Seekordsetes nädalasoovitustes on rõhk erinevatel osalust nõudvatel tegevustel, kuid soovituste hulgast leiab ka muid kultuurielamusi pakkuvaid sündmusi. Kõigile midagi.

Teatrifestival “Talveöö unenägu: Plaan B”
Tallinn
5.–10.12.

“Talveöö unenägu” on rahvusvaheline teatrifestival, mida Tallinna Linnateater korraldab iga kahe aasta tagant alates 2000. aasta detsembrist. Festivali idee on tuua Tallinnasse siinset teatripilti rikastavaid piiritaguseid lavastusi. Tänavuse festivali programmi valis festivali kuraator ning Linnateatri dramaturg-lavastaja Paavo Piik lavastused Lätist, Leedust, Venemaalt ja Lõuna-Aafrika Vabariigist.

Maalitunnid ateljees
Tartu Kunstimaja
…–20.12.

Maalimisega tegeleda pole kunagi liiga vara ega liiga hilja. Oluline on siiras huvi ja suur soov maalida! Ehk on just praegu see kõige õigem aeg ja hetk teha tutvust maalimise lõputute võimalustega?! Tunnid toimuvad esmaspäeviti kl 18–20. Liituda võib igal ajal, kui tunnid käimas ja vabu kohti on. Vajalik on eelnev registreerimine.

Loodusõhtu Rahvusraamatukogus: “Armastuse maa” – antropoloogi ja filmimehe Liivo Niglase õhtu
Eesti Rahvusraamatukogu suur konverentsisaal
5.12.

Antropoloog ja filmimees Liivo Niglas tutvustab oma uut dokumentaalfilmi “Armastuse maa”. “Armastuse maa” on dokumentaalfilm põhjapõtradest, naftast, poliitikast ja luulest. See on lugu Lääne-Siberi taigas elavast metsaneenetsi põhjapõdrakasvatajast ja luuletajast Juri Vellast, kes püüab tõestada, et ka üksikisikul on võimalik põliselanike elukeskkonda hävitavale suurvõimule vastu seista.

Meisterdamistuba Tartu tähetornis: tähed ja tähtkujud
Tartu Tähetorn
7. ja 8.12.

Detsembris toimuvad Tartu tähetornis meisterdamistoad lasteaiarühmadele ja algkoolilastele. Töötoa alguses uuritakse, milliseid tähti ja tähtkujusid Eesti taevast leida võib, ning seejärel on igal lapsel võimalik ise endale meelepärane tähtkuju kokku kleepida.

Pärnu Uue Kunsti Muuseumi jõulukino 
Pärnu Uue Kunsti Muuseum
7.12.–7.01.

Koostöös Pärnu Filmifestivaliga toob Uue Kunsti Muuseum pärnakateni uue Art House-tüüpi kino. Väärtfilme nii Eestist kui välismaalt tuuakse esialgu vaatajateni jõulukino programmina, mille kava on koostatud lisaväärtuse põhiselt – nimelt on peetud lisaväärtuseks seda, et kavast leiab filme, millel on nii hariduslik sisu kui ka kõrge kunstiväärtuslik taust. Programmis on ka meelelahutuslikke filme lastele ning uuemat Euroopa filmiloomingut.

Tartu muusikanädal 2016
Tartu
8.–9.12.

Tartus toimub juba viiendat korda Tartu muusikanädal. Tallinn Music Weeki kahepäevane sõsarfestival jätkab mullu alustatud missiooni aidata põneva muusika kõrval avastada ka nutikatest ideedest pulbitsevat Tartut.

Portselanist talveehete valmistamise õpituba
Nõunõu
8. ja 15.12.

Neljapäeviti toimuvas õpitoas loome portselanist kaunistusi ja aksessuaare kodu tarbeks ja sõpradele kinkimiseks. Õpitoas õpid tundma ja käsitlema portselani, omandad vajalikud teadmised ja oskused selleks, et edaspidi iseseisvalt väiksemaid portselanesemeid valmistada.

Ekskursioon teatrimajas
Rahvusooper Estonia
9. ja 10.12.

Kas soovid Estonia majast ja rahvusooperi tegemistest rohkem teada saada? Tule tunnisele etenduse-eelsele ekskursioonile Estonia teatrisse, tutvu kauni ajaloolise hoonega ja vaata, mis toimub majas enne, kui eesriie tõuseb!

Tartu jõululaat 2016Eesti disaini jõuluturg “Kellawärk”
Tartu (Küüni tänav & Tartu Loomemajanduskeskus)
10.12.

