Alanud nädala tähtsündmused on tõenäoliselt Muuseumiöö, Türi lillelaat ja Kalamaja päevad. Soovituste hulgast leiab aga ka häid põhjusi külastada Sillamäed, Lavassaaret, Rahinget ja Raikküla.

I Tallinna tantsupidu “Linnalend”
15.05.
Tondiraba jäähall

Esimene Tallinna tantsupidu jutustab loo pealinna lastest, noortest ja täiskasvanutest, nende tegemistest neljal aastaajal. Tantsitakse läbi erinevate linnaosade, läbi parkide, kõrghoonete ja puumajade vahel, mööda mägesid mere äärde ja linna südamesse. Linnulennul tantsib üle Tallinna rohkem kui 1600 tallinlast 100 rahvatantsurühmast.

Klassikaraadio tuleb külla
15.05.
Tubina saal H. Elleri nim Tartu Muusikakooli uues hoones

Tartust sõidab 11.–15. mail tuurile noorte trio A312 Elleri muusikakoolist: Karl Allikvee viiulil, Hanna Anett Peiel tšellol ja Sven-Sander Šestakov klaveril. Lõuna-Eesti tuuri lõppkontsert toimub esmaspäeval Tartu kõige kaasaegsemas kammersaalis – Elleri muusikakooli Tubina saalis – ning salvestusena jõuab lõppkontsert ka Klassikaraadio eetrisse.

Tallinn Marketing Week
15.–19.05.
Kultuurikatel

Turunduskoolituste nädal “Tallinn Marketing Week” toimub 15.–19. maini Kultuurikatlas. Laval on tõelised turundusprofid nii Eestist kui välismaalt. Kavas on põnevad seminarid ja praktilised workshop’id ning esimest korda saab Eestis osa võtta turundusteatrist!

Astronoomialoeng
16.05.
Tartu tähetorn

Urmas Peterson peab loengu teemal “Maastike kaugseire Eesti keskkonnaseire programmis”. Eesti keskkonnaseire programmis on maismaa-alade kaugseire allprogramm. Selle programmi teemasse kuuluvad suured muutused metsades (põhiliselt lageraiealade tekkimine ja nende uuesti metsastumine), kevadised põlluharimistööd põllumaadel, põllumaade kasutusest väljajäämine ja metsastumine, Eesti mereranna ja suurjärvede rannikute roostumine.

Kosmose põnnikino
16.05.
Kino Kosmos IMAX

Teisipäeval, 16. mail oodatakse lapsevanemaid kinorõõme nautima koos oma kõige pisemate kaaslastega. Enne filmi tutvustatakse uusi tooteid nii beebidele, väikelastele kui ka emmedele. Spetsiaalselt väikeste külaliste peale mõeldes on saalide valgus heledam ja helinivoo madalam kui tavaseanssidel.

Autorikino #41: “Armastuse tagajärjed”
16.05.
Kino Sõprus

Itaalia režissööri Paolo Sorrentino teine mängufilm “Armastuse tagajärjed” on Šveitsi kellavärgi täpsusega kalibreeritud must komöödia maffia valgekraeliste käsilaste hingeelust. “Armastuse tagajärjed” oli Cannes’i Kuldse Palmioksa nominent 2004. aastal ja tõi režissöörile ning ostäitjatele riiulitäie rahvusvahelisi auhindu.

Kumu Dokumentaal: “Burden”
17.05.
Kumu auditoorium

Linastub režissööride Tim Marrinani ja Richard Dewey film “Burden” (USA, 2016). USA kunstnik Chris Burden esitas üle 45 aasta küsimusi modernse kunsti olemusest ja piiridest. Tema 70ndate uuenduslikud ja kohati eluohtlikud performance’id läksid kunstiajalukku õige varakult.

