Olge head, uued kultuurisoovitused algavaks nädalaks!

Mari-Leen Kiipli sõnab oma installatiivse väljapaneku kohta järgnevat: “Vaatasin hämmeldunult ringi. Tolmurullid ja puru kleepusid mu naha külge. Proovisin neid minema pühkida. Vaadates enda silmadest välja, läbisin erinevaid keskkondi nagu hoov, sünnipäev, plastikust kasvuhoone, rohu mõju, aednike tüli, niiske roos, naalduvad varred, aastaringne suvila, üks tükk kusagilt mujalt, keha oli alati kaasas.”

Nagu peeglis

4.11.
Vaba Lava
6.11.
Kohtla-Nõmme Rahvamaja
8.11.
Rae Kultuurikeskus

Draama purunenud paradiisist.

Sellest pidi tulema perekonnaidüll, puhkusesaare paradiis. Suplused meres, paadisõidud, ühised õhtusöögid ja jutuajamised maamajas. Puhkus, mis oleks läbi ja lõhki täiuslik. Ootamatult hakkab aga ilus perepilt murenema ja eemalt paistavad kardetud tormipilved.

See ebaharilik perekond – vaimsete probleemide all vaevlev naine, tema arstist mees, naise kirjanikust isa ja kasvuraskustes noorem vend – teeb kõik selleks, et kokku jääda. Kas sellest piisab?

Onu Vanja

4.11.
Vene Teater
6.11.
Paide Muusika- ja Teatrimaja
9.11.
Rakvere Teater

Stseenid maaelust.

Meil kõigil on kuskil oma onu Vanja. Mees, kes elab kellegi teise elu. Mees, kes teeb tööd kuni päevad saavad otsa. Mees, kel pole naist. Mees, kes vaatab, kuidas elu temast mööda triivib. Kuni ükskord saab temagi mõõt täis.

Täitumata unistustest. Mööda- ja minnalaskmistest. Allakäigust. Vihast. Õnnejanust. Keskeakriisist. Sügisest. Vastamata armastusest. Paratamatusest. Lootusest. Sellest, mida keegi õigeks peab.
Elust.

Kas te teadsite, et maailmas ei ole rohkem kui miljardil inimesel võimalik kasutada käimlat ja nad peavad asjal käima kas põõsa taga või mõnes veekogus. See aga põhjustab omakorda tõsiseid tervise- ja ökoprobleeme – inimesed kannatavad haiguste käes, mida saaks ennetada just nimelt tualettide ehitamisega ja käte pesemisega.

Tänu filmi peategelase, 60aastase miljonäri Jack Simi vitaalsusele ja innovaatilisele tegutsemisele WC-de ja vannitubade turul on lõpuks aru saadud, et tualettide ehitamine võib päästa planeedi Maa, mis vastasel juhul lihtsalt roiskuks ja hävineks meie endi poolt tekitatud mustuse käes.

Tasuta!

See on portreefilm Marju Lepajõest, filoloogist, religiooniloolasest, Tartu Ülikooli usuteaduskonna õppejõust.

Vaimuka sarmiga mõtestab Marju meie kaasaega, mil inimese vajadus ja võime süveneda on taandunud teisejärguliseks. Ka ülikool, õpetatuse ja kultuuri pühakoda, on kaotamas oma vaimset mõõdet ning tähendust. Milline on haritlase koht teda mittesoosivas maailmas?

Linastusele tuleb publikuga kohtuma filmi režissöör Vallo Toomla, kellega vestleb Jaan Tootsen.

Viktor Tsoi Filmipäevad

7.–10.11.
Kino Artis

7.–10. novembril toimub Tallinna kinos Artis legendaarsele rokkmuusikule Viktor Tsoile pühendatud Viktor Tsoi Filmipäevad. Tänavu möödus 30 aastat kultusfilmi “Nõel” linastumisest, mis pani aluse Tsoi üldrahvalikule kuulsusele.