Tartus leiab laupäeval aset lausa kaks jõuluturgu. Tartu raekoja platsil ja Küüni tänaval toimub jõululaat, kus kaubeldakse käsitöö, maiustuste ja muude jõulukaupadega. Tartu Loomemajanduskeskuses toimub aga Eesti disaini jõululaat “Kellawärk”, mille eesmärk on pakkuda võimalust täita jõulukott kingitustega, mis valminud meie lähedal. Osta otse tegijalt, saades osa tema loomislugudest ja -rõõmust!

Eesti Ajaloomuuseumi õpituba “Lorup ja tarbeklaas”
Eesti Ajaloomuuseumi Suurgildi hoone
10.12.

Suurgildi hoones toimub laupäeval õpituba, mis annab ülevaate Eesti klaasi- ja kristallitootmise ajaloost, keskendudes 20. sajandile. Õpituba viivad läbi Anne Ruussaar Eesti Ajaloomuuseumist ja konservaator Jolana Laidma Konserveerimis- ja digiteerimiskeskusest Kanut. Soovi korral võib kaasa võtta mõne oma kodust pärineva klaaseseme, et saada spetsialistidelt konkreetseid nõuandeid.

Maailmarändurite Klubi
Hopneri maja
12.12.

Oma eredamaid reisimuljeid 2016. matka-aastast jagab Nipernaadi Kunnar Karu, kelle matkaplaanidesse mahtusid 2016. aastal Assoorid, Kaskaadid USA läänerannikul, Euroopa Alpide kõrgeim tipp Mt Blanc, Kazbeki mäetipp Gruusias, sügisene Halti ja ruska värvides tundra ning Mehhiko kõrgeimad vulkaanid.

Ajalooklubi “Ajadetektiivid”
Eesti Ajaloomuuseumi Maarjamäe loss
…–11.05.

Eesti Ajaloomuuseum kutsub ajalooklubisse “Ajadetektiivid” 8–11-aastaseid tüdrukuid ja poisse, keda paeluvad põnevad minevikusündmused. Üheskoos piilume muuseumi hoidlatesse, seikleme Tallinna vanalinnas, külastame näitusi, osaleme haridusprogrammides, vaatame lähemalt muuseumi köögipoolt ja abistame muuseumirotte.

Filmikonkurss “Minu tõde ja õigus” 
Üle Eesti
…–15.05.

Konkursi ülesanne on luua lühifilm “Tõe ja õiguse” I osa ainetel. Konkursil lähevad arvesse tööd, mille lähtekoht on “Tõe ja õiguse” I osa. Konkursi žürii hindab tammsaarelikkust, idee originaalsust ning oskust siduda kunstiliseks tervikuks erinevad valdkonnad, elukogemus ja digitehnoloogia. Lubatud on kõik žanrid. Võistlusel osalejate vanusepiir on 15–26 eluaastat.

Tantsuklubi KOIT kutsub tantsima
Tantsuklubi Koit
…–31.05.

Tantsuklubi KOIT tundidesse registreerimine on avatud! Plaanis on akrobaatika, klassikaline tants, tantsutehnika, füüsiline teater ja tunnid täiskasvanud harrastajatele. Tunnid toimuvad nii Tallinna kesklinnas, Viimsis kui ka Pirital.

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumi töötoad
Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum
10. ja 17.12.

Detsembris on võimalus nahakunstnik Ivi Laasi juhendamisel osaleda kolmes töötoas, kus kunstnik räägib lähemalt enda loomingust ja näitusest ning tutvustab erinevaid tehnikaid, mida saab ise järele proovida. Järgmisena toimuvad märkmiku ja kalingurköites märkmiku töötoad. Töötoas osalemiseks on tarvis eelnev registreerimine.

Loovkirjutamise kursus noortele
Tartu Saksa Kultuuri Instituut
8.12.

Kursusel tutvutakse loovkirjutamise tehnikatega ja kirjutatakse tekste erinevates žanrites. Õpitakse tekste teistmoodi lugema ja analüüsima, ennast täpsemalt ja mõjuvamalt väljendama ning tekstidele tagasisidet andma. Varasem kokkupuude loovkirjutamisega ei ole oluline.

Ideekohver “Maailma mõõtmine: Siberi rahvaste minevik ja tänapäev”
Tartu Ülikooli muuseumi peamaja
8.12.

Neljapäeval toimub Tartu Ülikooli muuseumis järjekorras neljas Ideekohvri jutuõhtu, mille seekordne teema on põhjarahvaste elu muutused viimase 150–200 aasta jooksul. Sel korral arutleme Siberi rahvaste olulisemate probleemide teemal: suhtlus keskvõimudega, raskused traditsioonilise elulaadi säilitamisega, tervishoid ja palju muud. Samuti räägib külaline, Tartu Ülikooli etnoloogia vanemteadur Laur Vallikivi, millisena näeb tema põhjarahvaste tulevikku.