Eesti arhitektid. Ülar Mark
17.05.
Eesti Arhitektuurimuuseum

Kolmapäeval, 17. mail kell 18.00 toimub Eesti Arhitektuurimuuseumis Rotermanni soolalaos seitsmes vestlusõhtu sarjast “Eesti arhitektid”. Sel korral on publiku ees arhitekt Ülar Mark, kes tegeleb aktiivselt nii ruumide loomise, purjetamise kui ka joogaga. Ülar Mark räägib motivatsioonist, egoismist ja isiklikust arengust arhitektuuris.

Mumford & Sons LIVE from South Africa
17.05.
Kino Kosmos IMAX

Kui Mumford & Sons arutas ideed minna Lõuna-Aafrikasse tuurile, pidi sellest tulema vaid väike paari kontserdiga seiklus. Ei mingit survet, 5000 piletit läks müüki ja müüdi ka kohe välja. 85 000 piletit hiljem ja bändi ootas midagi enamat – üleöö oli neist saanud tõeline fenomen. Briti bändi oodati pikisilmi ja nad võeti väga soojalt vastu. Filmis näeb tuuri kahte õhtut imelises Pretorias.

Teemaõhtute ja retkede sari “Peaga linn ja linna pead”
18. ja 20.05.
Tartu Linnamuuseum

Maikuus on Tartu Linnamuuseumis toimumas teemaõhtute ja retkede sari “Peaga linn ja linna pead”, mis pakub võimalust kohtuda teada-tuntud tartlastega ning avastada heade mõtete linna värvikaid tahke. Viimased kaks vestlusõhtut toimuvad sellel nädalal ning need käsitlevad teemasid Tartu arhitektuuripärlitest ja muuseumi rollist tänapäeva ühiskonnas.

Lahedate lastefilmide festival
…–21.05.
Kino Artis

Lahedate lastefilmide festival toimub kinos Artis 13.–21. maini ning toob Eesti lasteni uusi Euroopa lastefilme ja animatsioone. Filmifestivalil linastub teoseid nii kõige pisematele kui ka suurematele vaatajatele.

Näitus “Alexander Gronsky. Pastoraal/Rekonstruktsioon”
…–27.05.
Tartu Kõrgema Kunstikooli galerii Noorus

Tartu Kõrgema Kunstikooli galerii Noorus keldrisaalides on avatud Eestis sündinud, rahvusvaheliselt tunnustatud kunstniku Alexander Gronsky fotonäitus “Pastoraal/ Rekonstruktsioon”. Näitusel eksponeeritavas tsüklis “Pastoraal”, aga ka paljudes muudes töödes on Gronsky valinud pildistamiseks erinevaid kohti Venemaal.

Retrospektiivnäitus “ERKI Moeshow 1982-2017”
…–13.06.
Tallinna Kaubamaja

ERKI Moeshow’ avapaugu annab retrospektiivnäitus sündmuse värvikast ajaloost Tallinna Kaubamaja vaateakendel. Näitusele on kogutud kõige põnevamad, üllatavamad ja eripärasemad esemed, mis ERKI Moeshow lavadelt 30 aasta jooksul läbi käinud on.

XXXX Türi lillelaat
19.–21.05.
Türi

Türi lillelaadal esitleb oma kaupu 700–800 pakkujat. Laata külastab kümneid tuhandeid inimesi. Esindatud on aiandusfirmad, puukoolid ja eraaiad teevad rikkalikult pakkumisi, millest iga huviline võib leida täiendust oma koduaiale.

Mõisakunsti konverents Raikküla mõisas
19.05.
Raikküla mõis

Parim kultuurimõis 2017 – Raikküla mõis – kutsub neljandale mõisakunsti konverentsile. Kutsume taaskord kokku mõisa- ja kunstirahva, et arutada mõisate ja kunsti tähenduste üle. Arutleme Eesti mõisakunsti fenomeni üle, teeme mõtterännaku selle kunagistesse hiilgeaegadesse ja räägime mõisatest kui kunstimissiooni kandjatest.

Tallinna lillefestival 2017
19.05.–25.08.
Tornide väljaku park

19. mai õhtul kell 17.00 avatakse üheksas rahvusvaheline Tallinna lillefestival. Soliidses vanuses lillefestival jätkab linnaruumi kaunistamist 31 teemaaiaga, mille loovad nii kodu- kui ka välismaa võistkonnad.

