival
7.–11.06.
Valga

Kaksiklinn pidutseb täie hooga ja tähistab Eesti Vabariigi 100. sünnipäeva, oma 433. sünnipäeva ja Valga linna esmamainimise 731. aastapäeva. Kaksiklinnade festival on Valga-Valka kingitus 100. aasta sünnipäeva tähistavale Eesti ja Läti Vabariigile, ühendades ühisesse tegevusse kogu Eesti ja Lätimaa ning pakkudes rõõmu koostegutsemisest ja koosolemisest. Nende tähtpäevade tähistamiseks täitub kaksiklinna linnaruum viie päeva jooksul laulu, tantsu ja taaskohtumiste rõõmuhõisetega.

Eriprogramm David Lynchist
7.–17.06.
Kino Artis

Filmiprogramm tutvustab arthouse’i ühe kuulsaima ning unikaalseima režissööri David Lynchi loomingut ja isikut. Vaataja saab võimaluse jõuda lähemale David Lynchi saladuslikule persoonile läbi uue dokumentaalfilmi “David Lynch: Art Life” (2016), milles Lynch jutustab oma elu ja loometeed kujundanud intiimsetest seikadest. David Lynch viib meid rännakule läbi oma kujunemisaastate alates idüllilisest kasvatusest Ameerika väikelinnas kuni Philadelphia pimedate tänavateni, meenutades sündmusi, mis on kujundanud kinomaailma üht kõige mõistatuslikumat režissööri.

Eesti Interpreetide Liit kutsub: Helen Lokuta (metsosopran) ja Martti Raide (klaver)
6.06.
Tallinna Filharmoonia Mustpeade Maja

Interpreetide Liit kutsub 6. juunil Tallinna Filharmoonia Mustpeade majja, kus astub üles Eesti üks hõivatumaid ooperidiivasid, metsosopran Helen Lokuta koos pianist Martti Raidega. Nende esituses kõlav kava pöörab pilgu Põhjamaade vokaalmuusika suunas. Kavas: E. Grieg, J. Sibelius, M. Saar, E. Mägi, E. Tamberg, T. Lepik, L. Viira.

Psühhovisioon 6: kosmos
6.06.
Magasini Tänava Suvila

“Psühhovisioon” on muusikaloengute sari, kus kuulatakse vinüülplaatidelt veidrat muusikat, vaadatakse vinüülplaatide visuaalset poolt ja räägitakse esitatavate lugude, albumite ja artistide taustast. Tegemist on enamasti muusikaga, mida ei ole Spotifys ja mida Shazam ära ei tunne. Tihti pole neid plaate ka maailma suurimas vinüüliandmebaasis Discogs. Veidrat muusikat kostub idast, läänest, lõunast ja põhjast, erinevates stiilides balletist kuni kosmilise elektroonilise muusikani, Rootsi 70ndate psühhedeelsest gospelist lifti- ja raamatukogumuusikani.

Autorikino #42: “Les Biches”
6.06.
Kino Sõprus

Prantsuse “uue laine” liikumise üks esiisasid Claude Chabrol sai tuntuks kui vaba, häbematu, poliitiline ja paljusõnaline lavastaja. Tema 1968. aastal valminud “Les Biches” lennutab meid silmapilkselt üdini stiilsesse Pariisi ja võrgutab pahaaimamatu kinokülastaja lootusetult ära. Täpselt nagu filmi kangelanna teeb oma “ohvriga”.

Tour d’ÖÖ Eesti
1.05.–25.08.
Üle Eesti

Päikeseloojangus täituvad Eesti linnatänavad lõbusate ratturitega. Neid on sadu, tuhandeid. On Eesti Vabariigi sajas sünnipäev, toimub Tour d’ÖÖ Eesti. Vabariigi sajanda sünnipäeva tähistamiseks viime tuuri kõikjale üle Eesti, et teha Tour d’ÖÖst võimalikult paljusid eestimaalasi ühendav suursündmus. Tour d’ÖÖ toimub üheaegselt kõikjal, kus leidub piisav algatusrühm – suuremates asulates meie poolt koordineerituna, mujal iseseisvate satelliitüritustena. Massiüritusele kohaselt on elementaarne tugev meediakajastus, rahvast kaasavast pildiprojektist teleotseülekanneteni välja. Võimalusi on palju.

Näitus “Kahn. Magnum Opus”
1.06.–20.08.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Eksponeeritakse arhitekti ja fotograafi Arne Maasiku fotosid arhitekt Louis Kahni (1901–1974) peateosest, tema Magnum Opus’est – Bangladeshi parlamendihoone kompleksist Dhakas –, mida täiendavad fotod Kahni ärikooli hoonest Indias Ahmedabadis. Jaanuaris 2017 reisis Arne Maasik Bangladeshi ja Indiasse, et pildistada Eestis sündinud USA arhitekti Louis Kahni arhitektuuriteoseid. Kahni peetakse arhitektina müstikuks. Ta on praeguseks omandanud ikoonilise arhitekti staatuse.