Novembris näidatakse filmi Eesti vaatajaile esimest korda digitaalselt restaureeritud kujul. Kinopäevade peakülaline on kultusfilmi “Nõel” režissöör Rašid Nugmanov, kes esitleb vaatajaile nii filmi algupärast versiooni kui ka rariteetset autoriversiooni “Nõel. Remiks”, mis jõuab ekraanile 35-millimeetriselt filmilindilt. Kino Artis fuajees avatakse filmile “Nõel” pühendatud näitus. Kinopäevade programmis on ka Rašid Nugmanovi lühifilm “Yahha”, mis kajastas esimest korda kinoekraanil Nõukogude rokiliikumist, Aleksei Utšiteli dokumentaalfilm “Viimane kangelane”, mis valmis varsti pärast Viktor Tsoi traagilist hukkumist, ja Kirill Serebrjannikovi film “Suvi”.

Kihk

7.11.
8.11.
Apollo Kino Ülemiste Teatrisaal

Me kõik teame seda lugu. Tüdruk tuleb oma pulmast. Poiss oma matustelt. Nad saavad kokku kinosaalis, hakkavad millegipärast rääkima ja avastavad õige pea, et neil on kahtlaselt palju ühist.

Neil on sarnased huvid, ühised hirmud ja unistused, isegi sünnipäev on sama. Ja nagu sellistes lugudes kombeks, siis mõistavad nad kiirelt, et on teineteise jaoks loodud, kolivad kokku, registreerivad oma kooselu, saavad lapsed, võtavad koos pangalaenu ja elavad õnnelikult koos kuni kõrgevanuseni.

Nojah, Kirke ja Karloga päris nii ei lähe. Võib-olla selle pärast, et nad ikkagi polegi nii sarnased. Võib-olla selle pärast, et Kirke on oma elu juba viimse detaili paika pannud. Võib-olla selle pärast, et Karlo sureb õige pea ära.

Akustilised Miljardid

7.11.
Fotografiska Tallinn
9.11.
Eesti Rahva Muuseum

Marten Kuningas, Raul Ojamaa, Peedu Kass ja Kristjan Kallas ehk ansambel Miljardid toovad kahel õhtul novembris lavale oma lugude paremiku akustilises võtmes.

Miljardid on olnud viimastel aastatel üks enim armastatud Eesti rokkbände nii publiku kui kriitikute poolt. Debüütalbumit “Kunagi läänes” hinnati eelmise aasta jaanuaris kolme Eesti muusikaauhinna vääriliseks, nende hulgas tunnustus “Aasta albumi” kategoorias.

Minu isa lapsepõlv

9.–10.11.
Okupatsioonide ja vabaduse muuseum Vabamu

Okupatsioonide ja vabaduse muuseumis Vabamu toimub isadepäeva nädalavahetus “Minu isa lapsepõlv”!

Laupäeval, 9. novembril viivad Jaak Juske ja Andrus Vaarik läbi vestlustuurid, mis jutustavad isade ja vanaisade lapsepõlve mängudest.

Nii laupäeval kui pühapäeval on Vabamus avatud vahva lapsepõlve mängude tegevusala, kust on võimalik leida mänge ja tegevusi nõukaajast kuni taasiseseisvumiseni. Kätt saab proovida nii klassikalistes lauamängudes nagu “Tsirkus” kui ka 1990. aastate arvutimängudes.

Seekordne Sinise Lõvi lõu(n)apoolik toimub meie kõige pimedamal ja kummituslikumal ajal ning keskendubki Maarjamäe lossi kummituse otsimisele ja tondijuttude kuulamisele-väljamõtlemisele.

Külla tuleb armastatud kirjanik Andrus Kivirähk, kes räägib lõu(n)apooliku alguses kell 12.00 enda kirjapandud loo “Tont ja Facebook”. Ühiselt mõeldakse välja üks judinaid tekitav ja põnev lugu ning tähelepanelikumad saavad vastuse küsimusele: kas vapper isalõvi vahel ka hirmu tunneb?