Kontsert: Puuluup
19.05.
Kultuuriklubi BAAS

Hiiu kandleid elektroonikaga ristav Puuluup kõigub pärimuse ja kaasaegsete muusikastiilide piiril, flirtides maailmamuusika, underground’i ja popiga.

Muuseumiöö 2017
20.05.
Üle Eesti

Korra aastas, laupäevasel maiõhtul avavad muuseumid ja teised mäluasutused oma uksed tavapärasest hilisemal ajal ja tasuta, et tähistada üleeuroopalist muuseumiööd.

Pinksiklubi Eesti 100
20.05.
Sillamäe

Pinksiklubi kujutab endast avalikule pingpongile ja muusikale keskenduvat urbaanset aktsiooni, mille kontseptsioon on luua sotsiaalset kestlikkust, kokkukuuluvust ja kunsti avalikus linnaruumis. 2017. aastal toimuvad epohhiloovad lauatenniseaktsioonid üle kogu Eesti, viies avaliku lauatennisekultuuri sinna, kus seda varem kogetud ja nähtud pole. Sellel nädalavahetusel jõuab pinksilubi Sillamäe festivalile “JazzTime”.

Laupäevatuur giidiga ERMis
20.05.
Eesti Rahva Muuseum

ERM pakub igal laupäeval võimalust osaleda giidituuril, kus tutvustatakse muuseumi püsinäitusi “Uurali kaja” ja “Kohtumised”. Giidituuri algus on kell 14 ja see kestab 90 minutit ning toimub eesti keeles. Osalemiseks tuleb eelnevalt täita registreerimisvorm ning ekskursiooni eel osta kassast pääse.

Rahvusvaheline festival “JazzTime”
20.–21.05.
Sillamäe

Rohkem kui kümneaastase ajaloo jooksul on festivalil “JazzTime” esinenud artistid Eestist, Skandinaaviast, Saksamaalt, USA-st, Jaapanist, Prantsusmaalt ja Venemaalt. Festivali missioon on Sillamäe linna kaasaegse, avatud ja positiivse imidži loomine. Ürituse kavas on linnaruumietteasted, vabaõhukontserdid, õhtused kontserdid Sillamäe Kultuurikeskuses, õpitoad ning festivali lõpujämm.

Kalamaja päevad 2017
20.–21.05.
Kalamaja

20.–21. maini 2017 toimub taaskord üks Eesti suurimatest asumifestivalidest ning seda juba üheksandat korda. Kalamaja avatakse taas jalakäijatele ning tänavad saavad kaetud hea muusika ja mõnusa seltskonnaga. Inimesi ootavad ka sel aastal suur tänavalaat, töötoad, fotonäitus, debatid, pinksiturniir, loomulikult ka ligi sadakond hoovikohvikut ja järelpidu.

Reisihommik Rahva Raamatus: Aafrika
20.05.
Viru keskuse Rahva Raamat

Põnevate sihtkohtade ja kogenud reisisellidega hommikud toimuvad Viru Keskuse Rahva Raamatus korra kuus. Sel korral võtavad sõna Vahur Kersna, Maiki Udam, Janika Vaikjärv ja Jane Juhanson. Ühiseks teemaks on Aafrika.

Lavassaare vanavara laat ja pasunakooride ülevaatus
21.05.
Lavassaare

Puhkpillimuusika on väga vanade traditsioonidega ning vajab rohkem esiletõstmist, samuti on inimeste huvi vanavara vastu aasta-aastalt suurenenud. Miks siis mitte kokku saada Lavassaares – nautida laadamelu, puhkpillimuusikat ja tutvuda raudteemuuseumiga ning tunda rõõmu rongisõidust?!

Pärsia muusika kontsert
21.05.
Rahinge Kultuurikuppel

Pühapäeval toimub Rahinge Kuplis pärsia muusika kontsert. Kontserdil osalevad kursustel “Laul pärsia muusikas” ja “Iraani traditsioonilised löökpillid” osalejad.